$
חדשות טכנולוגיה

מכה לפייסבוק: יו"ר הבנק המרכזי קורא לעצירת מיזם הקריפטו ליברה

ג'רום פאוול, ראש הפד, טען שהחברה לא יכולה להמשיך עם תוכניות ההשקה עד שתתייחס לסוגיות של הלבנת הון, פרטיות, הגנת הצרכן ויציבות פיננסית. ואולם, אין לבנק המרכזי כלים להאטת הפרויקט ביוזמתו, בשל חקיקה מוגבלת בתחום המטבעות הווירטואליים

רפאל קאהאן 11:3411.07.19
יו''ר הפד ג'רום פאוול קרא לפייסבוק אמש (ד') לעצור את מיזם פרויקט הקריפטו ליברה. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, פאוול טען שהחברה לא יכולה להמשיך עם ההשקה עד שלא תתייחס ל"מספר סוגיות מדאיגות במיוחד". הערות אלה של הרגולטור הפיננסי החשוב בארה"ב מהוות סימן לכך שהרשויות האמריקאיות לא רואות בעין יפה את המהלך של הרשת החברתית.

 

 

בין היתר, התייחס פאוול לסוגיות של הלבנת הון, פרטיות, הגנת הצרכן ויציבות פיננסית של השוק. "איני חושב שהפרויקט הזה יכול להמשיך כך", אמר פאוול בעדות שמסר בפני ועדת הכספים של בית הנבחרים האמריקאי.

 

ראש הפד, ג'רום פאוול ראש הפד, ג'רום פאוול צילום: AFP

 

 

דבריו של פאוול אודות מטבע הקריפטו של פייסבוק הביאו לירידה של 7% בערך הביטקוין. הבעיה העיקרית שהעלה פאוול היא שמטבעות כגון ליברה אינם קלים לפיקוח, למרות שיש להם פוטנציאל תפוצה נרחב בתוך המערכת הפיננסית. עם זאת, לא ברור כיצד הבנק הפדרלי יוכל להאט את הפרויקט גם אם ירצה בכך בהתחשב בחקיקה המוגבלת בנושא מטבעות קריפטו וכסף דיגיטלי.

 

מפייסבוק הגיבו במהירות ואמרו שהחברה רואה עין בעין עם יו''ר הפד וחשיפת הפרויקט נועדה לעורר דיון ולקבל תגובות עליו. פייסבוק מתכוננת לעדותו של מנהל הפרויקט בחברה, דיוויד מרקוס, מול ועדת הבנקאות של הסנאט בשבוע הבא. מרקוס, על פי הדיווחים השונים, עורך מסע שאלות ותשובות כדי לקבל כמה שיותר פידבק מצד הרגולטורים והגורמים הפוליטיים והעסקיים השונים בתחום. במכתב ששלח שלשום לועדה כתב מרקוס: "אנחנו רוצים וצריכים שממשלות, בנקים מרכזיים, רגולטורים, מלכ''רים וכל מי שיש לו יד ורגל בתחום, יתנו לנו תגובות ויזינו אותנו בדעתם".

 

"שמישהו יהרוג את זה"

 

בתוך כך, נודע שגם בתעשיית הטכנולוגיה מתחילים לעלות קולות המפקפקים ביכולתה של פייסבוק לעמוד בלו"ז שהציגה ולהשיק את המטבע ב-2020 כפי שהתחייבה. פייסבוק חשפה את ליברה, המטבע, וקליברה הארנק הדיגיטלי הנלווה אליו ב-18 ביוני ועוררה מיד תגובה של המערכת הפוליטית האמריקאית מכל הפלגים ושדרשה להפסיק לאלתר את ההשקה שלו. כל הטענות האלה כולל החקיקה המגבילה נגד מטבעות קריפטו שכבר קיימת בעולם כגון בהודו או בסין מעמידות בספק את היכולת של פייסבוק להפוך את ליברה למוצר אמיתי ומוגמר.

 

 

 

כדי לענות על כל הרגולציות, פייסבוק תיאלץ להתאים את המטבע לפעילות ברמה המקומית בכל מדינה, כך הסביר ל-CNBC בכיר בתחום הפינטק בחברת Lending Club. זאת ועוד, בכירים נוספים, בחלקם כאלה שהמטבע של פייסבוק דווקא יעזור לעסקיהם, העלו גם את הנימוק שהתדמית הבעייתית של פייסבוק במקרה הזה תהיה לה לרועץ. "מדינות רבות מפחדות מהערפד חסר המוסר שהיא פייסבוק", אמר גם מאט אוקו, מהמשקיעים המוקדמים בפייסבוק עצמה. לדבריו הוא מקווה מאוד שהרגולטורים "יהרגו את הדבר הזה בהקדם".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x