$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: אפל כמעט רכשה את טסלה, העסקה נפלה כי מאסק סרב לפרוש

לפי מקורות רות' קפיטל, ענקית הטכנולוגיה הסכימה ב-2013 לשלם בעבור יצרנית הרכב סכום גבוה משווי השוק שלה, בתנאי שמייסדה הססגוני יעזוב את תפקידו. כיום יש לטסלה הון זמין לעשרה חודשי פעילות בלבד

שירות כלכליסט 11:5922.05.19
אפל ניסתה בעבר לרכוש את טסלה - כך טוען האנליסט קרייג אירווין מרות' קפיטל פרטנרס, שנשען על מקורות המקורבים לעסקה. לדבריו, ענקית הטכנולוגיה הייתה מוכנה לשלם מחיר הגבוה ממחיר השוק של החברה, אך רק בתנאי אחד: התפטרותו של אלון מאסק.  

 

 

בריאיון שהעניק אירווין ל-CNBC הוא טען ש"אפל דרשה את התפטרותו של אלון מאסק, וזה מה שהרג את העסקה". לטענתו, ניסיון הרכישה הזה התרחש "באזור 2013". כיום הוא מחזיק בעמדה שורית לגבי מניות טסלה, מכיוון שלהערכתו אם אפל הייתה מוכנה לרכוש את יצנית המכוניות החשמליות ב-2013 היא תהיה מוכנה לעשות זאת גם היום, על אף שמאסק עדין מנהל את החברה ויש לה מספיק מזומן רק לעוד 10 חודשים בלבד. "בסביבות 2013 אפל העבירה הצעה רצינית בשווי של סביב 240 דולר למניה", סיפר אירווין. "אני יודע זאת מספר מקורות מהימניים", הדגיש.

 

לא זז מכסאו. מאסק לא זז מכסאו. מאסק צילום: רויטרס

 

 

אפל וטסלה לא הגיבו לדיווח. לשם השוואה, מחיר המניה של טסלה עמד אתמול על 205.08 דול, נמוך ממחיר ההצעה של אפל, עם זאת, כיום נסחרות יותר מניות של טסלה. לפי הדיווחים, ב-2013 נסחרו 119 מיליון מניות של החברה לעומת 173 מיליון כיום, כך שהצעת הרכש של אפל מ-2013 מעניקה לחברה הערכת שווי של 28.5 מיליארד דולר בעוד שהיום שווי השוק שלה עומד על 35.3 מיליארד דולר. בכל זאת, שווי השוק של טסלה ב-2013 היה נמוך יותר ועמד על 23 מיליארד דולר, כלומר נמוך מההצעה של אפל, שהייתה מוכנה לשלם פרימיום של 24% על מחיר המניה של החברה.

 

ייתכן ואפל גם שגתה בדרישה שלה להדיח את מאסק, שכן בהובלתו טיפסה מניית החברה לשיא של 279.70 דולר ב-2014. יש לקחת בחשבון גם שעברו שש שנים מאז ההצעה, ואין לדעת מה היה מצבה של טסלה כיום אם הייתה תחת ניהולה של אפל. כך למשל, לא בטוח שהיו מייצרים את מודל 3 או שהחברה הייתה נתקלת בבעיות בייצור ובאספקה כפי שיש לה היום. גם קשה לדעת מה היה עולה בגורלה בלי התשוקה וההתלהבות של מאסק.

 

 

 

מצד שני, בשבוע שעבר השיק מאסק מהלך יוצא דופן כשבמייל לעובדי טסלה הכריז כי הוא וסמנכ"ל הכספים מתכוונים לעבור באופן אישי על כל בקשת הוצאות בחברה "גם הקטנה ביותר". כלומר, המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים של חברה המעסיקה 45 אלף עובדים מתכוונים לעבור על "כל ההוצאות מכל הסוגים בעולם, כולל חלקים, משכורות, נסיעות, שכירות, כל תשלום שיוצא מחשבון הבנק שלנו". המהלך מגיע לאחר שמאסק הזהיר מקיצוצים כואבים וזאת מכיוון שערימת המזומנים של 2.2 מיליארד דולר של החברה יספיקו לדבריו ל-10 חודשים בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x