$
חדשות טכנולוגיה

אפל: המעצב הראשי ג'ונתן אייב עוזב את החברה לאחר 27 שנה

אייב נחשב לאחד האנשים החשובים באפל, והיה אחראי לעיצוב של מוצריה המרכזיים, בהם אייפון ומק; הוא יפתח פעילות עצמאית - אפל תהיה הלקוחה הראשונה שלו

רפאל קאהאן 00:5528.06.19
ג'ונתן אייב, המעצב הראשי של אפל, עוזב את החברה לאחר 27 שנה - כך הודיעה הערב ענקית הטכנולוגיה.

 

 

  

אייב נחשב לאחד האנשים החשובים באפל, והיה אחראי לעיצוב של מוצריה המרכזיים, בהם אייפון ומק. הוא יעזוב את תפקידו במהלך השנה הנוכחית.

 

אייב עומד לפתוח חברת עיצוב משלו, בשם LoveFrom, יחד עם חברו מארק ניוסון. לפי הודעת אפל, היא תהיה לקוחה של החברה החדשה. "אני לא אהיה שכיר, אבל אמשיך להיות מעורב - אני מקווה שבמשך שנים רבות. זה נראה לי העיתוי המתאים לביצוע המהלך", אמר אייב בראיון ל"פייננשל טיימס".

 

מנכ"ל אפל טים קוק אמר: "ג'וני הוא דמות ייחודית בעולם העיצוב, ויש לו תפקיד חשוב מאוד בתחייה של החברה. החל מהאיימק פורץ הדרך ב-1989 ועד האייפון ופרויקט אפל פארק (המטה החדש של החברה בקליפורניה שהוקם בהשקעה של 5 מיליארד דולר) שבו השקיע אנרגיות רבות".

 

 

ג'ונתן אייב ג'ונתן אייב צילום: בלומברג

 

תרומה מכריעה

תרומתו של אייב היתה מהותית לחזרה של החברה האייקונית למרכז הבמה. הוא גויס כבר ב-1992 בידי המעצב הראשי של אפל דאז, רוברט ברונר. העיצוב הראשון שלו היה של הניוטון, יומן אלקטרוני עם יכולת זיהוי כתב יד שאפל השיקה בזמנו. הוא גם הוביל את עיצוב הפאוורבוק, הניידים העסקיים החדשים של החברה באותה תקופה, עיצוב שממשיך להוות השראה לניידים של החברה ושל אחרות גם כיום.

 

האייפון האייפון צילום: אוראל כהן

 

אבל תרומתו החשובה ביותר של אייב היתה בעיקר עם חזרתו של סטיב ג'ובס לראשות אפל. אייב הפך למעצב המוביל של החזון של ג'ובס ותרגם את דמיונותיו של הבוס למוצרים אמיתיים. המחשב האייקוני הראשון אותו עיצב היה האיימק לדורותיו, המחשב השולחני הקומפקטי של אפל שהביא למהפכה בעיצוב של מוצרי ההייטק. לא עוד קופסאות מרובעות ומשעממות - אלא צבעים חיים, זוויות רכות ומעוגלות ובעיקר אסתטיקה שמאפשרת לשלב אותו גם כפריט עיצובי בבית או במשרד.

 

בהמשך הוא חזר על התעלול הזה מספר פעמים. ראשית עם האייפוד המקורי שהיווה מהפכה בפני עצמו, עיצוב הגלגלת, הצבע הלבן והאוזניות התואמות, כל אלה הפכו עם השנים לסימני היכר מובהקים של עיצוביו של אייב. לאחר מכן הוא הצליח להפוך את חזון הסמארטפון למוצר שגם כיום עיצובו לא השתנה באופן מהותי. האייפון הפך לעיצוב המזוהה ביותר עימו ולאחריו הוא גם הרחיב אותו והפך אותו לאייפד שבהשקתו רבים כינו אותו "אייפון מוגדל".

 

 

אייב. אחד המשפיעים באפל אייב. אחד המשפיעים באפל צילום: אי פי איי

 

אייב עבד באופן צמוד לג'ובס ומשרדיהם היו אף מקושרים על ידי מסדרון פרטי. ג'ובס אף אמר שלאייב היה הכי הרבה סמכות תפעולית באפל למעט הוא עצמו. הפרויקט העיקרי שלו מעבר למוצרים של אפל היה המטה של החברה שהקמתו הסתיימה רק בשנים האחרונות. הפרויקט החל עוד ב-2004 ואייב היה האדריכל הראשי שלו בשליחותו של ג'ובס. השפעתו על החברה היתה עד כדי כך מהותית שרבים ציפו לראות אותו ממונה למנכ''ל לאחר מותו של ג'ובס. אבל אייב העדיף להתמקד בעיצוב ובטכנולוגיה.

 

לא ברור מה היה טיב היחסים שלו עם המנכ"ל הנוכחי של אפל, טים קוק. אייב לא נהג להופיע בפומבי פעמים רבות אפילו במסגרת אירועים של החברה. עם זאת הוא "תרם" את קולו לסרטונים שיווקיים של אפל.

 

שכרו של אייב לא נחשף באופן פומבי רשמית, אך על פי דיווחים שפורסמו בפורצ'ן ובתקשורת הבריטית, הוא עמד ב-2011 על כ-30 מיליון דולר בתוספת בונוס של חבילת מניות בשווי של כ-25 מיליון דולר. שנה לאחר מכן הוערך שוויו בכ-80 מיליון ליש''ט. אייב נחשב לאחד המעצבים התעשייתיים החשובים של 25 השנים האחרונות, הוא זכה בתואר אבירות ועיצוביו נלמדים בבתי ספר ואוניברסיטאות ברחבי העולם. ההשפעה העיקרית שלו בתחום היתה להחזיר את סגנון הבאוהאוס הפונקציונלי שנעלם במשך שנים רבות וששימש כהשראה לעיצוביו עבור אפל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x