$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

החרם האמריקאי על וואווי עוד יוציא אותה חזקה מאי פעם

בפועל, הניתוק של מכשירי החברה מעדכונים של גוגל ואיסור מכירת שבבי אינטל, קוואלקום וברודקום אולי יקשו עליה בטווח הקצר - אך ידרבנו אותה לעצמאות טכנולוגית. לא מן הנמנע שתבנה תשתיות מתאימות משלה להמשך צמיחתה, מה שיגדיל את האיום על חברות אמריקאיות בתחומים חדשים

רפאל קאהאן 15:1820.05.19
אמש הודיעה גוגל לוואווי על הפסקת היחסים ביניהן. החלטה זו, שהתבצעה בהמשך להחלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להחרים את החברה ועוד כ-70 חברות סיניות נוספות, היא חלק ממשא ומתן על הסכם סחר בין המעצמות. לאחר הודעת גוגל הצטרפו לחרם גם שלוש יצרניות השבבים הגדולות אינטל, ברודקום וקוואלקום - מצב שמעמיד את כל שרשרת אספקת הרכיבים של וואווי בסכנה.

 

 

הבעיה העיקרית של וואווי בחרם מצד גוגל היא במכשירי הדורות הקרובים, ובראשם המייט 30 שאמור להגיע לשווקים בסוף הקיץ. בטווח הארוך התמונה שונה: החברה עצמה הודיעה לפני זמן רב שהיא מפתחת מערכת הפעלה קניינית שלה למקרה שתיאלץ לוותר על גוגל. עבור וואווי, גוגל אינה הפסד גדול; שירותיה בסין חסומים גם כך, כך שהממשקים הסיניים מראש לא תלויים בה והמפתחים הסינים מיומנים בלמצוא אלטרנטיבות. כל מה שוואווי תיצטרך לעשות זה להתאים אותם לשימוש במערב ולמשל, להפנות משתמשים לחנויות אפליקציות נפרדות לקבלת עדכונים לג'ימייל ויישומי גוגל אחרים. 

 

וואווי מציגה את מכשיר ה-P30. מי יבנה שבבי תקשורת ליורשו? וואווי מציגה את מכשיר ה-P30. מי יבנה שבבי תקשורת ליורשו? צילום: youtube

 

 

החרם מצד יצרניות השבבים הוא אתגר גדול יותר; אין כיום בסין יצרניות מקומיות שמסוגלות להתמודד עם היקפי הייצור הנדרשים לוואווי ודומותיה. אין זה אומר שכל יצרניות השבבים הסיניות לא מסוגלות להפוך את עצמן ליצרניות בעתיד הקרוב. הידע הטכנולוגי כבר קיים בסין - יצרניות הסלולר המקומיות כבר מפתחות מזה מספר שנים מעבדים לדגמים מסוימים שלהן - לרוב לשוק המוזל. המעבר לפיתוח של שבבים יותר מתקדמים אמנם לא קל אך ניתן לביצוע וככל הנראה שהתשתית לכך כבר הונחה. וואווי עצמה רמזה על כך ומייסד החברה רן ז'נגפיי אף הצהיר על כך לאחרונה.

 

 

 

יכול מאוד להיות שלחרם האמריקאי יהיו תוצאות והשלכות מרחיקות לכת שיעמידו את האמריקאים במצב בעייתי בעתיד. במהלך המרד הערבי הגדול ב-1936, ניצלו היהודים את החרם והשביתה הכללית של האוכלוסיה הערבית כדי להקים לעצמם תשתיות נפרדות. אין מן הנמנע שמהלך דומה יתבצע בסין.

 

ההפרדה בין סין לארה"ב היא כבר עובדה קיימת בכל מיני תחומים והחרמות כנראה רק יביאו את סין למצב בו היא תנסה למצוא לעצמה דרך לעצמאות טכנולוגית. מדובר בהזדמנות משמעותית, שתוכל להחדיר את וואווי לשווקים חדשים ולתחומים חדשים, באופן שיציב תחרות קשה מאי פעם ליצרניות אמריקאיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x