שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

אפל מערערת על החלטת האיחוד האירופי לחייבה במס של 13 מיליארד יורו

היום תחל אפל להשמיע את טיעוניה כנגד החלטת הנציבות האירופית, שגזרה עליה את התשלום האמור בגין הקלות מס פסולות לכאורה שקיבלה באירלנד; אפל תטען שפעלה בהתאם למגבלות החוק, ותזכה לגיבוי אירי

שירות כלכליסט 18:5616.09.19
אפל תציג היום (ב') את טענותיה בערעור על החלטת הנציבות האירופית המחייבת אותה לשלם 13 מיליארד יורו בשל הקלות מס פסולות לכאורה שקיבלה מאירלנד - כך לפי דיווח של סוכנות רויטרס. הפרשה הזו לא נוגעת רק לאפל; בית המשפט שידון בערעור יכריע למעשה האם לקבל את עמדת הנציבות הפוסלת שיטה המקובלת למעשה בחברות רבות המעוניינות להימנע מתשלום מס חברות גבוה – מיקום המטה במדינה בעלת מדיניות מס מקלה.

 

 

 

באוגוסט 2016 קבעה הנציבות שמדיניות המס שקבעה ב-1991 ומאוחר יותר ב-2007 הובילה להורדה מלאכותית בשיעור המס שאפל נדרשה לשלם לרשויות המקומיות במשך שני עשורים – ובכך ביצעה למעשה מדיניות העדפה שאסורה על פי חוקי האיחוד. את אפל ייצגו בהליך קבוצה של שישה נציגים, שבראשה יעמוד מנהל הכספים הראשי לוקה מאסטרי. הדיון יערך בבית המשפט הכללי של האיחוד בלוקסמבורג (הערכאה השנייה בחשיבותה במערכת המשפטית האירופית) והוא צפוי להימשך יומיים.

 

 

מרגרטה וסטאגר מרגרטה וסטאגר צילום: בלומברג

 

 

נציבת רשות התחרותיות האירופית, מרגרטה וסטאגר, קבעה ששיעור מס של 0.05% שאותו שילמה היחידה הראשית של אפל ב-2014 משקפת היטב את רמת התשלומים הנמוכה שנדרשה מאפל. אפל, מצידה, מתכוונת לטעון שלא היה כל פסול בהתנהלותה שכן היא פעלה לחלוטין על פי הוראות חוקי המס של אירלנד ושל ארה"ב. החברה כבר הציגה את הטענה לפני שנתיים, לאחר החלטת הנציבות. בנוסף, לטענת החברה, חלק הארי מהמס שלה משולם בארה"ב, שם ממוקם החלק העיקרי של מחלקות המוצר, בהן מחלקות ההנדסה, הפיתוח והעיצוב.

 

 

 

אירלנד מערערת גם היא על ההחלטה של הנציבות, שמשקפת שימוש מוגזם באופן פסול בכוחה. אירלנד טוענת עוד שההחלטה פוגעת בעיקרון הריבונות של מדינה חברה בענייני מס, המוכרת לפי חוקי האיחוד. לאירלנד יש אינטרס כבד משקל בנושא – מדיניות המס המקבל שהיא מנהיגה מושכת חברות ענק בינ"ל לפתיחת מרכזים במדינה והן מעסיקות כ-10% מכוח העבודה באירלנד. רשות התחרות של האיחוד זקוקה לתמיכה של בית המשפט על מנת לבלום מהלכים דומים של הקלות מס שהציעה הולנד לסטארבקס ולוקסמבורג לאמזון.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x