$
חדשות טכנולוגיה

נחשף בכלכליסט

טלטלה בענף הקמעונאות: אמזון נכנסת לישראל

עכשיו זה ודאי: קמעונאית האונליין האמריקנית מתחילה לפעול בישראל; פנתה למוכרים ישראלים בעברית בהצעה להיות הראשונים שימכרו ישירות מישראל לקהל ישראלי. גורמים בענף: "זהו צעד ראשון"

מירב קריסטל 09:4630.04.19

רעידת אדמה בשוק הקמעונאות בישראל: עכשיו זה ודאי שאמזון מתכוונת להתחיל בפעילות בארץ. קמעונאית הענק פנתה בעברית למוכרים בישראל והזמינה אותם למכור לראשונה באופן מקומי לצרכנים מקומיים.

 

הפנייה מסמנת תחילת פעילות בארץ עם אתר שיפנה לישראלים. לא ברור עדיין אם האתר יהיה בעברית, אך עצם הפנייה בעברית למוכרים מרמזת שיתכן שכך יהיה. בנוסף, לא ידוע מתי יחל לפעול האתר הזה אך כעת ברור שהפעילות של אמזון בישראל היא מציאות ולא ספקולציה.

 

 

 

 

במייל נכתב: "חבר יקר, אנחנו שמחים להזמין אותך להיות חלק מקבוצת מוכרים נבחרת ולהשתתף בתוכנית Local Delivery בישראל. התוכנית מאפשרת לך להשתמש בחשבון המוכר שלך ב-Amazon.com כדי למכור ולספק הזמנות ישירות ללקוחות בישראל, באמצעות המלאי שלך בישראל דרך Fulfillment by Merchant".

  

במייל מציעים למוכרים "להירשם עכשיו כדי לפנות ללקוחות בישראל ולהרחיב את העסקים שלך. תהיה בין הראשונים: להציע הצעות ייחודיות המספקות חוויית משלוח משופרת ללקוחות מקומיים, להציע מבחר מקומי כולל מוצרים ייחודיים הרלוונטיים ללקוחות מקומיים, לשפר את הסיכויים שלך לזכות בתיבת קנייה (Buy Box) עבור הזמנות הנשלחות לישראל ולשפר את יכולת הגילוי של המוצרים שלך בפני לקוחות מקומיים".

 

מייסד אמזון ג'ף בזוס מייסד אמזון ג'ף בזוס צילום: בלומברג

  

תחל לפעול בשיטת fbm

 

לפי המייל, אמזון תחל לפעול בארץ בשיטת fbm כפי שעשתה ברוב המדינות בהן השיקה פעילות מקומית: את הסחורה יאחסנו ויספקו המוכרים בשלב הראשון. בשלב הבא, אם יקרה, אמזון תפעיל מחסנים בישראל.

  

אודליה אורבך, מנכ"ל משותף של אי קומיוניטי, חברה שמתמחה בהקמה וניהול חנויות וזירות מסחר באמזון, מסבירה שמדובר בצעד ראשון ויש עוד מספר צעדים לפני שאמזון תשיק פעילות מלאה בארץ. "האלגוריתם של אמזון ייתן מעכשיו תיעדוף למוכרים ישראלים ורוכשים מישראל יראו את המוצרים שלהם בקדימות גבוהה. המוכרים הישראלים יצטרכו לעמוד בזמני אספקה קצרים של המוצר: 3-2 ימים או 5-3 ימים".

  

ואיך ניתן להסיק מזה שאמזון תפעל בישראל?

"כשאמזון החלה לפעול במדינות חדשות - ככה בדיוק היא התחילה. קודם הציעו משלוח מקומי. אחר כך השיקו אתר בשפה המקומית ואחר כך הקימו מחסנים".

 

ניר זיגדון, מנכ"ל משותף של אי קומיוניטי, מוסיף כי המהלך הזה יאפשר גם לסוחרים מחו"ל למכור סחורה בישראל. "אמזון לא רק מנסה לגרום לישראלים לקנות מישראלים באמזון, היא גם יוזמת פה מהלך שמאפשר למותגים מחו"ל לאחסן סחורה בארץ ולעשות משלוח מקומי.

  

"ניקח לדוגמה מותג כמו יוניקלו. הוא יכול להחליט לאחסן סחורה במחסנים בישראל של חברת שילוח או לוגיסטיקה ולמכור אותה כך. ספק צעצועים אמריקני יוכל להתחיל לאחסן סחורה כך בישראל. יש פה בשורה אדירה".

  

בני בוחניק, מנהל קבוצת i need it בפייסבוק ומומחה לקניות ברשת שעובד רבות מול אמזון, אמר ל-ynet כי הצעד הזה, יחד עם גיוס אנשי תוכן בעברית, מעיד על כוונות לפתוח אתר בעברית והוא ישנה את מפת התחרות בישראל.

  

"זו פעם ראשונה שאמזון פונה למוכרים ככה", הוא אומר. "אין ספק שיש אתר בעברית בחיתולים וההחלטה שלהם עבור ישראל היא כנראה סופית ומגובשת. הם נכנסים פנימה".

  

הרשתות בארץ יצטרכו לחשב מסלול מחדש

 

לפי רעות לונברג, מנהלת קבוצת הפייסבוק רעות תקני לי ומומחית לקניות אונליין, "לא בטוח שהצעד הטוב הזה יקל על מרבית המוכרים שכבר מוכרים דרך המחסנים של אמזון כיוון שהמוצרים שלהם נמצאים כרגע במחסנים של אמזון (ועליהם הם גם משלמים כמובן). בנוסף, כדי שיוכלו למכור על אותו דף מוצר באמזון משני מחסנים שונים (בארץ ובחו"ל) הם יצטרכו להוסיף רישום ותהיה אפשרות ללקוח לבחור מאיזה מחסן להזמין.

  

"לא כולם מודעים לעניין הזה והרבה לקוחות יכולים להתבלבל, אם כי לטווח הארוך זה יתרון כמובן. עבור החנויות בארץ הכניסה של אמזון לארץ תיאלץ אותם לעשות חישוב מסלול אחר ושונה ולהבין איך הם מצטרפים לעולם הצרכנות הדיגיטלית. במקביל בהמשך הדרך המהלך הזה יאפשר ליוצרים ישראלים להגיע באמצעות הפלטפורמה הזו לכל העולם ולקבל חשיפה עצומה, לא רק בישראל".

 

"יתחיל מירוץ בין המוכרים"

 

בוחניק מסביר, כי "הם גייסו אנשי תוכן בעברית לפני כשנה, מה שמצביע על רצון לפתוח אתר בעברית ושמוכרים צד שלישי ימכרו בו".

  

באוסטרליה פתחו מיד אתר. בוקר אחד.

"פה זה לא המקרה. זה יהיה בשלבים וללא מחסנים כרגע, אבל יש בהחלט החלטה על פעילות. זה גם יגדיל את המכירות של אמזון בקרב ישראלים בכלל כי אם יהיה אתר בעברית יהיה גם שירות לקוחות בעברית והוא ישרת גם לקוחות שקונים מאמזון ארה"ב".

 

אם בשלב הראשון אמזון בסך הכל נותנים בולטות למוכרים ישראלים באמזון, אז איך זה בעצם ישנה את השוק?

"זו פתיחה פלטפורמה שהיא תחרותית, מעודדת תחרות ואמינה מאוד. במדינות אחרות, כשאתה רואה מכירה של מוצר בתוך אמזון לעומת מכירה מחוץ לאמזון, אתה רואה מכירות גדולות יותר באמזון. הפלטפורמה של אמזון נותנת לצרכנים ביטחון פסיכולוגי לקנייה. צרכנים יעדיפו לקנות מוצר ישראלי באמזון לעומת באתר של המוצר. לאמזון יש יתרון מאוד משמעותי בפסיכולוגיה מול הלקוח. אז זו פלטפורמה שתייצר תחרות ומן הסתם יתחיל כרגע מירוץ של המוכרים לתפוס מקומות טובים בתוך אמזון".

 

מה זה אומר מקום טוב באמזון?

"מקום טוב ב-Buy Box. מה זה אומר? כשאתה נכנס למוצר, אתה רואה רשימת מוכרים של אותו מוצר. יש משמעות גדולה מאוד ללהיות ברביעייה או בשלישייה הראשונה של המוכרים. זה מייצר תחרות".

  

אתה יודע שהצרכנים הישראלים לא מחכים למוכרים ישראלים באמזון. הם היו רוצים שכל המוכרים האמריקנים ישלחו לארץ ותוך מספר שעות. או שאמזון תפתח פה מחסנים ותמכור בזול.

"כן, הישראלים מעדיפים מוצרים שנמכרים על ידי אמזון. כמו כל הצרכנים של אמזון. זה לא יקרה כרגע, כי לא יהיו פה מחסנים בשלב הראשון. זה די ברור מהמייל ששלחו. "אופציה נוספת היא שהמוכרים מבצעים את המכירה, אבל המשלוח והלוגיסטיקה והמחסנים הם של אמזון. גם זה לא יהיה בארץ בשלב הראשון.

  

"בארץ תהיה האופציה שלישית: שמוכר צד ג' ימכור ללקוח ואמזון מבצעת את הסליקה הכספית ואז משחררת את הכסף למוכר. אלה חדשות מאוד מרעישות אבל זו רק תחילת הדרך. אבל אין ספק שזה יגדיל גם את המכירות מאמזון ארה"ב במקביל ויסמן לאמזון שהצרכן הישראלי אוהב לקנות הרבה ובמחירים תחרותיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x