$
חדשות טכנולוגיה

רשמית: פייסבוק נקנסה ב-5 מיליארד דולר על מחדל הפרטיות

נציבות הסחר הפדרלי חשפה את עונשה של החברה על פרשת קיימברידג' אנליטיקה; לצד העונש הכספי, שנתפס כזעום בהשוואה להכנסות החברה, תמונה ועדה חיצונית לפייסבוק שתפקח על מדיניות הגנת המידע שלה, ותהווה משקל-נגד לכוחו של המנכ"ל צוקרברג

שירות כלכליסט 15:5124.07.19
נציבות הסחר הפדרלי בארה"ב, ה-FTC, הודיעה רשמית על הטלת קנס של 5 מיליארד דולר על פייסבוק בגין אוזלת ידה בהגנה על פרטיות הציבור בפרשת קיימברידג' אנליטיקה - כך לפי דיווח של CNBC. פרטי הקנס והחקירה מאחוריו נחשפו לפני כשבועיים; בפועל, בחנה הנציבות קנס גדול בהרבה של 22 מיליארד דולר, אך ויתרה עליו מחשש למאבק משפטי ממושך ויקר עם החברה.

 

 

הקנס שהתקבל לבסוף הוא הגדול ביותר שהטילה הנציבות על חברת טכנולוגיה מעודה, כשהגדול ביותר שקדם לו הוטל על גוגל ב-2012 ועמד על 22.5 מיליון דולר, סכום זניח בהתחשב במשאבי הנענשת. הקנס שקיבלה פייסבוק מייצג כ-9% מהרווחים של החברה ב-2018, וזכה לביקורת קשה מצד גורמים שונים במערכת האמריקאית; לפייסבוק הון זמין גדול בהרבה, ולטענת מבקריה, אין בקנס זה כדי להפחיד את החברה או להקשות עליה להמשיך בפרקטיקות הגנת מידע בעייתיות.

 

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג צילום: בלומברג

 

 

לצד הקנס, הודיעה הנציבות שפייסבוק תחויב בביקורת הדוקה של עשרים שנה בהן תידרש לנהוג בשקיפות מוגברת בנוגע למדיניות הגנת הפרטיות שלה. כמו כן, דיווח אתר CNBC שבמסגרת ההסדר שהושג בין החברה ובין ה-FTC, נקבע שיינקטו צעדים שיגבילו במידה מסוימת את כוחו של המנכ"ל מארק צוקרברג.

 

 

 

תוקם ועדה חיצונית עצמאית (אשר תאויש בנבחרים שייקבעו אף הם בידי ועדת איתור חיצונית), שתבקר את פעילות הרשת החברתית בתחום הגנת הפרטיות. הרעיון הוא לקחת מידי צוקרברג את הכוח המוחלט שיש לו בחברה, בכל הנוגע לנושא הבוער בעיני הרגולטור – הגנת המידע. ואולם, הוועדות הללו ייבחרו וימונו בידי פייסבוק עצמה, כך שלא ברור כמה אפקטיבי יהיה צעד זה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x