$
הייטק והון סיכון

האקזיט של LiveU מכפר סבא עשוי לסדר לח"כ הטרי מיליונים

קרן ההשקעות האמריקאית פרנסיסקו פרטנרס וקרן IGP של חיים שני ומשה ליכטמן רוכשות את החברה המספקת שידורים חיים ב־200 מיליון דולר. המנכ"ל שמוליק וסרמן: "נהפוך לפלטפורמה העיקרית לשידורי לייב בעולם". ח"כ יזהר שי מכחול לבן צפוי לגזור קופון נאה

מאיר אורבך 06:4929.05.19

קרן ההשקעות פרנסיסקו פרטנרס ו־IGP של חיים שני ומשה ליכטמן, רוכשות את השליטה המלאה בחברת לייביו LiveU הישראלית בכ־200 מיליון דולר. LiveU, שהוקמה בתחילת 2007 בכפר סבא והפכה לגוף המוביל בתחום של שידורים חיים דרך הסלולר לצד שידורי הלוויין, גייסה עד כה 50 מיליון דולר.

 

 

 

בין משקיעיה קרן ההשקעות האמריקאית קינן פרטנרס שניהל אותה בישראל עד לאחרונה הח"כ הטרי מכחול לבן יזהר שי, שאף היתה המשקיעה המוסדית הראשונה של החברה. ל"כלכליסט" נודע שהשקעה זו בוצעה לפי שווי נמוך מאוד, מה שיגזור אקזיט משמעותי לקרן, ועשוי לסדר לח"כ שי, שנמנה על שותפי הקרן, הכנסה בהיקף של מיליוני דולרים. המשקיעים הנוספים הם קרנות הון הסיכון הישראליות ויולה ונצ'רס, ופיטנגו וקרן ההשקעות האמריקאית לייטספיד. האקזיט מהווה החזר השקעה נאה למשקיעי החברה אבל הצפיות סביב החברה היו לאקזיט משמעותי יותר.

ח"כ יזהר שי. "זכיתי להיות שותף למסלול" ח"כ יזהר שי. "זכיתי להיות שותף למסלול" צילום: עמית שעל

 

בכירים בחברה אמרו כי "מדובר באקזיט מצויין לבעלי המניות של החברה. כל מנהלי החברה יישארו בחברה ואין לחברה כל כוונה לבצע קיצוצים או שינויים בכח האדם". לדברי אותם בכירים החברה צומחת בקביעות בכ־20% בכל שנה ואף מראה רווחיות נאה.

 

כניסה לרכב האוטונומי

 

החברה, שנוסדה על ידי אביחי כהן, רוני אוחיון ושמוליק וסרמן המשמש כיום כמנכ"ל, מעסיקה כ־230 עובדים, מרביתם בכפר סבא. לחברה יש גם מרכז גדול בניו ג'רזי המשמש לפעילות בצפון אמריקה.

 

 

שמוליק וסרמן שמוליק וסרמן

 

 

ב־2017 שודרו באמצעות מערכות החברה 1.7 מיליון שעות שידור חי, ועל לקוחותיה נמנות ענקיות תקשורת כגון BBC, CNN, פוקס ניוז, סקיי ניוז, AP ,ESPN ופייסבוק. למרות ההצלחה הרבה שיש לחברה בתחום השידורים החיים לעולם החדשות היא מעולם לא הצליחה להפוך לחברת ענק. בשנה שעברה חשפה החברה כי בכוונתה להיכנס לתחומי פעילות נוספים שאמורים לאפשר לחברה לגדול משמעותית, ביניהם תחום הרכב האוטונומי - היכולת להשתלט מרחוק על כלי רכב אלה - שידורי ספורט, תחום הדיגיטל ובניית ענן.

 

פרנסיסקו פרטנרס, שמנוהלת בישראל על ידי ערן גורב, היא אחת מקרנות ההשקעה הגדולות בארצות הברית ואירופה לתעשיית ההייטק. לאחרונה השלימה החברה מכירה של אחזקותיה בחברת הסייבר ההתקפי NSO לפי שווי של כ־800 מיליון דולר והיתה במשא ומתן למכירת חברת סיילספורס. כמו כן היא גם השקיעה בסטארט־אפ רדיס לאבס. IGP של חיים שני ומשה ליכטמן היא אחת המשקיעות המובילות בישראל בחברות צומחות.

 

"אני מגיש הצהרת הון"

 

וסרמן אמר כי "אנו שמחים להצטרף לפרנסיסקו פרטנרס, קרן השקעות בעלת עבר מוכח, שתאפשר לנו להתמקד באסטרטגיה ארוכת הטווח ובמטרות הצמיחה שלנו לטובת הלקוחות, השותפים ועובדי החברה. מדובר בצעד של הבעת אמון ביכולות הטכנולוגיות של החברה ועוד צעד לקראת הפיכתה לפלטפורמה העיקרית לשידורי לייב בעולם".

 

"אנו שמחים לתמוך בהמשך הצמיחה של LiveU", אמר ערן גורב, שותף בפרנסיסקו פרטנרס. "LiveU היא חברה המוכרת כמובילה בתעשייה, ויחד עםIGP, בשילוב המומחיות שלנו ושל צוות הניהול של LiveU, החברה תמשיך לפתח ולשווק פתרונות וידאו מתקדמים. בנוסף, נרחיב את בסיס הלקוחות ונקדם את יעדיה האסטרטגיים של החברה".

 

ח"כ יזהר שי (כחול לבן): אמר ל"כלכליסט" ש"זכיתי להיות שותף למסלול הארוך של לייביו מימיה הראשונים ועד למה שהחברה היום, מובילה עולמית בתחומה עם אלפי לקוחות ומאות עובדים". בהתייחסו לסוגיית הנתח שלו יזכה מהאקזיט אמר שי: "כחלק מההסדר שלי עם ועדת האתיקה של הכנסת אני מגיש הצהרת הון הכוללת את כל נכסיי ואחזקותיי הפיננסיות בקרנות הון הסיכון. לייביו היא חלק מהצהרה זו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x