$
הייטק והון סיכון

רשות החדשנות: ב-2018 הצטרפו 19,000 עובדים למגזר ההייטק

לפי דו"ח חדש של הרשות, מספר המשרות באמצע השנה עמד על יותר מ-307 אלף, והעלייה המתמשכת חלה בעיקר הודות לענף התוכנה; מנכ"ל הרשות: מגמת הצמיחה היא תוצר של פעילות מספר משרדי ממשלה

הגר רבט 13:2227.08.19
מספר המשרות בהייטק הישראלי חצה את רף ה-300 אלף - כך לפי דו״ח חדש של רשות החדשנות. מספר משרות השכיר בהייטק (ללא ענף התקשורת) באמצע 2019 עמד על יותר מ-307 אלף. הדו״ח מציין גם כי שיעור השכירים המועסקים בהייטק מתוך סך השכירים במשק עמד על 8.7% בסוף 2018 (זאת בהשוואה ל-8.3% בסוף 2017), עלייה ראשונה מזה עשור.

 

 

הדו״ח ציין כי חלה עלייה של 19 אלף שכירים בענף במהלך 2018, למרות ירידה של 3,000 שכירים בענף ייצור התרופות בעקבות המשבר בחברת טבע. ענף התוכנה אחראי לחלק גדול מהעלייה, עם תוספת של כ-14 אלף שכירים (בקטגוריית התוכנה נכללו חברות תוכנה, סטארט-אפים בתחום התוכנה ומרכזי מו"פ בתחום).

 

 

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות צילום: רשות החדשנות

 

 

התעסוקה בהייטק מאופיינת בפריון גבוה ובשכר גבוה; לפי נתונים של הלמ״ס מהחודש שעבר, ענף ההייטק מוביל את רשימת מקבלי השכר במשק עם 23,734 שקל למשרת שכיר (זאת לעומת שכר ממוצע של כ-11 אלף שקל). סקירה פנימית של התחום מראה כי הענף עם השכר הממוצע הגבוה ביותר היה מחקר מדעי ופיתוח, בו מועסקים כ-50 אלף שכירים שהרוויחו 27,878 שקל בחודש בממוצע. במקום השני ניצבים עובדי תכנות וייעוץ בתחום המחשבים ושירותים, שהשתכרו כ-24.4 אלף שקל בחודש בממוצע, ובשלישי ועובדי ייצור מחשבים ומכשור אלקטרוני, שהשתכרו כמעט 24 אלף שקל בחודש.

 

נתונים אחרים של הלמ״ס שמסכמים את 2018 מעידים שעל אף העלייה במספר המועסקים, הפער המגדרי לא צומצם: מספרן של הנשים בהייטק עלה אמנם מ-92 אלף ב-2017 ל-98 אלף ב-2018, אבל שיעורן היחסי בתחום נותר על 33%.

 

 מקור: רשות החדשנות

 

 

שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן מסר: "הגדלת היקף העובדים בשוק ההייטק היא משימה חשובה לאור תרומת הענף לכלכלת מדינת ישראל ולייצוא. זה חשוב עוד יותר לנוכח העובדה שהעלייה במספר העובדים בהייטק מגיעה לאחר שנים של קיפאון בהצטרפות עובדים לענף. בעולם הכלכלי המאופיין בחדשנות טכנולוגית, מדינת ישראל היא שחקן מפתח. הדבר ניכר בכמות חברות ההזנק שבארץ ובמספר החברות הבינלאומיות המובילות הפועלות בישראל. על מנת להמשיך ולהוביל בתחום עלינו לפעול לשמר את החדשנות והמוחות הישראלים בארץ ולהעניק להם את הפלטפורמה הנכונה כדי שיאיישו את המשרות הרבות המוצעות בהייטק".

 

 

 

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות מסר: "שיעור השכירים המועסקים בהייטק עומד על כ-8% כבר עשור, לראשונה אנו רואים על מגמה חיובית אמתית בנתון זה. אנו פועלים להגדיל משמעותית את היקף התעסוקה בהייטק ובחברות מוטות חדשנות בכלל הסקטורים, כך שחלק גדול יותר מאזרחי המדינה ייהנו ממשרות איכותיות בשכר גבוה. נטלנו משימה שאפתנית ומאתגרת, מגמה חיובית זאת היא תוצר של פעילות משותפת של מספר משרדי ממשלה ואנו מברכים על כך".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x