$
אינטרנט

המלחמה של פייסבוק בפייק ניוז חורכת עסקים קטנים

כלי סינון המודעות הפוליטיות של החברה לא יודעים להבדיל בין פרסום תקין ופרסום בעייתי, ועסקים קטנים נופלים בין הכיסאות; פייסבוק לא ממהרת להשיב לתלונותיהם, ובינתיים חוסמת אוטומטית קמפיינים - מה שאילץ מפרסמים קטנים להתחזות לגופים פוליטיים לגיטימיים

רפאל קאהאן 14:2830.06.19

פייסבוק הרחיבה משמעותית את מאמציה במלחמה בקמפיינים של פייק ניוז ודיסאינפורמציה פוליטית, דרך כלי סינון ומדיניות חדשים. לפי דיווח של CNBC מסוף השבוע, למלחמה הזו יש נפגעים בלתי-מעורבים: עסקים קטנים עצמאיים, שלא מצליחים לעמוד בנהלי פייסבוק והקמפיינים שלהם פשוט נמחקים. בנוסף, לעסקים שכאלה ישנה גישה מוגבלת לעזרה מקוונת של אנשי פייסבוק בהשוואה למפרסמים גדולים, ולכן לא מצליחים לבטל את המחיקה.

 

 

הסינון האוטומטי של פייסבוק מבצע טעויות רבות. למשל, יועץ מדיה חברתית שהפיץ מודעה עבור חברה קטנה שמייצרת רכיב כימי שהופך צבע ליותר אקולוגי, סומן כמקור לפרסומות פוליטיות פסולות; אלגוריתם פייסבוק זיהה את המונח "ידידותי לסביבה" כבעל קונוטציה פוליטית ולא הצליח לראות את ההקשר למודעה, ופשוט מחק אותה.

 

פרסומות בפייסבוק: הקטנים נפגעים פרסומות בפייסבוק: הקטנים נפגעים צילום: Instapage

 

 

אותו יועץ סיפר ל-CNBC שבלית ברירה, פנה לפייסבוק בבקשה לקבלת אישור של מפיץ מודעות פוליטיות, משום שאין סיכוי שתשנה את האלגוריתם הפגום. מקורות CNBC ציינו שמונה מקרים נוספים, שמייצגים שורה ארוכה של עסקים קטנים.  

 

לאלגוריתם פייסבוק יש גיבוי, בדמות בוחן תוכן אנושי שעובר על הקמפיינים שסומנו. ואולם, לקוחות קטנים נמצאים בתחתית הרשימה, ועשוי לעבור זמן מה עד שאדם יבחן את הקמפיין שפסלה התוכנה ויסמנו כלגיטימי. לפייסבוק יש אינטרס לטפל בבעיה, שכן עסקים קטנים הם בין לקוחותיה; גוגל, סנאפצ'ט ואחרות משקיעות לא מעט בפלח השוק הזה, עם כלים פשוטים ופלטפורמות שיווק זולות.

 

 

 

דוברת החברה מסרה ל-CNBC שמדיניות הפרסום נמצאת בבחינה מתמדת ושהבנה של הבעיות שנוצרות ממנה היא הליך שמיושם בכל עת. ובמקביל, הסבירה שבחינת המודעות הוא תהליך שברובו מתבצע באופן אוטומטי, כאשר בני אדם משמשים לאישור ההחלטה ולא בכל המקרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x