$
אינטרנט

בעקבות המחאה: יוטיוב נפטרת מסרטוני הכחשת שואה ותוכן קונספירטיבי

מעתה, כל סרטון שיפיץ תוכן מזויף, גזעני, שפוגע בעמים ובקבוצות כקהילה הלהט"בית - יהיה נתון להסרה, והערוץ שהעלה אותו לא יוכל לקבל הכנסות מפרסום. זאת, לאחר זמן רב בו נמנעה יוטיוב מלנקוט עמדה - מה שהכעיס משתמשים והבריח מפרסמים

רפאל קאהאן 13:1006.06.19

יוטיוב שינתה את מדיניות התוכן שלה: אמש (ד') הודיעה החברה שמעתה תסיר סרטונים שמכחישים או מטים אירועים היסטוריים מוכחים - כמו השואה ומקרי פשע שונים.

 

 

 

כמו כן, ייחסמו סרטונים שמעודדים תפיסות גזעניות כעליונות לבנה וניאו-נאציזם, ומסרים נגד הקהילה הלהט"בית. לפי דיווח של רויטרס, הסרטונים יימחקו וערוצים שיעלו אותם ייחסמו מתשלום עבור הצגת פרסומות בהם. מדובר בשינוי משמעותי מאוד עבור השירות, שעד כה חיפש שיטה לצמצם את התוכן הקיצוני מבלי לפגוע ברווחי הפרסום שלו.

 

הפגנה נגד גזענות לבנה הפגנה נגד גזענות לבנה צילום: The Georgia Straight

 

 

החברה הודיעה שהשינוי במדיניות הוא מציאות בשטח: למשל, קומיקאי אמריקאי שמרני שרק לפני מספר ימים פרסם שורה של התבטאויות גזעניות ולהט"בופוביות כלפי עיתונאי הומוסקסואל מוצהר סולק מתכנית ההכנסות מפרסום של יוטיוב. ואולם, יוטיוב לא חשפה את מדיניות הענישה שלה; לא ברור כמה אזהרות יקבל כל משתמש שיפר את הכללים, והאם ייחסם מיידית או רק לאחר שורת התראות, והאם יוכל לשוב ולפעול בשירות.

 

 

 

גוגל, בעלת השירות, לא נתנה סיבה למהלך הפתאומי. היא הסתפקה בלציין שהתייעצה עם סדרה של מומחים בתחום התוכן הקיצוני. החברה גם הודתה שהכללים החדשים עשויים להפריע למי שמנסה ללמוד ולהבין את השיח הזה כמו גם לתסכל תומכים בחופש הביטוי. החברה זכתה לסיוע בין היתר מהליגה נגד השמצה (ADL) מארגוני המאבק באנטישמיות וגזענות הגדולים בארה"ב. גם ב-ACLU, האיגוד האמריקאי לחופש אזרחי, הודו שגוגל לא עברה על החוק בהקשחה של כלליה אך הזהירו ש"טעויות יקרו ושיוטיוב תותקף על צנזורת יתר".

 

מארגון זכויות הגולשים הוותיק EFF נמסר שצעדים שמגבילים את חופש הביטוי של משתמשים צריכים להתבצע בצורה מדודה, שקופה ותוך לקיחה בחשבון של ההקשר במסגרתו הדברים נאמרים. "לא נראה שהמהלכים של יוטיוב מתבצעים ברוח הזו", אמרה לרויטרס מנהלת המדיניות והפעילות של הארגון.

 

 

 

יוטיוב נמנעה במשך שנים רבות מלנקוט עמדה בנוגע להתבטאויות או מסרים שהועברו הן בסרטונים והן בתגובות הקהל. ואולם, בשנה האחרונה עלו יותר ויותר דרישות משתמשים לרגולציה ממשלתית, כמו גם נטישת מפרסמים שלא רצו להציג מודעות לצד תוכן פוגעני. ככל הנראה שדרישות אלו ומחאת המפרסמים הן שאילצו את יוטיוב לקבל החלטה - ולהגדיר את התוכן הקונספירטיבי כבלתי-לגיטימי.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x