$
חדשות טכנולוגיה

אחד ממייסדי פייסבוק: "צריך לפרק את החברה, הכוח של צוקרברג חסר תקדים"

כריס יוז במאמר ל"ניו יורק טיימס": "מארק הוא אדם טוב ונדיב. אבל אני כועס כי ההתמקדות שלו בצמיחה הובילה אותו להקריב בטיחות ואדיבות לטובות קליקים"; לדבריו, "אם לא ננקוט פעולה, המונופל של פייסבוק יעמיק"

עומר כביר 20:3209.05.19

הגיע הזמן לפרק את פייסבוק - כך מכריז לא אחר מאשר אחד ממייסדי הראש החברתית, כריס יוז, במאמר בן 6,000 מילה שכתב ל"ניו יורק טיימס".

 

יוז הוא אחד מחבריו של מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בהרווארד ונמנה על חמשת מייסדי החברה ב-2004. לאחר הקמתה שימש במשך תקופה כדובר פייסבוק. הוא עזב את הרשת החברתית ב-2007 כדי להתנדב בקמפיין הבחירות של ברק אובמה, אך עדיין החזיק במניות פייסבוק שאפשרות לו להפוך למולטי-מיליונר אחרי הנפקת החברה.

  

עתה, במאמר נרחב ב"ניו יורק טיימס" קורא יוז לפרק את החברה שהקים. "צריך להטיל בלמים על הכוח של מארק", הוא כתב. "הממשל האמריקאי צריך לעשות שני דברים: לפרק את המונופול של פייסבוק ולהטיל רגולציה על החברה שתהפוך אותה לאחראית יותר כלפי הציבור האמריקאי".

 

כריס יוז כריס יוז
 

יוז תוקף בחריפות את הכוח הרב שצבר צוקרברג כמנכ"ל פייסבוק: "אנחנו אומה עם מסורת של ריסון מונופולים, לא משנה עד כמה הכוונות של מנהיגיהם טובות. הכוח של מארק הוא חסר תקדים ולא-אמריקאי. מארק הוא אדם טוב ונדיב. אבל אני כועס כי ההתמקדות שלו בצמיחה הובילה אותו להקריב בטיחות ואדיבות לטובות קליקים. אני מאוכזב מעצמי ומהצוות המוקדם של פייסבוק על כך שלא חשבנו יותר איך אלגוריתם הניוז פיד יכול לשנות את התרבות שלנו, להשפיע על בחירות ולהעצים מנהיגים לאומנים. ואני מודאג מכך שמארק הקיף את עצמו בצוות שמחזק את האמונות שלו במקום לאתגר אותן".

 

לדברי יוז, הימענות מפירוק פייסבוק תביא לתוצאות עגומות. "אם לא ננקוט פעולה, המונופל של פייסבוק יעמיק", הוא הזהיר. "עם כל כך הרבה מהתקשורת האישית העולמית בידיה, פייסבוק יכולה לכרות מידע למגמות וטרנדים, ולזכות ליתרון על פני מתחרים במשך עשורים לבוא. הממשלה חייבת להטיל על מארק אחריות. במשך זמן רב מדי מחוקקים עמדו פעורי פה לנוכח הצמיחה האדירה של פייסבוק והתעלמו מהאחריות שלהם להבטיח שהאמריקאים מוגנים ושהשווקים תחרותיים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x