$
אפליקציות

האזנות הסתר דרך שירותים מקוונים: מחוקקים בארה"ב זועמים על ענקיות ההייטק

פייסבוק, גוגל, אמזון ואפל נתפסו כשהן אוספות הקלטות דרך פלטפורמות ההפעלה הקולית שלהן, ומנתחות אותן למטרותיהן; נבחרים דמוקרטים ורפובליקנים כאחד גינו את הפרקטיקה הזו, ועתה דורשים חקירות, מגבלות וענישה

רפאל קאהאן 12:0415.08.19

גוגל, אפל, מיקרוסופט  ואמזון נתפסו השנה בביצוע האזנות סתר למשתמשי פלטפורמות ההפעלה הקולית שלהן - והשבוע נודע שפייסבוק האזינה לשיחות קוליות באפליקציית מסנג'ר; בכל המקרים נותחו השיחות, לעיתים בידי גורמי צד שלישי; עתה יוצא זעמם של מחוקקים בארה"ב על הפרקטיקה הזו, בצירוף דרישה לחקירות ומגבלות בתחום ההאזנות.

 

 

לפי דיווח של סוכנות בלומברג, חברי קונגרס רפובליקנים ודמוקרטים כאחד החלו לדרוש הגדרה של גבולות גזרה בנושא. הסנאטור רון וויידן כתב בהודעה שהקונגרס חייב לקדם חקיקה שתגביל האזנות, ואף תכלול הטלת אחריות אישית על מנכ"לים כמארק צוקרברג במקרי הפרת פרטיות שכאלה.

 

 

אתם מדברים, הן מקליטות. אילוסטרציה אתם מדברים, הן מקליטות. אילוסטרציה צילום: בלומברג

 

 

ג'וש האולי, סנאטור רפובליקני, טען שיש לחקור את פייסבוק בחשד לכך שההאזנות מהוות הפרה של ההסכם שלה עם נציבות הסחר הפדרלית, בעקבותיו כבר קיבלה קנס של חמישה מיליארד דולר. לדבריו, יתכן שהחברה ביצעה בכך מעשה פלילי. הסנאטור הדמוקרטי מארק וורנר טען שההאזנות הן הוכחה נוספת לכך שחברות הטכנולוגיה עושות עם המידע שהן אוספות דברים שונים בתכלית ממה שמתאר לעצמו המשתמש.

 

למעט סמסונג, כל חברה שמפעילה פלטפורמת סייענית חכמה כבר נתפסה או הודתה בביצוע האזנות.

 

 

 

לא רק בארה"ב זוכה הפרקטיקה הזו לביקורת; רגולטור הפרטיות האירופי, שמושבו באירלנד, החל בבדיקה שמיועדת לברר האם ההאזנה שביצעה פייסבוק מהווה הפרה של חוקי הפרטיות GDPR. אם תימצא אשמה, תהיה חשופה לקנסות של עד 5% מהכנסותיה הגלובליות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x