$
אפליקציות

לא סומכים על ווטסאפ: ממשלת צרפת השיקה אפליקציית צ'ט משלה

השלטון הצרפתי השקיע ביישום מבוסס קוד פתוח, שיהיה בטוח יותר מאפלקציות צ'ט סטנדרטיות. בניגוד לממשלות רבות אחרות, צרפת נכונה לאמץ רכיבי קוד פתוח - ואף הצליחה לאתר ולתקן באג רציני באפליקציה החדשה בזכות קהילת המפתחים

רפאל קאהאן 16:1022.04.19

ממשלת צרפת הודיעה רשמית על השקת אפליקציית צ'ט מאובטחת ומוצפנת לשימוש עובדיה. האפליקציה, ששמה Tchap, מבוססת על פרוטוקול קוד פתוח בשם Matrix שמאפשר לבנות יישומי צ'ט מודרניים בסגנון ווטסאפ וטלגרם.

 

 

לפי דיווח של ZDnet, הסיבה העיקרית לאימוץ האפליקציה החדשה היא שלראיית הממשלה, ווטסאפ לא מתאימה בשל היותה תחת שליטה של גורם מסחרי והצפנתה אינה מושלמת מקצה לקצה, ושטלגרם פשוט אינה מאובטחת דיה. השלטון הצרפתי העדיף לבנות כלי משל עצמו כדי לצמצם סיכוי לריגול ממשלתי, פריצות ודליפות.

 

לא סומך על ווטסאפ. נשיא צרפת, עמנואל מקרון לא סומך על ווטסאפ. נשיא צרפת, עמנואל מקרון צילום: רויטרס

 

 

לאפליקציה יש גרסאות ווב ומובייל, וההסתמכות על קוד פתוח מסייעת באיתור ותיקון ליקויים. באג קריטי אחד זוהה וטופל: קוד האפליקציה הועלה לגיטהאב, ושם העירו מפתחים שניתן להתחבר לשירות גם דרך מייל רגיל, ולא רק דרך מייל ממשלתי מורשה. חור האבטחה האמור תוקן בטרם ההשקה.

  

השימוש בקוד פתוח אינו נפוץ בקרב ממשלות; הן לרוב מעדיפות לקבל תמיכה של חברות מסחריות, כדי שיהיה מי שיתן דין וחשבון במקרה של תקלה. ממשלת צרפת נחשבת כחלוצה באימוץ טכנולוגיות פתוחות; למשל, ניסתה לעבור בעבר לשימוש בפלטפורמת התוכנות המשרדיות Open Office, אך הניסוי כשל והיא נאלצה לשוב ולהשתמש באופיס של מיקרוסופט.

 

 

לא ברור אם הממשלה מתכננת להשיק את האפליקציה לשימוש חופשי או לפחות לבנות גרסה כזו לקהל הרחב. אך אם כן, זו יכולה להיות יוזמה מעניינת ודרך לספק לאזרחי המדינה אמצעי תקשורת מאובטח ובעל גיבוי של שירות ציבורי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x