$
חדשות טכנולוגיה

פורצי הדרך

במקום מקל או מטפלת: זנב רובוטי יסייע להליכת קשישים

מומחי רובוטיקה מיפן פיתחו זנב באורך של מטר, אותו חוגרים ברתמה מיוחדת. ביכולתו לשדרג משמעותית את יציבותם של קשישים, וגם לסייע באיזון הגוף בעת נשיאת חפצים כבדים. פיתוח נהדר, או סתם ביזאר?

רפאל קאהאן 18:4601.09.19

חוקרים יפנים פיתחו זנב רובוטי שמיועד לסייע לקשישים לשמור על שיווי משקל ולמנוע נפילות. לפי דיווח של רויטרס, הזנב, שמכונה Arque, הוא באורך של כמטר ומתפקד כמנוף איזון. ביכולתו לזהות את כיוון תנועת הגוף ולייצב אותו, כפי שעושים יונקים כמו צ'יטות בעת ריצה או טיפוס. כאן מדובר בתנועה פחות אגרסיבית: זנב כזה יוכל לזהות תחילת איבוד שיווי משקל אצל קשיש שהולך ברחוב, ולאזן אותו אוטומטית במקום מקל, הליכון או מטפל.

 

צוות המחקר מאוניברסיטת קיו פיתח את הזנב כך שניתן ללבוש אותו כמעין חגורה סביב המתניים על ידי רתמה. החוקרים הסבירו שכאשר הגוף מוטה לכיוון אחד, הזנב פשוט יטה אותו לכיוון השני.

כך נראה זנב ה-Arque משולב עם הרתמה כך נראה זנב ה-Arque משולב עם הרתמה צילום: אוניברסיטת קיו - http://embodiedmedia.org/

 

המחקר מתבצע ביפן, שסובלת מזה שנים רבות מהזדקנות האוכלוסייה שלה. אחד האתגרים של החברה היפנית הוא שמירה על יכולת ההתניידות של אוכלוסיית הקשישים. בעוד שבמדינות רבות מעדיפים להסתמך על מהגרי עבודה כדי לטפל בקשישים, היפנים מעדיפים לנסות ולמצוא פתרונות טכנולוגיים ולא לעודד הגירת עבודה, למשל.

 

פרויקט הזנב אינו מיועד רק לתמוך בקשישים, ויוכל לשמש בכל תרחיש בו שיווי המשקל קריטי לבטיחות. למשל, החוקרים בודקים האם הוא יכול גם לסייע לעובדים בסביבה תעשייתית או במחסנים, שנדרשים לא פעם לשאת משאות כבדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x