$
חדשות טכנולוגיה

טראמפ הכריז על מצב חירום לאומי בתחום הטכנולוגיה - ואסר על עסקאות עם וואווי

חברות אמריקאיות לא יוכלו לסחור עם הענקית הסינית, להשתמש בשירותיה או להעביר לידיה טכנולוגיה ללא אישור מיוחד; זאת, כחלק מהקמפיין האמריקאי נגד החברה - הכלי המרכזי של ארה"ב במאבק נגד העליונות הסינית בתחום טכנולוגיות רשתות הדור החמישי

שירות כלכליסט 08:4316.05.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם אמש (ד') על צו נשיאותי שקובע מצב חירום לאומי על רקע איומום לטכנולוגיה אמריקאית - כך דיווח אתר CNBC. הצו נועד לאפשר לנשיא לאסור על חברות טלקום אמריקאיות לשתף פעולה עם גורמים זרים שמהווים סיכון ביטחוני ישיר, כשכוונתו לחסום עסקאות עם וואווי הסינית בתחום התקשורת. מדובר במהלך קיצוני מאוד שנחשף מוקדם יותר השבוע, ועלול להוריד את יחסי ארה"ב-סין לשפל חדש.  

 

 

בעקבות הצו, הודיע משרד המסחר האמריקאי שהוסיף את וואווי לרשימת החברות האסורות למסחר בלשכת התעשייה והביטחון, מה שחוסם בפועל את יכולתה של ענקית התקשורת הסינית לעשות עסקים בארצות הברית. חברות אמריקאיות לא יוכלו לקנות ממנה מוצרים או להעביר אליה טכנולוגיות בלי אישור ישיר מהלשכה.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

 

לפי הערכות, הצו נועד להחליש את צמיחתה של וואווי בתחום פריסת רשתות תקשורת 5G - תחום בו סין מתקדמת בהרבה מארה"ב, תחום שיהפוך לאפיק הכנסה משמעותי ביותר בעתיד הקרוב. עד כה, לא זוהו פרצות אבטחה שיזמה וואווי בציוד וברשתות שלה כחלק משת"פ עם המודיעין הסיני, אך זה לא הפריע לארה"ב להאשים אותה בריגול ממשלתי. כמו כן, נציגי חברות תקשורת בארצות הברית טענו שהממשלה האמריקאית לא מציעה שום אלטרנטיבה לטכנולוגיה של וואווי, אחרי שנים בהן לא מימנה או קידמה פיתוחי טלקום, בעוד ממשלת סין תמכה בחברות המקומיות שלה.

 

לדברי הנשיא טראמפ, ההחלטה "תמנע משימוש בטכנולוגיה אמריקאית בידי ישויות זרות בדרכים שחותרות תחת הביטחון הלאומי והאינטרסים של ארצות הברית". וואווי מסרה ל-CNBC בתגובה: "הגבלת וואווי מעשיית עסקים בארה"ב לא תהפוך את ארה"ב לבטוחה יותר או חזקה יותר. תחת זאת, המהלך רק יגביל את ארה"ב לאלטרנטיבות נחותות אך יקרות יותר, מה שישאיר אותה הרחק מאחור בפיתוחי דור חמישי, ובסופו של דבר יפגע באינטרסים של החברות והצרכנים". כמו כן, מסרה החברה שהיא מוכנה לשתף פעולה עם הממשלה האמריקאית בבניית כלים שיספקו את דאגות הביטחון שלה.

 

 

 

החלטת הנשיא נשקלה תקופה ארוכה, כשספקי טלקום אמריקאיים התנגדו לה, בטענה שלא מעט מהטכנולוגיות והמוצרים שלהם תלויים בוואווי - בדגש על חברות קטנות יחסית.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x