אינטרנט

בלי פרסומות: יוטיוב תשיק אתר מיוחד לילדים

שירות יוטיוב Kids הוצג לפני כשנתיים כסביבה בטוחה לבני פחות מ-13, אך חשיפה מתמשכת לתוכן פוגעני, פעילות פדופילים ופרסום המנוגד לחוק הובילו לביקורת על גוגל, בעלת הפלטפורמה. עתה נודע שתשיק אתר מפוקח נפרד, בו יחולק התוכן לפי גיל הילדים

שירות כלכליסט 12:5829.08.19

יוטיוב מקימה אתר המיועד לילדים בלבד, לנוכח החששות הגדלים בנוגע לפלטפורמה ולתופעת התוכן הפוגעני והבעייתי שבה, כמו גם פעילות פדופילים.

 

 

בעיית התכנים לילדים ביוטיוב עלתה לכותרות לפני כשנתיים, כשהורים החלו להתלונן שהילדים שלהם נחשפו לסרטונים מוזרים, שנראו כאילו נועדו לילדים אך מציגים תוכן בלתי הולם; למשל, פפה החזירה שותה אקונומיקה, ויחסים אירוטיים בין דמויות כספיידרמן והנסיכה אלזה מהסרט "לשבור את הקרח".

 

 

יוטיוב יוטיוב צילום: pixabay.com

 

 

בעקבות הביקורת, השיקה החברה את יוטיוב Kids, אפליקציית תוכן ייעודי לילדים, ושיפרה את אפשרויות הפיקוח ההורי בשירותיה כך שהורים לקבוע באילו ערוצים יוכלו לצפות ילדיהם. מאז, ספגה הפלטפורמה ביקורת, הן בשל חשד לפעילות פדופילים בערוצים מאושרים, והן בשל פרסום אגרסיבי וחשדות לאיסוף מידע אישי על הצופים בסרטונים, מה שמנוגד לחוקי הגנת פרטיות קטינים בארה"ב.

 

עתה נודע שיוטיוב מבקשת להפריד את התכנים לילדים לפלטפורמה נפרדת, גרסת אתר של יוטיוב Kids, אשר תכלול אך ורק ערוצים מפוקחים, אפס איסוף מידע אישי, ופילוח תכנים בהתאם לגיל הילדים הצופים. יוטיוב הכריזה על היוזמה האמורה בפורום הורים ברשת, ולא בבלוג הרשמי שלה, וככל הנראה שכבר החלה לבצע בחינה סגורה של השירות; בשלב זה לא ידוע האם יהיה זמין רק בארה"ב, או שיגיע לשווקים נוספים.

 

כל גיל יקבל תוכן מותאם

 

יוטיוב מתכננת להציג תוכן לילדי גן, שיתמקד ב"סרטונים שמקדמים יצירתיות, משחקים, למידה וגילוי"; תוכן לבני 5-7 שיאפשר צפייה בסרטים מצוירים, מוזיקה וסרטוני יצירה; ותוכן לבני 8-12, שיכלול סרטונים בנושאי מדע פופולרי, גיימינג, ותכנים שהוגדרו כמשפחתיים. ואולם, יוטיוב לא מוכנה להתחייב על סביבה בטוחה לחלוטין: "המערכת שלנו עובדת קשה כדי להסיר תכנים שאינם מתאימים לכל קטגוריית גיל, אך לא כל הסרטונים יעברו סינון ידני", נכתב בהודעת החברה. "אם תיתקלו בסרטון לא הולם שפספסנו, תוכלו לחסום אותו או להתריע".

 

 

 

לפי הערכת בלומברג, השירות נבנה כחלק מהתמודדות גוגל, בעלת יוטיוב, עם חקירה של רגולטורים בארה"ב. בימים אלה נערכות בדיקות מקיפות בנוגע לכוחה של החברה בתחומי שירותים מקוונים שונים, בחשד לשליטה לא מאוזנת בקטגוריות כפרסום מקוון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x