$
חדשות טכנולוגיה

לראשונה: התגלו פרצות אבטחה מסוכנות בתשתיות התקשורת של וואווי

הפרצות אותרו ברשת של וודפון ב-2011 וב-2012 ותוקנו מיידית. לטענת החברה, הן לא בוצעו בזדון או כחלק ממבצע ריגול ממשלתי - והלקוח המשיך להשתמש בציוד שלה לאחר התיקון. החברה נמצאת בלב המלחמה של ארה"ב בסין על השליטה בתחום רשתות הדור החמישי

רפאל קאהאן 10:4001.05.19

ציוד תקשורת של וואווי שנמכר בתחילת העשור לענקית התקשורת וודפון באיטלה ובמדינות נוספות הכיל פרצות אבטחה ודלתות אחוריות - כך חושפים מסמכים שהגיעו לידי סוכנות בלומברג. הפרצות זוהו ב-2011 וב-2012 וטופלו במקום בידי וואווי - ומאז לא זוהו במוצרים אחרים של וואווי בעולם. הפרצות האמורות היו בתשתיות אינטרנט וטלפוניה קווית, שהופעלו גם בגרמניה, בריטניה, ספרד ופורטוגל.

  

 

 

וואווי מסרה שכל הפרצות טופלו ושהן לא בוצעו בזדון. לטענת הדוברות שלה, הפרצות התגלו בתכונות דיאגנוסטיקה - מנגנון בציוד שמאפשר לטכנאי להתחבר אליו מרחוק כדי לבצע בו תחזוקה או תיקונים. מדובר בפונקציות שאינן נדירות בציוד תקשורת, בעיקר כזה שמותקן בתשתיות שהגישה אליהן לא נוחה. גם הימצאותן של פרצות או חולשות אבטחה אינה נדירה ונובעת פעמים רבות מבאגים או טעויות תכנון. מה שחשוב זה באיזו מהירות הן נחסמות. חוקרי אבטחה מתחו ביקורת על וודפון וטענו שהמשיכו להשתמש בציוד של וואווי לאחר שהתגלה בו ליקוי ב-2011 בשל עלותו הנוחה, והיו צריכים לחשוד בה כשהתגלה עוד ליקוי.

 

 

 

שרתי תשתיות תקשורת של וואווי שרתי תשתיות תקשורת של וואווי צילום: huawei

 

 

וואווי נמצאת במרכזה של מלחמת סחר קשה בין ארה"ב וסין על השליטה בשוק הדור ה-5 בסלולר, טכנולוגיה שנחשבת לחשובה מאוד מבחינת הכלכלה העתידית של העולם. זו אמורה להיות שיטת התקשורת שתאפשר השקה של שירותים חדשניים לצרכנים כגון מציאות מדומה, בינה מלאכותית או תחבורה אוטונומית. ארה"ב לא השכילה לסייע לחברות הטלקום האמריקאיות לפתח את יכולותיהן בתחום זאת לעומת סין שהקציבה מאות מיליארדי דולרים בקרנות השקעה שמסייעות לתעשיית הטלקום המקומית.

 

כיום, חוץ מוואווי, רק לנוקיה ולאריקסון יש את הטכנולוגיה לתשתיות דור 5, כמו גם לסמסונג בדרום קוריאה - אך מחירי הציוד שלהן יקרים יותר. בבית הלבן חוששים שהמחירים המסובסדים של ציוד סיני יגרמו להשתלטות על השוק העולמי והגיבו באיומים על חרם כלכלי על בנות בריתה שיעשו עסקים עם סין או וואווי.

 

 

 

חלק מהמדינות כגון יפן, אוסטרליה וטייוואן הצטרפו לחרם, וקנדה וניו זילנד ככל הנראה יצטרפו אליהן בקרוב. חלק ממדינות אירופה, וייטנאם והודו עדיין לא החליטו לאיזה צד להצטרף. עם זאת בריטניה, גרמניה, צרפת, רוסיה, ברזיל, הפיליפינים, שווייץ ואפילו דרום קוריאה ככל הנראה שלא יחרימו. לעומת זאת סין, אינדונזיה, סעודיה, דרום אפריקה, טורקיה ואיחוד האמירויות כבר אימצו את המוצרים של וואווי בחדווה. ישראל לא נקטה עד כה עמדה רשמית ואינה מחרימה את וואווי שאפילו מחזיקה בישראל במרכז מו''פ תחת המותג טוגה נטוורקס ברעננה. ואולם, חברות סיניות אינן משתתפות במכרזים של ציוד תקשורת עבור חברות התשתית המקומיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x