חדשות טכנולוגיה

הבנק המרכזי האירופי יוצא נגד ליברה, מטבע הקריפטו של פייסבוק

איב מרש, חבר דירקטוריון בבנק המרכזי, קרא להבטחות של פייסבוק על יתרונות הליברה "בוגדניות". לדבריו, המחויבות של החברה לבעלי המניות שלה, עשויה לערער את היכולת של הבנק לקבוע את המדיניות המוניטרית ביבשת

שירות כלכליסט 12:0503.09.19
מטבע הקריפטו המתוכנן של פייסבוק, הליברה, עלול לערער על היכולת של הבנק האירופי המרכזי לקבוע את המדיניות המוניטרית ביבשת. על פי דיווח של סוכנות רויטרס אמש (ב'), נטען שלכן על אירופה להתעלם מה"הבטחות הבוגדניות" של שירת הסירנות שמפרסמת החברה, כך לדברי חבר דירקטוריון הבנק איב מארש (Yves Mersch).

פייסבוק הכריזה מוקדם יותר השנה כי בכוונתה להשיק כבר בשנה הבאה את ליברה. זהו מטבע דיגיטלי חדש שיזכה לתמיכת 4 מטבעות רשמיים ויהיה זמין למיליארדי משתמשי הרשת החברתית ברחבי העולם.

 

"בהתבסס על רמת הקבלה של הליברה וההתייחסות ליורו בסל העתודות שלו, הוא עלול להפחית את השליטה של הבנק האירופי המרכזי על היורו. לפגוע במנגנון ההעברה של המדיניות המוניטארית על ידי כך שיפגע בעמדת הנזילות של הבנקים בגוש היורו, ויערער על מעמדו הבינלאומי של היורו", טען מארש.

בבנק המרכזי האירופי חוששים שהליברה יערער את יציבות היורו בבנק המרכזי האירופי חוששים שהליברה יערער את יציבות היורו צילום: בלומברג

 

בדומה למטבעות המסורתיים, הליברה יהיה מרוכז ביותר, מצב שלפי מארש הוא "מדאיג במיוחד", מכיוון שהליברה לא מגובה על ידי בנק והוא צריך לתת דין וחשבון רק לבעלי המניות, שאינם נתפסים כמגנים על אמון הציבור.

 

"השקת המטבע מתוכננת למחצית הראשונה של 2020 על ידי אותם האנשים שהיו צריכים להסביר את עצמם בפני המחוקקים בארה"ב והאיחוד האירופי בנוגע לאיומים על הדמוקרטיות שלנו", האשים מארש. אלה נבעו מהאופן בו ניהלו את המידע האישי של המשתמשים בפלטפורמה החברתית, הוסיף.

 

בהתחשב בבעיות הללו, מארש חושב שעל הרגולטורים וסמכויות הפיקוח באירופה לקבוע את תחום השיפוט שלהם בנוגע לליברה, ולהשיג שיתופי פעולה בינלאומיים לבלום את הסיכונים. "אני מקווה מקרב הלב שתושבי אירופה לא יתפתו להשאיר מאחור את הביטחון והיציבות של פתרונות וערוצי תשלום מבוססים לטובת ההבטחות המטעות אך הבוגדניות של שירת הסירנות של פייסבוק", סיכם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x