$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

אמזון בדרכה ארצה; מה היא תשנה בעולם הטכנולוגיה הישראלי?

כמעט כל שירותי אמזון כבר זמינים בארץ ברמות שונות, והמגעים שהיא מנהלת עם סוחרים מהווים אינדיקציה לפתיחת פעילות לוגיסטית בישראל. ואולם, עדיין תהיה לה השפעה על זמני המשלוחים, על פתרונות קמעונאות טכנולוגיים ואולי תגרום להתעוררות רגולטורית

רפאל קאהאן 11:4830.04.19

 


 

 

הכניסה המדוברת של אמזון לישראל תעשה הרבה רעש בקרב חובבי השופינג: החברה כבר החלה לפנות למוכרים בארץ פוטנציאליים, סימן מקדים להשקת פעילות קמעונאות מקומית. כנראה שכל הקמעונאים בארץ שולפים תוכניות חירום ונערכים לתחרות של חייהם, אך האם אכן תביא אמזון מהפכת סחר מקוון שלא ראינו קודם?

 

 

ראשית, חשוב לזכור שאמזון כאן כבר שנים: ישראלים אוהבים את החברה, וקונים ממנה הרבה - כמעט כמו מעלי אקספרס או דיל אקסטרים הסיניות. ישראלים יכולים להזמין את כל סחורות אמזון דרך האתר האמריקאי שלה או האתרים המקומיים באירופה. מה ישתנה מבחינתם? זמני השילוח. אם תחנוך אמזון מחסנים מקומיים, תוכל לאפשר שילוח תוך חמישה ימים לקהל הרחב ו-24 שעות עבור מנויי אמזון פריים.

 

 

הדוד מאמריקה. מנכ"ל החברה, ג'ף בזוס הדוד מאמריקה. מנכ"ל החברה, ג'ף בזוס צילום: רויטרס

 

 

שנית, כבר היום אפשר לצרוך בארץ את שירותי פריים וידאו ופריים מיוזיק, ללא תרגום לעברית, ולהשתמש באלקסה ללא הגדרות מקומיות - אם כי הסייענית החכמה לא דוברת עברית ויעבור זמן רב עד שתתורגם לשפתנו; עברית היא שפה שקשה להטמעה בפלטפורמות הפעלה קולית, וגם גוגל אסיסטנט וסירי לא מצטיינות בלהבין אותה.

 

גם תעשיית הטכנולוגיה המקומית לא תושפע יותר מדי מכניסת אמזון; לחברה יש מרכז פיתוח גדול בישראל, שפעילותו לא מושפעת מפעילות הקמעונאות של החברה. כמו כן, גם חטיבת מחשוב הענן AWS פעילה וזמינה כאן ורבים מהסטארט-אפים וחברות הטכנולוגיה בישראל נשענים על מוצריה.

 

 

איזו השפעה טכנולוגית תהיה לכניסת אמזון? יתכן שתעודד רגולטורים להתחיל לחשוב על פתרונות טכנולוגיים שהיא מפתחת, כמו משלוחי רחפנים, משלוחים רובוטיים, טכנולוגיות לזיהוי פנים המוני, חיישנים ורובוטיקה בחללים לוגיסטיים ועוד. לא בטוח שהחברה תרצה ליישם או לבחון בארץ את הפיתוחים הללו, אך המדינה צפויה לנסות ולעודד אותה לעשות כן - כחלק מהילת החדשנות של מותג אומת הסטארט-אפ. כמו כן, יתכן שקמעונאים מקומיים ינסו לשפר את שירותיהם במהירות, כדי לתת ללקוחות פחות סיבות לאמץ את הדוד מאמריקה, לכשינחת כאן רשמית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x