$
אינטרנט

קנס ליוטיוב: תשלם 170 מיליון דולר על פגיעה בפרטיות קטינים

הקנס הוטל במסגרת הסדר של החברה עם נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב ומשרד התובע הכללי של ניו יורק; יוטיוב הואשמה בהפעלת כלי ניטור ומעקב חשאיים שנועדו להשיג מידע אישי של בני פחות מ-13 ללא ידיעת הוריהם, בניגוד לחוק

שירות כלכליסט 16:4304.09.19
יוטיוב שבבעלות גוגל תשלם 170 מיליון דולר ליישב תביעה שהגישו נגדה נציבות הסחר הפדרלית (FTC) ומשרד התובע הכללי של ניו יורק. במרכז התביעה עמדה הטענה שיוטיוב הרוויחה מיליוני דולרים מאיסוף מידע אישי של ילדים ללא אישור הוריהם.

 

 

לפי תנאי ההסדר, גוגל ויוטיוב ישלמו 136 מיליון דולר ל-FTC ועוד 34 מיליון דולר לניו יורק זאת בשל הפרת חוק הגנת הפרטיות באינטרנט של ילדים (COPPA). הקנס בסך 136 מיליון דולר הוא הגבוה ביותר שוועדת המסחר הטילה עבור הפרות של החוק מאז אושר בקונגרס ב-1998.

"יוטיוב התגאתה בפני לקוחות עסקיים בפופולריות שלה בקרב ילדים", טען יו"ר ה-FTC ג'ו סימונס. "אך בכל הקשור לציות לחוק COPPA, החברה סירבה להכיר בכך שחלקים בפלטפורמה שלה כוונו בלא ספק לילדים. אין שום תירוץ להפרות של יוטיוב את החוק".

 

ג'ו סימונס, ראש ה-FTC ג'ו סימונס, ראש ה-FTC צילום: רויטרס

 

 

לפי החוק, אתרים שמיועדים לילדים חייבים לחשוף את אופן איסוף המידע שלהם ולקבל את הסכמת ההורים לאיסוף מידע על ילדים בני פחות מ-13. אולם, לטענת התביעה, יוטיוב אספה מידע אישי "מצפיות בערוצים המיועדים לילדים" בלי לקבל את הסכמת ההורים באמצעות שימוש בקובצי קוקיז, שמנטרים את התנהגות המשתמש ברחבי האינטרנט.

 

לפי ההסדר, יוטיוב שיווקה עצמה בפני יצרניות הצעצועים הגדולות, מטאל והסברו כ"מובילה" העולמית בקרב ילדים בני 6-11. עם זאת, בתקרית אחרת, החברה טענה בפני סוכנות פרסום כי אין לה משתמשים מתחת לגיל 13 ולכן הערוצים בפלטפורמה שלה לא צריכים לציית לחוק המדובר.

בנוסף לקנס הגבוה, ההסדר מחייב את גוגל ויוטיוב "לפתח, להטמיע ולשמור על מערכת שמאפשרת לבעלי הערוצים לזהות את התכנים המיועדים לילדים המשודרים בערוץ". בדרך זו ביוטיוב יוכלו לוודא שכולם מצייתים לחוק. החברות נדרשות גם לספק התראה על אופן איסוף המידע האישי ולהשיג את אישור ההורים.

 

 

 

ההסדר מייצג את המהלך האחרון עד כה מצד הרגולטורים, שהגבירו את המאמצים להילחם בהפרות הפרטיות מצד חברות הטכנולוגיה הגדולות. כך למשל, בחודש שעבר הושג הסדר עם פייסבוק, במסגרתו תשלם הרשת החברתית קנס של 5 מיליארד דולר על מעורבותה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה. במקביל, משרד המשפטים האמריקאי הכריז על פתיחת חקירה בחדש להפרת חוקי הגבלים עסקיים שתכלול גם את גוגל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x