$
פטנטים וקניין רוחני

איך תהפכו את הרעיון שלכם לעסק

אף אחד לא מתכנן מראש להפוך את הבעיה המטרידה שלו להצלחה מסחרית. אך בפועל, רוב מוצרי הצריכה המצליחים שנרשמו כפטנטים נולדו בדיוק מהמקום הזה.

בשיתוף ריינהולד כהן, מאת: דימה ליטווק, עו"פ 11:1020.08.19
"אמצאות" ו"פטנטים", הן צמד מילים שלרוב נקשר אצלנו עם גאונות, ומעלה בנו מחשבה על אדם שהמציא את הגלגל. אבל בפועל, יש לא מעט אמצאות של אנשים שזיהו צורך יומיומי ובסיסי, ונתנו לו מענה. למעשה, מרבית הפטנטים בתחום מוצרי הצריכה באו לעולם בכדי לתת פתרון לבעיות יומיומיות שאנו מתמודדים איתן.

 

בן כהן גזית, אב לילדים, שנמאס לו מכך שהראש של ילדיו מטלטל במושב האחורי בזמן נסיעה, המציא את NapUp, תומך הראש אשר מונע את טלטול הראש של הילדים בזמן הנסיעה. ההתקן מתחבר בקלות אל מושבי הרכב או אל כיסא הבטיחות, ותומך בראשם בזמן השינה. ללא ספק, מדובר בבעיה שכיחה וממשית, ואם תחשבו על זה, וודאי תסכימו שמדובר בפתרון אלגנטי ומעניין, אשר דורש בעיקר תעוזה להוציא את הרעיון אל הפועל. כך, הפתרון הומצא על ידי אדם מן היישוב אשר הפך בעיה לעסק, או במילים אחרות הכין מלימון לימונדה.

 

שרון רבי, שהמציאה את המברשת המוכרת להחלקת שיער Dafni, יצרה מוצר חדשני שגם הוא תולדה של תסכול אישי ויומיומי של נשים רבות. הרעיון צץ במוחה כשהייתה סטודנטית להנדסת חשמל, עת שנאלצה לבזבז זמן יקר בכל בוקר בהתעסקות עם שיער נפוח שמתקשה להסתדר. יחד עם אביה, מהנדס חשמל במקצועו, פיתחה את אחד המוצרים הנמכרים בתחום עיצוב השיער – מברשת שיער חשמלית הכוללת אלמנט החלקה עשוי מחומר קרמי, המיועד להתחמם במהירות לטמפרטורה גבוהה, ולהחליק את השיער בזמן קצר וביעילות תוך הותרת כל החלקים החיצוניים של המברשת בטוחים למגע. לאחר שלוש שנים בהן פותח המוצר, הוא הפך למסחרי, יצר קטגוריה חדשה לחלוטין בתחום מחליקי השיער, ונמכר כיום בהצלחה רבה ברחבי העולם.

 

תומך הראש לילדים ברכב והמברשת להחלקת שיער הם דוגמאות ליוזמות עסקיות שנולדו מתוך צורך לפתור בעיה על ידי האנשים שנתקלו בה, ויש עוד הרבה כאלה. בין האמצאות והרעיונות האלה יהיו גם עגלת סופר בעלת רגליים המתקפלות ישירות אל תוך תא המטען של הרכב, סל-קל לרכב בעל גלגלים מתקפלים שגם הופך לעגלה, התקן לנעילת אקדח שמונע שימוש לא רצוי ועוד.

דימה ליטווק דימה ליטווק צילום: אוראל כהן

 

חושבים שיש לכם רעיון חדשני? חשבתם על משהו שיכול לחולל שינוי בחיים שלכם או של אחרים? האם יש לכם שכלול של רעיון קיים? בשלב ראשון, כדאי לפנות לעורך פטנטים על מנת לבדוק את כשירות האמצאה לרישום פטנט. עורך הפטנטים יוכל גם להנחות אתכם לגבי כלים נוספים להגנה על המוצר והטכנולוגיה של המוצר, למשל, באמצעות הגנה על עיצובו באמצעות בקשת עיצוב, הגנת סימן מסחר, זכויות יוצרים ועוד. חשוב ביותר להגיש את הבקשה לפטנט לפני חשיפת הרעיון ולפני שרצים לספר לחבר'ה.

 

ניתן לומר כי מגוון האמצאות בשוק, כדוגמת אלו שתוארו קודם, הוא ההוכחה לכך שהרעיונות שיש לכל אחת ואחד מאתנו יכולים בסופו של דבר להפוך לעסק מצליח, בין היתר באמצעות פטנט אשר יגן על הרעיון שעל בסיסו פותח המוצר. זאת, גם אם אין לנו את הרקע המקצועי הנדרש לפיתוח המוצר ולהגנה עליו. בסופו של דבר, הרעיונות הטובים ביותר צצים במוחנו כצורך להתמודדות עם בעיות יום-יומיות, ואם אתם מאמינים ברעיונות האלה, אל תהססו להפוך אותם למציאות.

 

דימה ליטווק הוא עורך פטנטים ושותף, המתמחה בהגנה פטנטית על מוצרי צריכה בקבוצת ריינהולד כהן העוסקת בקניין רוחני

 

אין במידע הכלול לעיל כדי להוות ייעוץ מקצועי מכל סוג שהוא, ובכלל זה ייעוץ משפטי, או תחליף לייעוץ כאמור, ואין להסתמך עליו בעת קבלתה של כל החלטה מכל סוג שהוא.

 

חזרה לערוץ הפטנטים והקניין הרוחני >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x