$
סייבר

האקרים במקום טילים: ארה"ב ביצעה תקיפה מקוונת באיראן

המכה הראשונה הונחתה: הנשיא טראמפ אישר בעצמו מתקפת סייבר שפגעה במודיעין האיראני, בתשתיות ההאקרים של המדינה ובמערכות גילוי והפעלת טילים. התקיפה בוצעה גם במטרה להעביר מסר מאיים, וגם כהכנה להפצצה אווירית

ניצן סדן 10:3023.06.19

המתח בין ארצות הברית לאיראן ממשיך לעלות, בעוד פרשנים ומומחים מנסים לצפות את המהלכים הבאים של השתיים ומכה צבאית אמריקאית נמצאת על הפרק. ואולם, המכה הראשונה כבר הונחתה: לפי דיווח של יאהו ניוז, שאומת בידי מקורות הוושינגטון פוסט, הניו יורק טיימס ואחרים, ארה"ב ביצעה ביום ה' האחרון מתקפת סייבר נרחבת על מערכות איראניות - מתקפה שנשאה אופי צבאי.

  

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא אירן חסן רוחאני נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא אירן חסן רוחאני צילום: איי אף פי, גטי אימג'ס

 

לפי אותם מקורות, יעד התקיפה היתה יחידת מודיעין הקשורה למשמרות המהפכה, ומפעילה האקרים למשימות שונות. בין השאר, חשודה היחידה במספר ניסיונות פריצה למערכות של מכליות נפט במפרץ הפרסי. המתקפה נועדה לשבש את תשתית הסייבר האיראנית, וכללה גם מערכות התרעה, שליטה צבאית והנחיית טילים.

 

המתקפה בוצעה באישור אישי של הנשיא דונלד טראמפ, ויצאה לפועל קצת לאחר נפילת המל"ט האמריקאי מול חופי איראן. מתקפות סייבר מהוות כיום חלק בלתי נפרד ממהלכים צבאיים נרחבים, במיוחד כאשר לצדדים הנצים אין גבול משותף; איראן וארה"ב ביצעו בעבר מגוון של משימות חדירה ואיסוף מידע זו ברשתותיה של זו, בין השאר בכדי לאסוף מודיעין שיאפשר שיבוש תשתית - כמו זה שביצע פיקוד הסייבר האמריקאי.

 

מתקפה שמשבשת תשתיות גילוי היא בגדר מאמץ תומך לתקיפה אווירית, הנחתת קומנדו או כל ביצוע דומה; ככל הנראה, המתקפה נועדה להזהיר את איראן מפני גל תקיפה אפשרי ובמטרה להעביר מסר מאיים. אבל, ארה"ב היתה מבצעת מתקפת סייבר כזו בין אם התכוונה להפעיל את חיל האוויר שלה ובין אם לא; מערך ההגנה האווירית של איראן צפוף ומתקדם, ויציב אתגר גם לחמקנים המתקדמים של ארה"ב ולחימוש ארוך טווח כטילי שיוט. כך, כל משימה מולו תצריך הפעלת מאמצים תומכים, מלוחמה אלקטרונית ועד האקרים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x