$
אפליקציות

בדיקת כלכליסט

יוטיוב מיוזיק נחת בישראל: איך הוא מול אפל וספוטיפיי?

שירות הסטרימינג של פלטפורמת גוגל מציע קטלוג שירים עצום ודגש על קליפים וסרטוני הופעות חיות, לצד ממשק שמצריך הסתגלות. ואולם, אין לו את המגע האישי של מתחריו, ויש לו יתרון יצירתי בתחום החיפוש

רפאל קאהאן 19:1213.09.19

אפליקציית יוטיוב מיוזיק הושקה השבוע בישראל, ונכנסה לשוק מקומי עמוס למדי: אפל מיוזיק, ספוטיפיי, טיידל ודיזר כבר פעילות כאן. שתי האחרונות אמנם לא סחפו את הקהל, אך שתי הראשונות הן נפוצות ביותר. איזה סיכוי יש ליוטיוב מיוזיק למשוך את המשתמשים שלהן?

 

 

שירות יוטיוב מיוזיק הושק בסוף 2014, כפלטפורמת מוזיקה רחבה. לגוגל יש עוד אפליקציית מוזיקה נפרדת, גוגל פליי מיוזיק, שפועלת כנגן מדיה וגם לה יש פונקציית מנוי, אך לא מדובר בכלי סטרימינג בתצורה של ספוטיפיי והאחרות. בניגוד לאפליקציות הנפוצות בארץ, יוטיוב מיוזיק שמה דגם גם על וידאו - קליפים והופעות חיות למיניהן. תוכלו לשלב בה כל קליפ מיוטיוב שהוגדר כמוזיקה, אך קחו בחשבון שאם נרשמתם בעבר כעוקבים אחר ערוץ של אמן או להקה, לא יועברו השירים משם ליוטיוב מיוזיק ותצטרכו להרכיב פלייליסטים מחדש.

 

בוחרים אמנים. תקבלו לא רק את מה שאתם אוהבים בוחרים אמנים. תקבלו לא רק את מה שאתם אוהבים צילום: youtube

 

 

תהליך ההרשמה לשירות פשוט ביותר: כמו בספוטיפיי ואפל מיוזיק, בשלב הראשון תידרשו לבחור את האמנים החביבים עליכם. אלה ירכיבו פרופיל מוזיקלי שיסייע לאפליקציה לספק לכם מוזיקה שמתאימה לטעם המוזיקלי האישי. זה לא מאוד מדויק וכנראה שבדרך ינסו לדחוף לכם גם קליפים שחברת התקליטים שילמה לקידומם - כך למשל הצליחו סטטיק ובן אל להתגנב לרשימת ההשמעה היומית שלי מבלי שבחרתי בהם או בז'אנר הזה. גם רשימת המומלצים מספקת מוזיקה בהתאם לפופולריות שלה ביוטיוב, ולא בהתאם לטעם שלכם.

 

 

סטטיק ובן אל? מה אתם עושים פה? סטטיק ובן אל? מה אתם עושים פה? צילום: מסך מיוטיוב מיוזיק

 

 

הממשק של האפליקציה קצת מסובך, הוא מהווה שילוב של ספוטיפיי ואתר יוטיוב. למשל הפעלה של קטע מוזיקה ולחיצה על הקטנה שלו מזכירה מאוד את הממשק של יוטיוב, והפעלה של הנגן עצמו מזכירה את ספוטיפיי. עם זאת מרגישים שרוב העבודה מאחורי הקלעים של האפליקציה מבוצעת בידי בינה מלאכותית ולא בידי עורכים אנושיים כמו אצל המתחרה. למשל, אין אפשרות לקבל ביוגרפיה או המלצות של האמן עצמו, או לקבל המלצות מדויקות לאמנים קצת פחות מוכרים ופופולריים.

 

ממשק האפליקציה ממשק האפליקציה צילום: מסך מיוטיוב מיוזיק

 

 

מבחינת עושר הקטלוג, אין פה כמעט מתחרים: כל מוזיקה ביוטיוב נמצאת גם בשירות הזה. אין הרבה אמנים שלא תוכלו למצוא ביוטיוב, מרוק יוגוסלבי של שנות ה-60 ועד קליפסו קריבי אלטרנטיבי. רשימת הקטגוריות שפותחת את הממשק מאפשרת לכם לבחור הופעות חיות, מועדפים, סרטונים מומלצים, להיטים חמים, אמנים שדומים לסגנון שאתם אוהבים, פלייליסטים וכו'.

 

מבחינה טכנית, האפליקציה לא מציעה את איכות הסאונד הטובה ביותר; טיידל וספוטיפיי טובות ממנה. מאידך, תוכלו להוריד את המוזיקה שלכם להאזנה מקומית בקלות ועד מקסימום של כשני גיגה-בייט על הסמארטפון, ניתן לבחור כל שיר שתרצו להוריד דרך ממשק הנגן עצמו או לאפשר לאפליקציה לעשות זאת בעצמה דרך תכונת המיקסטייפ שבוחרת בשבילכם. הורדה זו מכונה "חכמה" ומתבצעת בחיבור לאינטרנט אלחוטי ובמשך הלילה, כדי לא להפריע לכם. עוד דרך לשמוע מוזיקה היא דרך הרדיו של האמן - תכונה שהועתקה כמעט אחד לאחד מספוטיפיי ואפל מיוזיק.

 

 

רשימות השמעה לשלל מצבים וסגנונות רשימות השמעה לשלל מצבים וסגנונות צילום: מסך מיוטיוב מיוזיק

 

 

אמנם ניתן להפעיל אקוולייזר מובנה כדי להתאים את הצליל לטעמכם, אך הוא מתבסס לרוב על הגדרות הצלילים של הסמארטפון שלכם. אז ככל שאלה משופעות באפשרויות כך גם תושפע איכות הסאונד. עם זאת אין אפשרות לייצר לעצמכם הגדרת סאונד ייעודית לאפליקציה. הפורמטים היחידים שהאפליקציה תומכת בהם הם MP3 ו-AAC, שניהם נחשבים לנחותים ביחס ל-FLAC למשל שנתמך אצל טיידל ואפילו גוגל פליי מיוזיק עצמה.

 

לבינה המלאכותית של גוגל עם זאת יש יתרונות. היא תדע ללמוד את ההעדפות שלכם עם הזמן ככל שתסמנו לה את הקטעים האהובים עליכם ואת אלה שלא. הבינה המלאכותית היא גם פיצ'ר מצוין במנוע החיפוש ותדע למצוא בקלות את האמן החביב עליכם גם אם אתם לא ממש זוכרים את שמו או את שם הקטע במדויק. לדוגמה הקלדה של פפאוטה תעלה את האמן הבלגי סטרומאה ואת שירו papaoutai. אבל אתם גם יכולים להקליד "שיר הראפ הזה עם החליל", ולקבל את הקליפ שלו. עוד יתרון נחמד הוא סנכרון טבעי עם ווייז, כך שלא תצטרכו לדלג בין אפליקציות כדי ליהנות ממוזיקה תוך כדי הניווט.  

 

הורדות חכמות הורדות חכמות צילום: מסך מיוטיוב מיוזיק

 

 

לסיכום, שירות הסטרימינג של יוטיוב מיוזיק מהווה אלטרנטיבה ראויה לספוטיפיי ואפל מיוזיק. עם זאת לטעמי האפליקציה תתאים פחות למי שמחפש חוויית שימוש פשוטה ועריכה אנושית של התכנים כמו גם איכות אודיו גבוהה.

 

 

 

לעומת זאת, זה שירות מצוין אם אתם אוהבים להתנסות בקטלוגים שלמים של אמנים ולקבל גם גישה לקליפים או הופעות חיות. בנוסף אם אתם תמיד שוכחים את השמות של השירים החביבים עליכם, תכונת החיפוש המעולה תסייע לכם לצד שאזאם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x