$
חדשות טכנולוגיה

צוקרברג: הניסיון לפרק את פייסבוק "איום קיומי"

מייסד פייסבוק היה לוחמני במיוחד באירועי שאלות ותשובות שקיים עם עובדי החברה יום לאחר קנס בגובה 5 מיליארד דולר שהוטל על החברה. הוא תקף את הסנאטורית אליזבת' וורן, שעשויה להתמודד לנשיאות וקוראת לפרק את פייסבוק: "אם היא תיבחר זה יהיה מבאס"

רפאל קאהאן 21:0601.10.19

פייסבוק עומדת בפני "איום קיומי" אם התכנית לפרק אותה תיושם. כך עולה מהקלטות של מארק צוקרברג במהלך שני אירועי שאלות ותשובות (Q&A) שערך מול עובדי החברה בתחילת יולי. העיתוי של ההקלטות - למחרת תשלום קנס הענק לנציבות הסחר הפדראלית (FTC) בסך 5 מיליארד דולר - מצאו את צוקרברג במצב רוח לוחמני וישיר במיוחד.

 

 

 

שתי ההקלטות, שלא ברור מה מקורן, פורסמו היום באתר The Verge. החומרים שעליהן מספקות הצצה נדירה לדרך בה מנהל צוקרברג את התקשורת מול העובדים ועל דרך המחשבה שלו. כמו כן הוא מאפשר לעצמו לשוחח בחופשיות רבה יותר על נושאים שעמדו על הפרק עבור החברה כגון ההצעה של מועמדי המפלגה הדמוקרטית לפרק את פייסבוק וחברות הטכנולוגיה הגדולות או ההתמודדות מול הרגולציה.

 

הסנאטורית אליזבת וורן הסנאטורית אליזבת וורן צילום: איי אף פי

 

 

הסנטורית אליזבת' וורן היתה היחידה שזכתה להתייחסות אישית. ''זה יהיה מבאס'' אם וורן תיבחר, אמר צוקרברג בהקלטה, ''זה יהפוך לאתגר משפטי, שננצח, אבל אני לא רוצה לנהל הליכים משפטיים מול המדינה שלי''. צוקרברג גם מאיים לצאת למלחמה על הקיום של החברה אם התכנית של וורן תצא לפועל.

 

נושא נוסף שעלה במהלך השיחות היא התמודדותו של צוקרברג מול הרגולציה. לדבריו הוא לא יכול להופיע בכל שימוע שעשוי לדרוש ממנו התייצבות. ''זה לא הגיוני שאדרש להופיע בכל מדינה שרוצה ממני שאתייצב'', הוא השיב לשאלה מדוע הוא מסרב באופן תדיר להתייצב מול רגולטורים במדינות זרות. ''הסכמתי להופיע מול הקונגרס ומול האיחוד האירופי'', הוסיף.

 

גם בנושא התלונות על התרבות הארגונית של פייסבוק מצד עובדים לשעבר ועובדים בהווה, בעיקר ביחס לשחיקה הגבוהה של מפקחים על תכנים, הסביר צוקרברג שמדובר ב''דרמטיזציית יתר''. הוא הסביר שמה שחשוב לדידו הוא שהעובדים האלה יקבלו את ''כל הסיוע הנפשי שיזדקקו לו''. הוא גם מודה שהם צריכים להתמודד עם צפייה ''בדברים רעים מאוד'' ושזה קשה מאוד עבורם.

 

צוקרברג גם התייחס לרעיון שפירוק ענקיות הטכנולוגיה ייטיב עם הפיקוח עליהן ויצמצם את ה''איום'' שהן מהוות על קיום בחירות ''נקיות''. ''זה לא יהפוך את הסיכוי להתערבות חיצונית לקטן יותר. להיפך, זה יגרום לסיכוי הזה לגדול בגלל הגידול בקושי לתאם ולעבוד בין החברות השונות''.

 

מהצד העסקי, פייסבוק מתמודדת עם העלייה המטאורית של פלטפורמת הווידאו החברתית טיקטוק הסינית. כדי לחסום אותה פייסבוק משיקה אפליקציה מקבילה בשם Lasso, שנמצאת כיום בהשקה מוגבלת במקסיקו. זו מדינה בה טיקטוק עדיין לא פעילה מאוד וזה יאפשר לדבריו לכוונן אותה לפני שהיא תושק במדינות בהן טיקטוק פעילה מאוד.

 

התשובות של צוקרברג הציגו אותו כנינוח מאוד, ולעיתים היה עוקצני והתבדח. בעבר עלו לא פעם עדויות שהקבילו את התנהלות פייסבוק למעין "כת". הפעם העובדים בהחלט זכו למופע נינוח וכריזמטי, על גבול הסטנד אפ.

 

צוקרברג התייחס לשאלה מי חשף את ההקלטות ומדוע ובפוסט שפרסם בחשבון שלו כתב: ''למרות שדבריי לא יועדו לפורום רחב, כעת שהן באוויר עוקביי יכולים לקבל גרסה לא מפולטרת של מחשבותיי וכיצד אני עונה לעובדים בשורה של נושאים שקשורים לחברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x