$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

דו"ח סמסונג: הענקית בצרות, אך לא בגלל הטלפונים המתקפלים

החברה נמצאת באמצעו של משבר תדמיתי שנובע מהליקויים במכשירי הגלקסי Fold ההיברידיים - אך לא הוא זה שהוביל לירידה של 57% ברווח הנקי שלה ברבעון החולף. מה החליש את הענקית הקוריאנית, וכיצד תשוב לפסי צמיחה?

רפאל קאהאן 13:2830.04.19

דוחות הרבעון הראשון של סמסונג הציגו ההתרסקות של כ-57% ברווח הנקי שלה - ירידה בעייתית ומסוכנת. מאין באה? ככל הנראה שהחברה סבלה ממספר בעיות שהצטלבו ופשוט הגיעו לשיאן ברבעון החולף. בשבועיים האחרונים קיבלה החברה ביקורות שליליות על הליקויים בגלקסי Fold, הסמארטפון ההיברידי המתקפל שלה. חלק מהפרשנים אף דיברו על פרשת נוט 7 שנייה וסכנת ריקול משמעותית. ואולם, מדובר במקרים שונים בתכלית, והטלפון המתקפל אינו באמת סיבה לדאגה.

 

 

הגלקסי פולד הוא מכשיר חדשני בעל תצורה ייחודית שלא נוסתה עד כה; ולכן, ליקויים טכניים הם דבר מובן ולא מפתיע. זה קרה לא מעט בעבר בתחום החומרה: למשל, כשניסתה אפל תצורת אנטנות חדשה באייפון 4 ב-2010, התלוננו המשתמשים על ניתוקים ובעיות קליטה נרחבות; באייפונים הבאים זה כבר לא קרה.

 

בעיות הטלפון המתקפל משפיעות אמנם על תדמית החדשנות של סמסונג, אך לענקית הקוריאנית ניסיון בהיחלצות ממשברים קשים בהרבה. למשל, יצאה בשלום מפרשיות שחיתות חמורות וממשבר הנוט 7 - מכשיר פרימיום שבוטל לאחר ההשקה, מה שגרר הפסד של מיליארדי דולרים.

 

מעבד סמסונג מעבד סמסונג צילום: SAMSUNG

 

 

הבעיה של סמסונג היא התלות שלה בעסקי הלקוחות שלה; התרסקות הרווח נבעה מקשיים בשווקי השבבים והמסכים. שני אלה נמכרים בעיקר ליצרניות מובייל ובמקרה של השבבים גם ליצרניות ציוד ענן ומרכזי נתונים. אפל היא אחד הלקוחות הגדולים של סמסונג שמספקת את החלק הארי של מסכי ה-AMOLED של האייפון X ו-XS. הירידה בהיקף המכירות של אפל משפיעה על סמסונג. כך גם השבבים נמכרים פחות.

 

מצד שבבי הזיכרון, המצב לא הרבה יותר טוב. מחיריהם התרסקו מאז תחילת השנה בכ-20%, בשורה מעולה לקונים אך נוראית ליצרניות. אינטל שפרסמה את דוחותיה המאכזבים לפני כמה ימים גם היא הראתה כיצד המגמה הזו פוגעת בעסקיה. TSMC הטייוואנית, יצרנית השבבים הגדולה בעולם, גם היא דיווחה השבוע על הירידה הגדולה ביותר ברווחיה מאז 2012. עם זאת המצב עשוי להשתפר; בכירי TSMC אמרו בשיחת המשקיעים שהשוק יתאושש ושכבר "עברנו את השיא השלילי".

 

 

 

סמסונג צפתה את הדו"ח הבעייתי ופרסמה אזהרת רווח מוקדם יותר החודש. בשבוע שעבר היא הודיעה שתשקיע כ-10 מיליארד דולר בשנה בהרחבת עסקיה ומציאת אפיקי רווח חדשים בתחום השבבים. המניה של החברה זינקה ב-19% מאז תחילת השנה; כנראה שהמשקיעים מסכימים עם ההערכות ששוק השבבים ישתפר בחצי השני של 2019.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x