$
חדשות טכנולוגיה

המודיעין האמריקאי: סוכנויות הביון בסין מממנות את וואווי

המאבק בין ארה"ב לבין ענקית הטכנולוגיה הסינית עולה מדרגה: לפי דיווח בטיימס הבריטי, ה-CIA מחזיק בהוכחה לכך שהחברה היא זרוע ביצועית של הממשל בבייג'ינג, ושבאמצעות מכשיריה מקבלת סין באופן ישיר מידע אישי על המשתמשים. עם זאת - ההוכחה עצמה לא פורסמה

רפאל קאהאן 13:5420.04.19
סוכנות הביון האמריקאית, ה-CIA, מאשימה את הצבא וסוכנויות הביון הסיניות במימון הפעילות של וואווי. על פי דיווח של עיתון טיימס הבריטי היום (שבת) - קיימת הוכחה לטענה הזו והיא לא פורסמה עד כה.

 

המאבק בין המערב - או לפחות ארה"ב ובריטניה - וחברת התקשורת הסינית התבסס על הטענה שזוהי למעשה זרוע ביצועית של הממשלה הסינית. הטענות הועלו בשנתיים האחרונות על רקע כניסת טכנולוגיות הדור ה-5 בסלולר שבהן יש לסינים יתרון ברור על פני המקבילות המערביות.

 

הטענה העיקרית במערב היא שוואווי מאפשרת לבייג'ינג גישה לציוד שהיא מספקת ללקוחותיה. או במילים אחרות - שתשתיות שוואווי מספקת מכילות דלתות אחוריות מוסלקות שמאפשרות להעביר מידע ישירות לסין.

 

וואווי דחתה עד כה את הטענות תוך שהיא מציינת שעד כה לא פורסמו שום הוכחות להן. כמו כן לא נמצאו אירועים לבסס את החשד או ממצאים טכניים שמראים שאכן דלתות אחוריות כאלה קיימות. הדיווח הנוכחי שמתבסס על ממצאים של ה-CIA מציין לראשונה על קיומה של הוכחה כזו, אך אינו מציין מהי.

חנות של וואווי בעיר שנזן, סין חנות של וואווי בעיר שנזן, סין צילום: שאטרסטוק

 

 

עד כה ספגה וואווי מכות רבות מארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד וקנדה, שסוכנויות המודיעין שלהן גם משתפות פעולה ביניהן. סמנכ''לית הכספים של החברה וביתו של המייסד נעצרה בקנדה לפני מספר חודשים באשמת עבירות על האמברגו האמריקאי על איראן; השקת הסמארטפונים של וואווי בארה"ב בוטלה ברגע האחרון בשנה שעברה תוך גרימת נזק של מיליארדים לחברה. כמו גם קמפיין החרם הנמרץ שמובילה וושינגטון בקרב כל בנות בריתה, כולל ישראל כפי שפורסם לאחרונה.

 

בנוסף היא הודרה ממכרזי תשתיות רבים של חברות טלקום מערביות, יפניות וקוריאניות. במקביל, עם זאת, הודיעו מדינות אירופיות שונות, כמו גרמניה, שמכיוון שאין הוכחה למעורבות של החברה בריגול הם דוחים את הדרישות לחרם מצד ארה"ב. לאחרונה גם התגלה שתשתיות של וואווי נמצאות עדיין בשימוש על ידי ענקית הטלקום האמריקאית AT&T בחברת הבת המקסיקאית שלה.

 

לא ברור עדיין אילו הוכחות הוצגו - אך אם ישנן כאלה הן יקשו מאוד על וואווי לטעון שהיא לא קשורה לממשלת סין בשום צורה. זה היה קו ההגנה העיקרי שלה עד עכשיו במקביל לטענתה שכניעה לבייג'ינג אינה משתלמת לה ואינה חוקית, גם בסין.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x