$
המדריך

13 דברים חדשים שהאייפון למד לעשות ב-iOS 13

מערכת ההפעלה מביאה לאייפונים ישנים שורת יכולות חדשות. חלקן מקוריות וחדשניות, בעוד אחרות מבליטות את הפיגור של הענקית אחר המתחרים. כלכליסט מיפה 13 חידושים בולטים ב-iOS 13

עומר כביר 19:4919.09.19

1. להתחבר בצורה בטוחה יותר

 

חידוש מרכזי ומדובר ב-iOS 13 הוא מערכת Sign in with Apple: מערכת חדשה שמאפשרת למשתמשי אייפון להירשם ולהתחבר לאתרים באמצעות שם המשתמש והסיסמה מחשבון אפל, באופן שמצמצם למינימום את הפרטים המזהים שיש למסור לאתרים הללו.

 

 

למעשה, מדובר במערכת דומה למערכות שגוגל ופייסבוק מציעות זה כמה וכמה שנים, אלא שהן גם שואבות דרכן את המידע של המשתמשים ורותמות אותו ליצירת פרופיל אישי מדויק יותר לצורך הצגת פרסום ממוקד. אפל מבטיחה, ונראה שאפשר להאמין לה, שהמידע שיימסר לה יהיה מינימלי ומאובטח יותר.

 

הרשמה ליישום דרך אפל הרשמה ליישום דרך אפל צילום: apple

 

 

2. לשלוט טוב יותר על הפרטיות

 

אפל מגבילה גם את שאיבת המידע מהאייפון בידי מפתחים חיצוניים; הגדרות מיקום חדשות יאפשרו להגדיר שאפליקציה תזכה בגישה למידע מיקום באופן חד פעמי בלבד, במקום האפשרויות הקיימות של "כל הזמן" או "כשהאפליקציה בשימוש". שינויים נוספים מתחת למכסה המנוע ימנעו מהאפליקציות לרתום מידע אחר, כמו רשתות ה-WiFi הזמינות, כדי לזהות את מיקום המשתמש.

 

3. להאזין לאייפון עם חבר במקביל

 

האוזניות האלחוטיות של אפל, האיירפודס, הפכו לאחד המוצרים המצליחים של החברה בשנים האחרונות. לא במקרה אפל רותמת את העדכון לאייפון כדי לרכוב על הצלחת האוזניות באמצעות הוספת שתי יכולות חדשות ומקוריות: אפשרות להקראה אוטומטית של הודעות נכנסות, ואפשרות לצוות לאייפון אחד שתי ערכות של אוזניות לצורך האזנה וצפייה משותפת.

 

אוזניות האיירפודס אוזניות האיירפודס צילום: apple

 

 

4. לעמעם את האורות

 

היכולת להעביר את כל המכשיר למצב מוחשך (Dark Mode) מגיעה סוף סוף לאייפון. יש אפליקציות שכבר מאפשרות לעשות זאת כל אחת בנפרד, אבל לאחר עדכון מערכת ההפעלה אפשר יהיה לשנות את סכמת הצבעים מכיתוב כהה על רקע לבן לכיתוב בהיר על רקע שחור בכל היישומים המובנים והאפליקציות התומכות, ולהגדיר מועדי כיבוי והפעלה אוטומטיים לשינוי בהתאם לשעה ביום. המעבר אמור לחסוך גם באנרגיה ולשפר את זמן הסוללה.

 

מצב מוחשך מצב מוחשך מתוך שידור חי של אפל

 

 

5. לצלם תמונות מקצועיות יותר

 

מצב צילום הפורטרט ששולב לראשונה באייפון X (אובייקט בפוקוס על רקע מטושטש, צילום Bokeh) הפך לאחד מאופציות הצילום המוצלחות במכשיר. כעת אפל משדרגת אותו עוד קצת, מאפשרת לשנות את המיקום ואת העוצמה של מאפייני התאורה, ומוסיפה אפקט מונוכרומטי חדש ליצירת תמונות באיכות סטודיו מקצועית (התכונה זמינה רק בדגמי XS ואילך).

 

עריכת תמונות ב-iOS 13 עריכת תמונות ב-iOS 13 מתוך שידור חי של אפל

 

 

6. צפייה חכמה בתמונות

 

אפליקציית התמונות באייפון עברה מקצה שיפורים ניכר, במרכזו שימוש בלמידת מכונה (מבוססת מכשיר ולא שירותי ענן) שנועד לזהות תמונות דומות ולהסתיר אותן מהתצוגה, ולהסתיר צילומי מסך וקבלות. התוצאה היא דפדוף שמדגיש חוויות ייחודיות והפך את התצוגה לפחות עמוסה. בנוסף, אפל שדרגה משמעותית את כלי עריכת התמונה ומאפשרת לשלוט במשתנים כבהירות וניגודית ואת כלי עריכת הווידאו, שקיבלו יכולות חיתוך וסיבוב הסרטון.

 

תצוגת תמונות חכמה תצוגת תמונות חכמה צילום: apple

 

 

7. לטעון את הרב-קו

 

רכיב NFC משולב בדגמי אייפון כבר חמש שנים, אבל עד כה הגישה שאפל העניקה אליו למפתחים חיצוניים היתה מוגבלת ביותר. גרסה 13 של iOS הסירה רבות ממגבלות העבר ואפליקציות חיצוניות יכולות לבצע עתה פעולות כמו קריאת כרטיס שמצויד ברכיב NFC ועדכון המידע הנמצא בו. או בפשטות, אפליקציות רב-קו חדשות שיושקו ממש בקרוב יאפשרו למשתמשי אייפון בישראל סוף סוף לבדוק את היתרה ולטעון חוזים חדשים ישירות מהאייפון - כפי שאנדרואיד עושה כבר שנים.

 

8. לקצר את הדרך לקיצורי הדרך

 

אפל השיקה בשנה שעברה יכולת קיצורי דרך שמאפשרת לבצע פעולות אוטומטיות באפליקציות שונות. כעת יכולת זו משתדרגת וזוכה ליישום מובנה משלה, שיקל על היכולת ליצוק קיצורי דרך ויציג המלצות לקיצורי דרך שימושיים.

 

9. לקבל מימוג'י גם בווטסאפ

 

האוואטרים של אייפון בהתאמה אישית (מימוג'י, כפי שאפל מכנה אותם) זוכים לפופולריות רבה בקרב צעירים. כעת אפל מוסיפה להם אביזרים כמו מגוון תסרוקות, איפור, פירסינג ואפילו צורות שונות של שיניים. אם עד כה הצלחתם לחמוק מהם, iOS 13 תאפשר להפוך את המימוג'י לסטיקרים שאפשר יהיה לשתף דרך כל האפליקציות במכשיר, כך שהם עשויים להפציע בקרוב בשיחות הווטסאפ שלכם.

 

מימוג'ים, מימוג'ים בכל מקום מימוג'ים, מימוג'ים בכל מקום צילום: apple

 

 

10. לשמור תזכורות חכמות יותר

 

יישום התזכורות המובנה של האייפון זוכה לכמה שדרוגים מהותיים. לצד יכולת לסדר אוטומטית תזכורות לפי קטגוריות, וסרגל כלים להוספה מהירה של מידע כמו זמן, תאריך, מיקום, תמונות ומסמכים, אפל מוסיפה יכולות בינה מלאכותית שיאפשרו לסירי להציע תזכורות חדשות בהתאם להתנהלות היומיומית של המשתמש, למשל תוך קביעת התוכניות ביישום ההודעות.

 

תזכורות ב-iOS 13 תזכורות ב-iOS 13 צילום: apple

 

 

11. לנווט טוב יותר

 

יישום המפות של אפל זוכה לשדרוג משמעותי עם מפות מפורטות ומדויקות מבעבר ותכונה בסגנון גוגל סטריט ויו שתאפשר לטייל ברחובות ערים בסביבה תלת ממדית. כמו כן, שופרו יכולות הגדרת המועדפים ויצירת אוספי נקודות עניין לשיתוף עם חברים - אך לא כל היכולות יהיו זמינות בישראל מיד עם ההשקה.

 

ניווט משופר ניווט משופר צילום: apple

 

 

12. להקליד במחוות

 

יכולות למידת המכונה של אפל נרתמות גם לטובת ההקלדה, ויאפשרו לבעלי אייפונים לתקתק מילים בסווייפים. מדובר בתכונה שזמינה שנים רבות במקלדות צד שלישי, וכמו חידושים רבים עושה באיחור ניכר את דרכה גם לאפליקציות המובנות של אפל.

 

 

 

13. לעבוד מהר יותר

 

את השיפורים הללו יהיה קשה לראות אך הם צפויים להשפיע יותר מכל על חוויית השימוש. כמה שינויים מתחת למכסה המנוע נועדו להפוך פעולות שוטפות למהירות יותר, כמו הפעלה מהירה פי שניים של אפליקציות ופתיחה מהירה בעד 30% של המכשיר באמצעות תכונת זיהוי הפנים Face ID. בנוסף, האפליקציות באפסטור ייארזו בצורה חכמה יותר כך שגודלן בהורדה יכווץ בעד 50%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x