$
חדשות טכנולוגיה

אחד ממייסדי ויקיפדיה: "רשתות חברתיות? זה דוחה"

לארי סנגר: "הרשתות יכולות לעצב את החוויה שלכם ולהפוך אתכם לבורג במכונה שלהן"; לדבריו, "צוקרברג והמנהלים האחרים בעמק הסיליקון שתלטנים מדי, הם לא מבינים את כל הרעיון של תכנון מלמטה למעלה"

שירות כלכליסט 22:5905.07.19

לארי סנגר, ממייסדי ויקיפדיה, אינו מרוצה מהאופן בו התפתח האינטרנט בשני העשורים שחלפו מאז הקמת האתר. "למען האמת, זה דוחה", אמר בראיון ל-CNBC.

 

התלונה העיקרית שלו נוגעת לפלטפורמות המדיה החברתית, בייחוד פייסבוק וטוויטר. לדבריו, החברות הללו מנצלות את המידע האישי של המשתמשים כדי לייצר רווחים תוך כדי ביצוע "הפרות עצומות" של חוקי פרטיות וביטחון.

 

"הן יכולות לעצב את החוויה שלכם, הן יכולת לשלוט במה שאתם רואים, מתי אתם רואים, ואתם הופכים למעשה לבורג במכונה שלהן", הוסיף.

 

השבוע פתח סנגר ב"שביתת מדיה חברתית" כדי לעורר תשומת לב לחששות שלו. במאמר, הנקראה "הצהרה על חירות דיגיטלית" שפרסם בבלוג שלו, כתב כי יש להחליף את האימפריות הדיגיטליות על ידי ביזור הרשתות שיהיו בידי אנשים פרטיים. ההצהרה כבר השיגה 2,400 חתימות.

 

לארי סנגר לארי סנגר צילום: גטי

סנגר, המכהן כיום כסמנכ"ל ההשקעות הראשי של רשת אנציקלופדיה המבוססת על בלוקצ'יין בשם Everipedia, אינו הראשון מבין חלוצי האינטרנט שתוקף את השליטה של חברות הטכנולוגיה הגדולות. טים ברנרס-לי, ממציא הרשת הכלל עולמית (WWW), טען לאחרונה כי חברות צריכות לנקוט יותר פעולות כדי להגן על הפרטיות והמידע האישי של המשתמשים.

 

סנגר הפנה חלק מחצי הביקורת שלו ישירות כלפי מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, שלטענתו מנצל את כוחה של החברה. "האינטרנט לא היה נוצר על ידי אנשים כמו מארק צוקרברג, או אף אחד מהמנהלים בעמק הסיליקון היום", אמר. "אין להם את היכולות, אין להם את הטמפרמנט, הם שתלטניים מדי. הם לא מבינים את כל הרעיון של תכנון מלמטה למעלה".

 

עם זאת, על אף המאמצים הנעשים כיום בחזית הזו, סנגר אינו בטוח כי הדרך למתן חברות כמו פייסבוק או טוויטר היא באמצעות חקיקה. לטענתו, הגולציה עלולה להקשות על שחקנים חדשים להיכנס לשוק, ובכך למעשה להטיב עם החברות הגדולות הפועלות כיום.

 

לפיכך סנגר מאמין בביזור של הרשתות החברתיות. לדבריו, הרשתות הללו יאפשרו לאנשים פרטיים לפרסם מידע באינטנט מבלי לעבור דרך ארגון מרכזי, בדיוק כפי שביטקוין הוא נכס "מבוזר" שאינו תלוי במוסדות כמו בנקים מרכזיים.

 

פירוש הדבר, שלא תהיה פלטפורמה אחת שתוכל לשלוט במידע של המשתמשים. "אינטרנט מבוזר, אינטרנט חופשי, זה מה שהוביל לכך שהאינטרנט נוצר מלכתחילה", סיכם. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x