$
חדשות טכנולוגיה

ההתערבות שחשפה פייסבוק: קשר ישראלי שני בתוך חודש

לפני כחודש חשפה פייסבוק רשת של 265 חשבונות מזויפים שהופעלו מישראל על ידי חברה ישראלית במטרה להשפיע על סדר היום ומערכות בחירות במדינות באפריקה, אמריקה הלטינית ודרום־מזרח אסיה

עומר כביר 06:4917.06.19
לא מדובר בפעם הראשונה שחברה ישראלית נקשרת להתערבות בבחירות במדינות זרות, בין השאר באמצעות פייק ניוז. לפני כחודש חשפה פייסבוק רשת של 265 חשבונות מזויפים שהופעלו מישראל על ידי חברה ישראלית במטרה להשפיע על סדר היום ומערכות בחירות במדינות באפריקה, אמריקה הלטינית ודרום־מזרח אסיה.

 

 אלינדב היימן מחברת ארכימדס אלינדב היימן מחברת ארכימדס צילום: מסך משידור של אתר הקונגרס הציוני העולמי

 

 

"העמודים כתבו בקביעות על חדשות פוליטיות, בחירות במדינות השונות, דיווחים על מועמדים וביקורות על מועמדים", אמר ראש מדיניות הסייבר בפייסבוק, נתנאל גלייכר. "נראה שהשחקנים האלו פעלו בשם דמויות ציבוריות שרצו לקדם נרטיבים חיוביים עליהם וביקורת על יריביהם הפוליטיים. הם יצרו עמודים בשם ולטובת מועמדים מסוימים. הם גם יצרו עמודים שמתחזים לכאלו של מועמדים אחרים, והשתמשו בעמוד כדי לקדם מסרים שליליים על המועמדים, כדי להגחיך אותם או לקדם ביקורת עליהם".

 

אף שמפעילי הרשת ניסו להסתיר את הזהות שלהם, פייסבוק זיהתה שהם קשורים לחברה ישראלית בשם קבוצת ארכימדס. בראש החברה עומד אלינדב היימן, פעיל פוליטי ולוביסט בעברו. היימן שימש כעוזר פרלמנטרי ודובר של שני ח"כים, וב־2009 מונה ליועץ לענייני חוץ בפרלמנט האיחוד האירופי וכיהן כיועץ בכיר בחברת הייעוץ האסטרטגי TARA. ב־2012 החל היימן לכהן כמנכ"ל ארגון הלובינג European Friends of Israel, שפעל לקידום האינטרסים של ישראל. לאחר חשיפת פייסבוק נעלם העמוד של ארכימדס מהרשת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x