שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

ארה"ב: חקירה נרחבת צפויה להיפתח בשבוע הבא נגד גוגל

לאחר בדיקות מקיפות, קבעו הרגולטורים בכחצי ממדינות ארצות הברית שכוחה של החברה אינו מידתי בתחומי פעילותה, ובקרוב תיחשף חקירת הגבלים עסקיים מקיפה נגדה. בדיקות דומות נערכו לאפל, פייסבוק, אמזון ועוד, אך לא ידוע האם יבשילו לכדי חקירה

רפאל קאהאן 11:3704.09.19

כמחצית ממדינות ארצות הברית צפויות לתאם מהלך חקירה נגד גוגל, שתיפתח רשמית בשבוע הבא - כך דיווח הוושינגטון פוסט; לפי מקורותיו, התיאום בין התובעים הכלליים במדינות מתבצע בימים אלה. לפי הערכות, החקירה תעסוק בסוגיות הגבלים עסקיים, ובשליטתה של גוגל בתחומים רבים בחיים המקוונים - תחומים שיכולים לנוע בין מערכות הפעלה, דרך חיפוש ופרסום מקוון ועד שירותי מיקום ועוד.

 

 

בשנים האחרונות הועלו נגד גוגל וענקיות שירותים מקוונים אחרות טענות לכוח בלתי סביר, ושליטה מונופוליסטית; בחודשים האחרונים נודע שממשלת ארה"ב מובילה מהלכי בדיקה, שמבוצעים בידי משרד המשפטים ונציבות הסחר הפדרלית - רגולטור ההגבלים העסקיים האמריקאי, ושאף נשקלים מהלכי פירוק חברות. לצד גוגל, נחשדות גם אפל, פייסבוק, אמזון, מיקרוסופט ואחרות בתפקוד כמונופולים דה-פקטו; לדוגמה, למיקרוסופט שליטה של 90% בשוק מערכות ההפעלה למחשבים בעולם.

 

 

משרדי גוגל משרדי גוגל צילום: שאטרסטוק

 

 

ואולם, לא ברור האם התובעים יפתחו בחקירה נגד שאר החברות; פייסבוק, למשל, כבר נענשה בקנס של חמישה מיליארד דולר, אם כי בעוון אוזלת ידה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה ולא בשל סוגיית הגבלים עסקיים. יתכן שהמהלך האמריקאי נובע מהרצון של ממשל טראמפ להראות לבוחריו קו קשה נגד חברות הטכנולוגיה ושיטותיהן - חברות שנתפסות כבעלות עמדות ליברליות בראייה פוליטית.

 

לא מעט מהטענות מגיעות ממדינות כגון טקסס, לואיזיאנה ומיסיסיפי, שלהן קהל מצביעים רפובליקני ותומך טראמפ. עם זאת גם הדמוקרטים הראו שהם מתנגדים לגודל החברות והמועמדים שלהם לנשיאות כבר החלו להתחרות ביניהם על שיטות הפעולה לפירוק המונופולים הטכנולוגיים הגדולים. הגדילה לעשות הסנאטורית אליזבת וורן, שהציעה לפרק הלכה למעשה את התאגידים הטכנולוגיים הגדולים כפי שנעשה לחברות הנפט הענקיות של תחילת שנות ה-20.

 

 

 

לא ברור עדיין אם החקירה תזכה לגיבוי פדרלי או שתתבצע תחת התובעים הכלליים המקומיים של המדינות השותפות למהלך. גוגל, מצידה, ממתינה בזהירות; דובר החברה מסר לוושינגטון פוסט שהחברה ממשיכה לעבוד עם הרגולטורים השונים כדי לספק מענה לדרישות השונות שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x