$
הייטק והון סיכון

פרסום ראשון

עודד קובו מגייס קרן של חצי מיליארד דולר; איך והאם היא קשורה לממשלת ישראל?

המשקיע חשף שקרן Israel Investment Partners שלו גויסה בשיתוף משרד ראש הממשלה ומשרד הכלכלה - שטוענים מצידם שלא שמעו עליה; "אנו שמחים לעזור לכל יזם", נמסר ממשרד הכלכלה, "אך ההשקעה לא מוכרת לנו"

מאיר אורבך והגר רבט 16:4804.06.19

עודד קובו הודיע על גיוס חצי מיליארד דולר לקרן Israel Investment Partners שלו, בשיתוף משרד ראש הממשלה ומשרד הכלכלה - אבל בממשלה לא שמעו עליו.

 

 

"IIP נמצאת בבעלות של קרן פריווט אקוויטי שמתמקדת בהשקעות מבוססות רווח״ נכתב בהודעה שהופצה היום (ג') בסוכנויות הידיעות בעולם. ״היא הוקמה על מנת להקל על השקעות זרות בישראל יחד עם משרד ראש הממשלה ומשרד הכלכלה״. לפי אותה הודעה, הקרן הראשונה ש-IIP מגייסת (IIP I) כיוונה במקור ל-350 מיליון דולר, אבל עקב ביקוש יתר הגדילה את סכום המטרה ל-500 מיליון דולר.

 

עודד קובו עודד קובו צילום: אתר קבוצת שלנו

 

 

גם באתר הרשמי של הקרן מופיע טקסט זהה שמציין שהקרן הוקמה בשיתוף שני משרדי ממשלה. ממשרד הכלכלה נמסר לכלכליסט: ״משרד הכלכלה שמח לעזור לכל יזם, אך השקעה זו אינה מוכרת למשרד״.

 

מייסדי הקרן הם קובו (שמכונה באתר הקרן ובפרסומיה O.D. Kobo) וד״ר סימון לוי-דבה ש״מילא מספר תפקידים ציבוריים והיה סגן שר התיירות המקסיקני״. על קובו עצמו נכתב בהודעה כי הוא "אחראי על יצירת שותפויות ארוכות טווח עם כמה מאנשי העסקים המתוחכמים בעולם, ביניהם שיח חאמד בין יאסים אל טהני (ראש הממשלה לשעבר של קאטאר), רשות ההשקעות של קאטאר (QIA), מייסד עליבאבא ג׳ק מא ורומן אברמוביץ׳".

 

קובו מבליט בקורות החיים שלו גם את היותו מייסד-משותף בקרן PIR Equities הלונדונית, שמנהלת היום 950 מיליון דולר וגייסה 1.4 מיליארד דולר, כך לפי iip.co.il. ואולם, בדיקת כלכליסט התקשתה למצוא עדויות להשקעות של הקרן. באתר שלה מופיעה רק הודעה על סגירת קרן שלישית של 312 מיליון דולר ואין אזכור לחברות הפורטפוליו שלה. ״הקרן שומרת על גישה של סודיות בכל הקשור לניהול ההשקעות שלה על מנת להציג תוצאות טובות יותר״ נכתב באתר. כמו כן, במאגרי המידע של Pitchbook או Crunchbase לא מופיעות כל השקעות שהקרן ביצעה ב-11 שנות קיומה.

 

זו לא הפעם הראשונה שבה קובו לוקח לו חירות יצירתית בהודעות לתקשורת: ב-2016 פרסמה קבוצת שלנו של עודד קובו כי מכרה את אפליקציית בליינדספוט שפיתחה תמורת 28 מיליון דולר לשורה של משקיעים סינים, אך בבדיקה שערך כלכליסט, נציגים מטעמו של המיליארדר הסיני וויליאם דינג הכחישו מכל וכל את אותה רכישה. באוגוסט אותה שנה חברת "שלנו גרופ" הגישה תשקיף לקראת הנפקה לפי שווי של 95 מיליון דולר, אך ב-7 בספטמבר - שעות ספורות לאחר פרסום ניתוח מקיף בכלכליסט על פעילות החברה לפיו להערכת השווי שלה אין בסיס - הודיעה על ביטול ההנפקה.

 

אסתר פלדמן מקרן IIP מסרה בתגובה: ״המטרות שלנו הן בהתאמה למאמצי הממשלה להביא השקעות זרות לישראל. IIP הוקמה על מנת להביא משקעים זרים לישראל״.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר שהקרן אינה מוכרת להם.

 

כלכליסט מצא גם שבעקבות הפנייה שונה תיאור הקרן המופיע באתר הרשמי. בעוד שטרם הפניה נכתב באתר כי הקרן הוקמה לשם עידוד השקעות זרות בשיתוף עם שני משרדי הממשלה, כעת הכיתוב המופיע באתר הינו: הקרן הוקמה לעידוד השקעות זרות , מטרות הקרן הן בהתאמה לחזון של משרד הכלכלה ומשרד ראש הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x