$
חדשות טכנולוגיה

טים קוק חושף: מה למדתי כשנכנסתי לנעליו של סטיב ג'ובס

מנכ"ל אפל הנוכחי נשא נאום בפני סטודנטים, במסגרתו סיפר על אתגר הכניסה לתפקיד משמעותי באופן בלתי צפוי. לדבריו, לאחר המינוי עבר תקופה קשה של בדידות, אך למד להתעלם מציפיות הסביבה ולא לחקות את קודמו. כמו כן, קרא לסטודנטים לקחת אחריות ומתח ביקורת על עמק הסיליקון

שירות כלכליסט 21:2518.06.19

אי שם ב-2005 עמד סטיב ג'ובס, לימים מנכ"ל אפל, ונאם בפני סטודנטים בטקס סיום הלימודים באוניברסיטת סטנפורד; "הזמן שלכם מוגבל, אז אל תבזבזו אותו בלחיות חיים של מישהו אחר", אמר דאז. השבוע עמד מחליפו, טים קוק, באותו המעמד וסיפר לסטודנטים איך הרגיש כשנכנס לנעליו של ג'ובס.

 

 

קוק התייחס לאותו נאום מפורסם, וסיפר שהתבסס על ניסיונו כשקיבל לידיו את המושכות. "המנטורים שלכם אולי יכינו אתכם, אבל זה לא אומר שתהיו מוכנים לגמרי", אמר והסביר שכניסה לא מתוכננת לתפקיד משמעותי היא תמיד אתגר גדול. "כשסטיב חלה, אני תכנתתי את המחשבה להאמין שהוא יבריא", סיפר. "וכשהוא מת, למדתי את ההבדל הממשי והמהותי בין הכנה ומוכנות".

 

סטיב ג'ובס סטיב ג'ובס צילום: בלומברג

 

 

קוק הגדיר את התקופה הזו כ"תקופה שבה הרגשתי הכי בודד", אך הודה כי לאחר שהאבק שכך, עבר תהליך של התפתחות: "הבנתי שאני מקבל את הגרסה הטובה ביותר של עצמי שאני יכול להיות", אמר.

 

"אל תנסו לחקות את האנשים שהיו לפניכם עד כדי כך שתבטלו כל דבר אחר" המליץ. לכן, קוק טוען שכדי להפוך לגרסאות הטובות ביותר של עצמכם עליכם להתעלם מהציפיות של אחרים. "אם אתם קמים מהמיטה בכל בוקר ומכוונים את השעון לפי הציפיות או הדרישות של אחרים, תשתגעו", הסביר. כמו כן אמר ש"לבישת צורה שלא הולמת אתכם" מבזבזת זמן ולא מצליחה לשכנע אף אחד.

 

 

ג'ובס וקוק ג'ובס וקוק צילום: אי פי אי

 

 

"כשיגיע הזמן שלכם, והוא יגיע, לא תהיו מוכנים, אבל אתם לא אמורים להיות", הצהיר. בהמשך קוק הזהיר את הבוגרים לא להיכנע להסחות דעת וגינה אנשים שלא לוקחים אחריות אך דורשים לקבל קרדיט. לסיכום, קרא קוק לסטודנטים להיות "שונים, להותיר משהו משמעותי אחריכם".

 

 

 

קוק התייחס בנאומו למעבר של עמק הסיליקון בשנים האחרונות מבועה של חדשנות, אופטימיות ואידיאליזם למרכז עם עמימות מצפונית והימנעות מלקיחת אחריות. כדוגמאות הוא התייחס לאוזלת ידן של פייסבוק ("הפרת פרטיות"), יוטיוב ("העלמת עין מדיבורי שנאה") ותראנוס ("ההבטחה הכוזבת לניסים בתמורה לטיפת דם אחת"). "המקום הזה עדיין מאמין שליכולת האנושית לפתור בעיות אין גבולות, אך נראה שכך גם לפוטנציאל שלנו ליצור אותן", הוסיף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x