$
חדשות טכנולוגיה

חברת AMD מפתיעה: מקדימה את אינטל בשנתיים ועוקפת אותה בסיבוב

החברה חשפה שבבי 12 ליבות בתצורת 7 ננומטר, שקוסמים לאמזון ומיקרוסופט; הם יגיעו לשוק תוך חודשיים, בעוד לאינטל לא צפוי להיות מענה עד 2021; להערכת אנליסטים, זו הפעם הראשונה מזה עשורים שלמים שהיא מאבדת את ההובלה הטכנולוגית בתחום המעבדים

רפאל קאהאן 12:0929.05.19
מניית AMD זינקה בכ-12% אמש (ג') לאחר הכרזות החברה בכנס המחשוב קומפיוטקס שנערך בטייוואן; בין היתר, חשפה החברה מספר שבבים חדשים מסדרת Ryzen שיושקו ביולי הקרוב ויהיו בעלי 12 ליבות בליטוגרפיה של 7 ננומטר. זאת בעוד אינטל רק הציגה את שבביה החדשים עם ליטוגרפיה של 10 ננומטר ולפי הערכות, לא תצליח להשיק שבבי 7 ננומטר לפני 2021.

 

 

זאת ועוד, AMD הציגה מחירים זולים בכ-60% ביחס לסדרות ה-Core iX של אינטל ובהתחשב בעוצמת החישוב ששבביה מציעים, מדובר בהישג שענקית השבבים תתקשה להדביק במהירות. AMD גם הציגה את שבבי הגרפיקה מסדרת Radeon ואת מעבדי השרתים מסדרת Epyc שמתחרים ישירות בסדרת Xeon של אינטל.

 

שבבי AMD במערך ייצור של החברה שבבי AMD במערך ייצור של החברה צילום: engadget.com

 

 

על פי השוואה שביצעה AMD בין שתי הסדרות (השבב של אינטל היה Xeon 8280) השבב של AMD הציג ביצועים טובים פי שניים משל אינטל. בתגובה, דחו דוברי אינטל את המסקנות והחברה טענה שהשבב בו השתמשו בהשוואה היה ישן יותר, ועל כן הנתונים אינם אמינים.

 

אמש רשמה מניית אינטל ירידה של כ-2%; אנליסטים העריכו שלאינטל יהיה קשה מאוד להתמודד עם AMD בזמן הקרוב. "זו הפעם הראשונה ב-50 שנה שאינטל מאבדת את ההובלה הטכנולוגית בתחום המעבדים", אמר ל-CNBC קווין קסידי מחברת האנליסטים Stifel.

 

אמזון ומיקרוסופט כבר הודיעו שיעמידו שבבי AMD לרשות המפתחים במערכי הענן שלהן. שבבי 10 ננומטר של אינטל לעומת זאת לא יגיעו לפני סוף השנה למחשבי ה-PC ולפני 2020 בשרתים ארגוניים ומערכי מחשוב ענן, כך העריכו בבנק ההשקעות הוותיק Cowen.

 

 

אינטל תאלץ להיאבק בהישגים של AMD, תוך שהיא מתמודדת עם אתגרים נוספים; לאחרונה התגלו במעבדיה פרצות אבטחה חדשות שמצריכות שינויי תוכנה שיאיטו את השבבים. אמנם גם שבבי AMD רגישים לחלק מן הפרצות שהתגלו - אך בהתחשב בתוספת המהירות, החיסכון בחשמל ומחיר הרכישה שנמוך בכחצי ממוצרי אינטל - ההפרש בעלויות צפוי להיות לצידה של AMD.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x