$
חדשות טכנולוגיה

בית המשפט בארה"ב פסק: קוואלקום נהגה כמונופול שבבים

נציבות הסחר הפדרלית החלה לחקור תלונות על התנהלות מונופוליסטית של החברה ב-2017, ועתה נקבע שאכן נהגה בצורה שהחלישה מתחרים, סיפקה גישה אקסקלוסיבית לפיתוחיה ללקוחות על חשבון אחרים ועוד. ההכרעה חושפת את החברה לקנסות, תלונות ותביעות

שירות כלכליסט 14:5122.05.19
קוואלקום ניצלה את שליטתה בשוק שבבי תקשורת לסמארטפונים כדי לדכא צמיחת מתחרים באופן המנוגד לחוק – כך פסק בית דין מחוזי בארה"ב, לאחר חקירת הגבלים עסקיים שביצעה נציבות הסחר הפדרלית (FTC) מאז 2017. ההחלטה חושפת את ענקית השבבים לקנסות, תביעות ומגבלות שונות.

 

 

פרקטיקות הרישוי של קוואלקום חנקה מתחרים בשוק שבבי ה-CDMA וה-LTE במשך שנים, ובתוך כך פגעה ביריבים, יצרנים וצרכנים", כתבה השופטת לוסי קו בהחלטתה. בעקבות כך, רשמה מניית קוואלקום ירידה של 13%.

 

 

סטיב מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום סטיב מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום צילום: גטי אימג'ס

 

 

לטענת ה-FTC, החברה נשענה על פטנטים חיוניים בתעשייה, כאלה שנמצאים בשימוש נרחב מאוד, כדי להגביל צמיחת מתחרים ולהעמיס עליהם עלויות תפעול. כמו כן, הואשמה החברה בהעדפת שותפים באופן בלתי הוגן, כגון הענקה לאפל של גישה אקסקלוסיבית לכמה מפיתוחיה. קוואלקום נחקרת בידי הרשווית בארה"ב מאז 2014, ובאירופה מ-2009, והואשמה פעמים רבות בתחרות בלתי הוגנת בידי יצרניות שבבים ולקוחות.

 

 

 

השופטת הורתה לקוואלקום לשנות את הסכמיה הנוכחיים עם יצרניות הטלפונים, באופן שיתאם ללשון החוק - וללא איומים כמניעת גישה לשבבים שלה. כמו כן, חויבה קוואלקום לספק למתחריה גישה לפטנטים בתחום השבבים במחיר הוגן והגיוני, כשלא תוכל עוד לספק גישה בלעדית לאפל. בנוסף, על החברה להסכים לפיקוח הדוק בתחום ההגבלים העסקיים בשבע השנים הקרובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x