$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

מיקרוסופט מציגה: מגע הקסם של סאטיה נאדלה

הנתונים הטובים שמסרה ענקית הטכנולוגיה בדו"חות שפרסמה אמש מעידים שהיא נמצאת בתנופה; התוכנית של המנכ"ל להתמקד במחשוב ענן מוכיחה את עצמה, ונאדלה מצליח להוציא את החברה מהטראומה שגרם לה סטיב באלמר; האנליסטים כבר מסמנים את היעד הבא: הכפלת שווי השוק ל-2 טריליון דולר תוך חמש שנים

רפאל קאהאן 16:2019.07.19
הכנסות מיקרוסופט זינקו כפי שדיווחה החברה אמש (ה') בדו"ח לרבעון הרביעי של 2019 ועמדו על כ-33.7 מיליארד דולר. מדובר בזינוק של 12% ביחס לשנה שעברה. גם הרווח היכה את התחזיות ועמד על כ-10.6 מיליארד דולר, או כ-1.37 דולר למניה, לעומת האנליסטים בוול סטריט שהעריכו את הרווח ב-1.21 דולר למניה בלבד. הגידול ברווח לעומת השנה שעברה עמד על כ-21%.

 

 

 

אלה הם מספרים מרשימים. הם מעידים שהחברה נמצאת בתנופה אדירה קדימה. התוכנית של המנכ"ל סאטיה נאדלה להתמקד במחשוב ענן הוכיחה את עצמה. תוך פחות מחמש שנים הצליח נאדלה להפוך חברה מנומנמת ועם טראומה של משבר מנהיגות שנבע מכהונתו של סטיב באלמר. זה הביא לכך שמיקרוסופט לא זיהתה מספיק מוקדם את תחום המובייל ונכשלה בכניסה המאוחרת אליו לאחר מכן.

 

נאדלה. מזהה בזמן נאדלה. מזהה בזמן

 

נאדלה הצליח לשחרר את ההגה ולנווט את החברים ברדמונד לכיוון חדש. זה לא כיוון שלא עבדו עליו לפני כן. נאדלה היה סמנכ''ל חטיבת הענן לפני שעבר לתפוס פיקוד ומיקרוסופט עבדה על הטכנולוגיה הזו כבר מראשית שנות ה-2000. למעט אמזון היא היתה אמורה להיות המובילה של השוק הזה כבר מזמן. אבל בינתיים מיקרוסופט גם הצליחה להוסיף עוד מספר מוצרים חזקים למגוון שלה, כמו קונסולת האקסבוקס וחטיבת הגיימינג, אפליקציות המובייל, חבילת אופיס בענן ואפילו מחשבים בדמות קו הסרפס שלה.

 

בכל הפרמטרים העסקים שלה עלו במספרים מרשימים, למעט אולי חטיבת הגיימינג שהיתה הכוכבת של הדוחות הקודמים. שם היא לא הצליחה להגדיל את הנתח שלה ואף איבדה 3% ממנו. הסיבה לכך היא המחסור בדגם חדש של קונסולת האקסבוקס וואן. הלקוחות מעדיפים לחכות עוד קצת מאשר לקנות דגם ישן יותר. מה גם שהיורשת לאקסבוקס הנוכחית לא תגיע לשוק לפני 2020 על פי הדיווחים האחרונים. אבל מנגד מיקרוסופט כן הציגה את שירות סטרימינג המשחקים שצפוי להגיע בחודשים הקרובים.

 

מנגד, חטיבת הענן מציגה ביצועים טובים, עלייה של 64% בהכנסות. אך היא הייתה נמוכה מהרבעון הקודם ב-4%. אבל מיקרוסופט עומדת בימים אלה בעינה של אחת מהעסקאות הגדולות בהיסטוריה של מחשוב הענן. מכרז אספקת השירות לפנטגון וששווה על פי הדיווחים כ-10 מיליארד דולר לעשור, לא כולל שינויים ותוספות. אמזון היא המתחרה היחידה מולה וכבר כעת מתחילים לחצים פוליטיים, כולל הבטחה של טראמפ לשים את עינו על העסקה.
הפנטגון. עסקת ענק הפנטגון. עסקת ענק צילום: בלומברג

 

לאחר מכן ישנה חבילת אופיס, שבגרסתה מבוססת ענן, 365, הציגה גידול מצוין במכירות. החדשה המשמחת האחרונה עבור מיקרוסופט היתה חתימת חוזה אספקת שירותי אופיס 365 ומחשוב ענן ל-AT&T, ענקית הטלקום האמריקאית בעסקה ששווייה כ-2 מיליארד דולר. מנגד אפליצקציות המובייל של אופיס באנדרואיד הצליחו לעקוף במספרי ההורדות את אפליקציות הבית של גוגל עצמה. אפליקציית אנדרואיד של וורד הורדה כמיליארד פעמים לעומת כ-500 מיליון בלבד.

 

ובנוסף גם חטיבת ווינדוס, דיינמיקס, השרתים ואפליקציות ארגוניות הראו כולם עלייה יפה. בעיקר בתחום השרתים. מיקרוסופט חיסלה את התמיכה שלה בווינדוס סרבר 2008 מה שהכריח את כל השוק לעבור לגרסה החדשה יותר. אבל גם ווינדוס מצליחה היטב בזכות עלייה במכירות המחשבים הרבעון האחרון. לבסוף, חטיבת החומרה ומוצרי הסרפס שבלי שום כוונה הצליחה לאחת מחמשת המותגים המובילים בתחום בארה"ב.

 

תגביר את הלחץ?

כעת נותר למיקרוסופט לראות האם היא מגבירה את הלחץ על היריבות או שהיא ממשיכה באותה דרך. בינתיים נראה שהאסטרטגיה של נאדלה משתלמת. כולם מרוצים ממנו ולמיקרוסופט יש שווי שוק של טריליון דולר כבר יותר מחודש. התקופה הארוכה ביותר מתוך כל הטוענות לכתר. אפל ואמזון היו שם לאחרונה, וכעת כבר לא. אם מיקרוסופט תמשיך לגדול ותצליח להכות את המספרים הנוכחיים פעם נוספת היא תישאר שם עוד הרבה מאוד זמן. מנגד, גם גוגל רעבה, וכך גם אמזון ואפל. ולאמזון יש גם סיבה נוספת לדאגה: בשנה האחרונה מיקרוסופט מגדילה את העסקים בענן מהר יותר מ-AWS שלה. לא חסר למיקרוסופט הרבה בשביל לעקוף את אמזון בשנים הקרובות.

 

אבל לא רק את אמזון היא מצליחה להדביק. לינקדין ואפליקציית Teams צמחו יפה והאחרונה אף הצליחה לעקוף את סלאק, הסטארט-אפ המובילה בתחום. אם לא יהיו הפתעות, המגמה הזו צפויה להמשיך. העניינים נראים עד כדי כך טוב שבחלק מהניתוחים שפרסמו אנליסטים היום אפשר לראות הערכה שמיקרוסופט מסוגלת להגיע גם ל-2 טריליון דולר בשווי שוק בתוך כחמש שנים מהיום. זהו אם כן היעד הבא שלה - ואם היא לא תמשיך לצמוח בקצב מספק היא עוד עלולה לחטוף על כך מהשוק. האם סאטיה נאדלה ימשיך להוביל אותה ליעדים האלה? בינתיים נראה שמה שהוא עושה עובד היטב, אז אין סיבה שלא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x