$
הייטק והון סיכון

פרסום ראשון

עסקת ענק: סיילספורס קונה את קליקסופטוור הישראלית ב-1.35 מיליארד דולר

ענקית התוכנה האמריקאית רוכשת את חברת התוכנה הישראלית בעסקה שעיקרה יתבצע במזומן. המגעים בין שתי החברות נחשפו לראשונה ב"כלכליסט" בינואר האחרון. המרוויחה הגדולה מהעסקה היא קרן ההשקעות האמריקאית פרנסיסקו פרטנרס שרכשה את קליקסופטוור ב-2015 ב-438 מיליון דולר

מאיר אורבך 23:4507.08.19

ענקית התוכנה האמריקאית Salesforce.com (סיילספורס) רוכשת את חברת התוכנה הישראלית Clicksoftware (קליקסופטוור) ב-1.35 מיליארד דולר בעסקה שעיקרה מזומן.

 

המגעים בין שתי החברות נחשפו לראשונה ב"כלכליסט" בינואר האחרון. זמן קצר לאחר מכן הפסיקו החברות את המשא ומתן, על פי הערכות עקב חוסר הסכמה על סכום הרכישה. כעת, כאמור, הגיע המו"מ בין הצדדים לקו הסיום.

 

מייסד ומנכ"ל סיילספורס מארק בניוף ומנכ"ל קליקסופטוור מארק קאטיני מייסד ומנכ"ל סיילספורס מארק בניוף ומנכ"ל קליקסופטוור מארק קאטיני צילום: בלומברג

 

מרבית עובדי קליקסופטוור מועסקים כיום בארצות הברית, אך היא עדיין מעסיקה בישראל כ-200 מתוך 700 עובדיה. החברה מפתחת מערכות לניהול לוגיסטי של מערכי שירות לקוחות. על פי הערכות, עובדי החברה בישראל ישתלבו במרכז הפיתוח של סיילספורס בארץ עם השלמת הרכישה.

 

המרוויחה הגדולה מהעסקה היא קרן ההשקעות האמריקאית הפרטית פרנסיסקו פרטנרס, זאת לאחר שב-2015 נמכרה קליקסופטוור לקרן ב-438 מיליון דולר. המחיר שיקף לחברה הישראלית שווי גבוה משוויה באותה עת בנאסד"ק.

 

מיד לאחר השלמת הרכישה, פרש מייסד החברה משה בן בסט מהניהול השוטף שלה והתמנה ליועץ לחברה וחבר בדירקטוריון ולתקופה קצרה החליף אותו בתפקיד אחד מבכירי הקרן הרוכשת. כיום בן בסט אינו מעורב בפעילות של החברה.

 

מנכ"ל קליקסופטוור כיום הוא האמריקאי מרק קנטיני, לשעבר מנכ"ל חברת אוטוטסק שהצטרף לחברה בתחילת 2018.

 

שותפות שהפכה לעסקת ענק

 

בשנת 2016 בחרה סיילספורס בקליק סופטוור כשותפה המרכזית שלה בתחום של ניהול מערכי שירות. תחת ההסכם שחתמו עליו שתי החברות הפכה החברה הישראלית לזרוע של סיילספורס בכל התחום.

 

זו היתה למעשה אחת הפעמים הראשונות שבהן סיילפורס בחרה חברה חיצונית לנהל לה פעילויות שונות של ניהול פגישות ואופטימיזציה. הבחירה הזו איפשרה לסיילספורס לקצר בצורה משמעותית את זמן ההגעה שלה לשוק. בכדי לעמוד בהסכם, העמידה קליקסופטוור צוות משמעותי לתמוך בכל הפעילות של החברה. החיבור לענקית האמריקאית שינה את קליקסופטוור באופן משמעותי כאשר בעקבותיו היא פיתחה את יכולות התמיכה שלה בענן שעד אז היו פחותות.

 

ClickSoftware נוסדה בשנת 1979 על ידי משה בן בסט,שפעל בתחום זה משנת 1979 בחברה בשם IET–Intelligent Electronics, ששינתה שמה ל-ClickService Software. בשנת 2000 הנפיקה החברה את מניותיה בנאסד"ק.

 

משרדי החברה בישראל ממוקמים בפתח תקווה ומטה החברה בארצות הברית יושב בברלינגטון מסצ'וסטס. בישראל מחזיקה החברה חלק משמעותי מהפיתוח שלה וכן את כל ניהול משאבי האנוש של החברה שבראשו עומדת טלי אקרמן . לחברה יש כיום 60 לקוחות בכל העולם בינהם דויטשה טלקום, חברת התקשורת טלסטרה, חברות גז ואנרגיה מובילות ושותפים נוספים דוגמת IBM SAP ואחרים.

 

מארק בניוף, יוצא ענקית ההייטק האמריקאית אורקל, הקים את סיילספורס ב־1999. החברה מונה כ־29 אלף עובדים ברחבי העולם. סיילספורס מפתחת פתרונות מחשוב בענן עבור המגזר העסקי, בדגש על פתרונות למערכי מכירות, יחסי לקוחות ושירותים עסקיים. אחת המתחרות הגדולות שלה היא אורקל, שאותה עזב בניוף. 

 

פרנסיסקו פרטנרס היא אחת מקרנות ההשקעה האמריקאיות הפרטיות הבולטות בחברות היי טק בישראל. בין הרכישות שביצעה החברה בשנים האחרונות ניתן לציין את הרכישה של חברת הסייבר NSO בכ-120 מיליון דולר, רכישת חברת סינטק מדיה בתמורה לכ-400 מיליון דולר ב-2016 , רכישת אתר התכשיטים R2NET בתמורה ל-140 מיליון דולר ב-2017 ועוד.

 

לאחר הרכישות משביחה פרנסיסקו פרטנרס את החברות שבהן היא משקיעה מתוך מטרה למכור אותן בתוך מספר שנים במכפיל גבוה על ההשקעה. דוגמא טובה לכך היא אקסליבריס אותה היא רכשה ב-2006 בתמורה ל-62 מיליון דולר ומכרה אותה כשנתיים לאחר מכן לקרן פרייבט אקוויטי אחרת בכ-200 מיליון דולר. בראש נציגות החברה בישראל עומד ערן גורב שהיה בעברו מנכ"ל חברת אלווריון ובכיר בנייס ואמדוקס.

  

אם הרכישה תצא לפועל זו תהיה הרכישה המשמעותית השניה של סיילספורס בחברות הקשורות לישראל בתוך זמן קצר. ביולי 2018 רכשה את דאטורמה (Datorama) ביותר מ-800 מיליון דולר.

 

סיילספורס: "נגדיל את הפעילות שלנו בישראל"

 

סמנכ"ל הפיתוח בסיילספורס ישראל אלעד דונסקי אמר ל"כלכליסט" כי בעקבות הרכישה תגדיל הענקית האמריקאית את מרכז הפיתוח שלה בארץ כך שיכלול יותר מ-600 עובדים ואף תמשיך להגדיל אותו: "נרחיב את הפעילות שלנו בישראל בצורה משמעותית בשנים הקרובות", אמר דונסקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x