$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

הרגולציה על פייסבוק מתהדקת

זו סיבה טובה להיות לא מרוצה אם קוראים לך מארק צוקרברג, וסיבה מצוינת להרגיש נהדר למי שתחרות חופשית, הגבלת מונופולים ופרטיות גולשים חשובים לו

עומר כביר 07:5903.10.19

מארק צוקרברג לא מרוצה. או יותר נכון, מייסד ומנכ"ל פייסבוק אומר שזה יהיה גרוע מאוד (Will suck) אם הסנאטורית אליזבת' וורן, מועמדת מובילה בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית, תנצח ותיבחר לנשיאות - כך לפי קלטות אודיו שהגיעו לידי אתר The Verge ופורסמו במהלך החג.

 

 

 

אף שהדברים לא נאמרו לפרסום, מדובר בהתייחסות מפתיעה מצד אדם ששואף להתחבב על שני צדי המפה הפוליטית ולחזר אחרי טובתם של כלל הפוליטיקאים. אז מה הבעיה עם וורן? היא רוצה לקרוע לפייסבוק את הצורה, מילולית: באביב האחרון חשפה הסנאטורית תוכנית לפירוק פייסבוק, במאמר שפרסמה תחת הכותרת "ככה אנחנו יכולים לפרק את חברות הטכנולוגיה הגדולות". אם תיבחר לנשיאות, הבטיחה, "הממשל שלי יעשה שינויים מבניים גדולים במגזר הטכנולוגי כדי לקדם יותר תחרות - כולל פירוק אמזון, פייסבוק וגוגל".

 

במסגרת המהלך מבטיחה וורן לפעול לביטולם של מיזוגים ורכישות "אנטי תחרותיים", כמו רכישת ווייז על ידי גוגל, או רכישות ווטסאפ ואינסטגרם על ידי פייסבוק. בחודשים שחלפו מאז פרסום התוכנית הקולות שתומכים בה מתחזקים: וורן פגעה בעצב חשוב של אמריקאים רבים, שרואים איך האינטרנט הופך לעולם בשליטת מספר קטן של גופים שמתעצמים - וזה מפחיד אותם.

 

 

מארק צוקרברג מארק צוקרברג צילום: בלומברג

 

האקלים הפוליטי הנוכחי בארה"ב לא יאפשר למהלך כזה להתקדם, אבל הוא עשוי להשתנות. צוקרברג עצמו סבור שמהלך כזה לא יצלח, ובהקלטות העריך שהוא יוכל להילחם נגד ניסיון הפירוק בבתי המשפט ולנצח. אבל זה מעצבן אותו, כי הוא יודע שפייסבוק תירק דם בקרב משפטי שכזה, ושמעמדה הציבורי הרעוע יספוג עוד מכה משתקת.

 

יותר משנה וחצי אחרי פרשת קיימברידג' אנליטיקה, פייסבוק עדיין לא הצליחה לשקם את תדמיתה והצבתות הרגולטוריות סביבה הולכות ומתהדקות. זו סיבה טובה להיות לא מרוצה אם קוראים לך מארק צוקרברג, וסיבה מצוינת להרגיש נהדר למי שתחרות חופשית, הגבלת מונופולים ופרטיות גולשים חשובים לו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x