$
חדשות טכנולוגיה

אובר מפתיעה: הנהגים אינם חלק מהותי מהפעילות שלנו

החברה הוציאה את ההצהרה הזו כדי להדוף טענות לפיהן חובה עליה לספק להם תנאים סוציאליים ולהחשיבם כעובדים. זאת, על רקע חוק חדש שהתקבל בקליפורניה, ומאיים על מודל שיתוף הנסיעות

רפאל קאהאן 11:5812.09.19

אובר מסרבת להגדרה מחדש של נהגיה כעובדים מן המניין במקום כקבלנים עצמאיים: החברה החליטה לצאת נגד חוק שעבר בקליפורניה השבוע ומחייב חברות שיתוף נסיעות כמותה וכמו ליפט להגדיר את הנהגים כעובדים. כתוצאה מהגדרה זו, יידרשו לספק להם זכות להתאגדות, זכויות סוציאליות, תלוש משכורת סדור ועוד.

 

 

"בניגוד לטענות שהושמעו, החוק אינו מחייב אותנו לכך", הסביר לאתר The Verge טוני ווסט, היועץ המשפטי של אובר. "החוק אינו הופך את הנהגים אוטומטית לשכירים, הוא אינו מספק להם גישה לזכויות סוציאליות ואינו מאפשר להם להתאגד. למעשה הוא אינו מתייחס כלל לנהגים של חברות תחבורה שיתופית".

 

נהג אובר נהג אובר צילום: רויטרס

 

 

דבריו של ווסט אינם מדויקים; החוק האמור מתבסס על פסיקה של בית המשפט העליון של מדינת קליפורניה שמקשה מאוד על הגדרת נהגים כ"קבלנים עצמאיים". החוק עצמו קובע מבחן שמכונה ABC ומתאר שלושה מדדים לקביעה האמורה. על פי החלק הראשון, כדי להיות מוגדרים כקבלנים עצמאיים, נהגים חייבים להיות חופשיים משליטה מצד החברות, המבחן השני דורש שהנהג יחזיק גם בעבודה ראשית נוספת והשלישי - שיוכל לספק את שירותיו גם למתחרים במקביל אם יבחר בכך.

 

לדברי ווסט, אובר יכולה לצלוח את המבחן מפני שהנהגים אינם חלק מהותי מהפעילות שלה - טענה תמוהה בהתחשב בכך שכל המודל העסקי שלה מתבסס על נהגים שפועלים דרך האפליקציה שפיתחה. לדברי ווסט, חלק ניכר מהנהגים אינם משתמשים באובר כאמצעי הכנסה ראשי ומחזיקים במשרות בנפרד מהפעילות שלהם.

 

החוק עצמו טרם נרשם בתקנות, ומדובר בהליך בירוקרטי שיתבצע בשנה הקרובה. החוק מכיל גם תקנה שקובעת שהתובע הכללי של עיר או מחוז בהם יותר מ-750 אלף תושבים יכול להגיש בקשה לשינוי ההגדרה לבית המשפט. התובע הכללי של סן פרנסיסקו, עיר הבית של אובר, כבר הודיע שהוא מעוניין להפעיל את סמכותו בנושא.

 

 

אובר נמצאת במצב כלכלי עדין בחודשים האחרונים. תוצאותיה העסקיות מעוררות דאגה בקרב המשקיעים ובראשם סופטבנק שהחברה לעולם לא תוכל לממש את הפוטנציאל הכלכלי שלה. עם זאת ווסט מאמין שהחברה תשרוד את המהלך הזה, "העסק שלנו חזק וגמיש מספיק כדי לעמוד בכל אתגר", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x