$
חדשות טכנולוגיה

חרם? וואווי מחזירה מלחמה: תובעת את ורייזון במיליארד דולר

היצרנית הסינית, שהוחרמה בידי לקוחותיה האמריקאיים, מזכירה להם את עלות הנתק ודורשת תמלוגים על מאות פטנטים שלה; כמו כן, מנסה התביעה לסתור את טענת ארה"ב לחיקויים והעתקות סיניות

רפאל קאהאן 10:5113.06.19

וואווי מתחילה להפעיל לחץ על חברות אמריקאיות שהחרימו אותה: לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, פנתה הענקית הסינית לוורייזון, ודרשה תמלוגים של כמיליארד דולר על כ-230 פטנטים שלה. הם מיושמים במוצרים ושירותים רבים שמפעילה ורייזון בתשתית שלה, ומקורם בספקים שונים. בין השאר, מדובר בפטנטים בליבת רשת ורייזון, תשתית הכבלים שלה ורכיבי אינטרנט הדברים למיניהם.

 

 

מייסד וואווי רן ז'נגפיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ מייסד וואווי רן ז'נגפיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילומים: טי.אן.אס, בלומברג

 

נציג של ורייזון אמר שמדובר בסוגיה שגדולה מהחברה עצמה בלבד. לדבריו מדובר בסוגיה לאומית ובינלאומית שלה השלכות על כל תעשיית התקשורת. מעבר לוורייזון, גם ספקיות התקשורת הגדולות האחרות בארה"ב עשויות למצוא את עצמן במצב דומה: AT&T למשל מחזיקה ברשת תקשורת מבוססת על ציוד של וואווי במקסיקו. גם ל-T-Mobile וספרינט יש ככל הנראה ציוד של החברה הסינית.

 

המאבק על פטנטים מהווה דרך עבור וואווי להפריך את טענות ממשלץ ארה"ב, לפיהן חלק גדול מהטכנולוגיה שלה מתבססת על גניבת קניין רוחני וריגול תעשייתי. אמנם נציגים של וואווי נתפסו מספר פעמים בשנים האחרונות כשהם מנסים להשיג מידע עסקי מיריבים ושותפים, אך לחברה גם מערך מו"פ עצום משלה שמנפק קניין רוחני מקורי בהיקפים גדולים.

 

התביעה מגיעה לאחר שהממשל האמריקאי החמיר את המתקפות שלו על וואווי. בחודש שעבר הודיע הבית הלבן שהחברה תתווסף לרשימת החרם האמריקאית שמגדירה עם מי אסור לגורמים אמריקאיים ושותפיהם לבצע עסקאות. שמה של וואווי צורף לרשימה ביחד עם כ-70 חברות סיניות נוספות. הטענה האמריקאית היא שהחברה מהווה "סיכון לביטחון הלאומי של ארה"ב".

 

לא ברור לאן יובילו מהלכי וואווי; מאבק משפטי על פטנטים מהווה יריית פתיחת להליכים שעשויים לקחת שנים רבות. אמנם אלה מהווים תגובת נגד חריפה - אך עדיין לא ברור כיצד הם יוכלו לשנות את המצב עבורה ענקית התקשורת.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x