אפליקציות

מכה קשה לוואווי: מכשיר הדגל Mate 30 לא יקבל אפליקציות גוגל

חוקר אבטחה גילה רכיב בפלטפורמת אנדרואיד שדרכו היו יכולים משתמשים להתקין אפליקציות של גוגל על המכשיר, למרות החרם שהוטל על היצרנית. עתה נחסמה אפשרות זו, מה שיקשה מאוד על וואווי למכור את הטלפון במערב

רפאל קאהאן 13:5302.10.19

גוגל תוקעת מקל גדול בגלגלים של וואווי: לפי דיווח של סוכנות בלומברג, חסמה החברה רכיב קוד שאיפשר למשתמשים להתקין עצמאית את שירותי גוגל על מכשירי היצרנית הסינית.

 

 

דגמי העילית החדשים של וואווי, סדרת Mate 30, נחשפה ללא יישומים של גוגל - שירותים שזמינים על כל סמארטפוני אנדרואיד, אך אסורים להתקנה על דגמי וואווי בשל חרם שהטילה עליה ממשלת ארה"ב. החברה רמזה שמשתמשים יוכלו להתקין יישומים כג'ימייל וגוגל Maps בעצמם אם ירצו - ככל הנראה בשל מבנה אנדרואיד.

 

אירוע חשיפת המייט 30 של וואווי אירוע חשיפת המייט 30 של וואווי

 

 

אמש שונתה תוכנת התקנות היישומים המובנית באנדרואיד כך שתאפשר חסימה של מכשירים ספציפיים; חוקר אבטחת מידע בשם ג'ון וו פרסם תיאור מפורט של המנגנון המאפשר למשתמשי וואווי לעקוף את המגבלה. מכשירים סינים אינם מכילים את שירותי גוגל בגלל החסימה שלהם במדינה, אך יצרנים רבים משאירים אפשרות להתקין אותם עצמאית, בעיקר עבור סינים שנוסעים לחו''ל ומפיצים שמייבאים את המכשירים במדינות מערביות. שיטה זו דורשת עדיין ממשק חתום ומאושר על ידי גוגל - מה שאכן המצב לרוב המכשירים בשוק.

 

בוואווי הסתירו לגמרי את האפשרות הזו; כדי להוריד ולהתקין את שירותי גוגל, נאלץ המשתמש להוריד אפליקציה חיצונית בשם LZPlay. זו באופן מעניין ידעה לאתר ולמצוא את הדלת האחורית ולהשתמש בה כדי להוריד למכשיר את שירותי גוגל מחוץ לחנות האפליקציות של וואווי.  לא ברור מי מפתח האפליקציה אך הוא זכה לקבל גישה לדלת אחורית שעל פניו רק מי שהתקין אותה בוואווי עצמה היה יכול לדעת ולהצביע עליה.

 

הדלת של וואווי לא מהווה פרצת אבטחה; היא חתומה באופן מאובטח על ידי אישורים של וואווי עצמה, כך שלא ניתן להיעזר בה כדי להתקין אפליקציות ממקורות לא מאושרים.

 

מכה קשה ליצרנית הסינית. Mate 30 Pro מכה קשה ליצרנית הסינית. Mate 30 Pro

 

 

גוגל לא הודתה בחסימת הרכיב ויתכן שהיתה מודעת לקיומו ולשימוש בו. היא היחידה שהיתה יכולה לבצע חסימה שכזו, וכנראה שעשתה זאת כדי שלא להסתבך עם הרשויות בארה"ב ולהסתכן בחקירות וקנסות.

 

מהלך שאולי יסכן גם את גוגל

 

בפועל, מי שירכוש מכשירי Mate 30 לדגמיהם לא יוכל להתקין עליהם את אפליקציות גוגל; אין דרך לעקוף את המגבלה, שכן גם מנגנון ה-BootLoader (המקבילה הסמארטפונית ל-BIOS) נעול בידי וואווי ואין אפשרות להתקין על הטלפון גרסה אחרת של אנדרואיד.

 

 

 

זו מכה קשה עבור וואווי, שכעת מאבדת את הדרך למשוך משתמשים מערביים; לפי סקר שנערך לאחרונה בבריטניה, אחוז הלקוחות הפוטנציאליים של המייט 30 עמד על כ-11% מסך המתעניינים ברכישת סמארטפון חדש עם תמיכה בשירותי גוגל ועתה ירד לכ-7%. החשיפה של חוקר האבטחה מעלה סוגיה רגישה אחרת: אם יוכח שגוגל ידעה על אותה דלת אחורית והתעלמה ממנה כדי שלא להגביל יצרנים סינים מלהפיץ מכשירי אנדרואיד במערב, יתכן שתידרש לנמק זאת בפני רגולטורים בארה"ב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x