$
אפליקציות

גוגל עוקפת את נהלי אפל, מעבירה לרשויות מידע על אייפוניסטים

החברה מעבירה נתוני מיקום אייפונים למשטרה בארצות הברית לפי דרישה, ולעיתים מקבלת ממנה 180 בקשות בשבוע. זאת, בעוד אפל עצמה מתאמצת לשמור על פרטיות המשתמשים והצפנת שירותיה - ואף התעמתה על כך עם הרשויות

רפאל קאהאן 12:3216.04.19

אפל ידועה כחברה שמקפידה על זכות משתמשיה לפרטיות יותר מהרבה אחרות - עד לרמה של קונפליקטים מול רשויות בגין רכיבי ההצפנה במכשיריה; תחקיר של הניו יורק טיימס גילה שגוגל, חברה בעלת מוניטין רע בתחום, מצליחה לעקוף את מדיניות אפל ולהעביר פרטי משתמשים לגופים רשמיים שדורשים אותם. לגוגל גישה נרחבת למידע גולשים דרך שירותיה המקוונים, שזוכים לשימוש נרחב בקרב בעלי האייפון.

 

 

התחקיר מצא שגוגל משתפת את מאגר נתוני המיקום שלה - Sensorvault - עם המשטרה בארה"ב באופן נרחב; בין השאר, מנגישה החברה נתוני מיקום מדויק וניטור תנועה, שמאפשרים לגלות מי היה היכן ומתי. המשטרה מקבלת גישה למידע עם בקשה רשמית, ולפי הניו יורק טיימס העבירה לפעמים 180 בקשות כאלה בשבוע.

 

אפל נאבקת על הפרטיות, גוגל עוקפת מלמטה אפל נאבקת על הפרטיות, גוגל עוקפת מלמטה צילום: שאטרסטוק

 

 

המידע מועבר ברמה אנונימית, אך למשטרה קל לקבל את פרטי המשתמש עצמו, בבקשה נפרדת. הפרקטיקה הזו גרמה לא פעם לטעויות, שכן היא מאפשרת לדעת היכן היה המכשיר אך לא מי השתמש בו. למשל, קרו מקרים בהם משתמשים שמכשיריהם נגנבו הסתבכו בגלל דברים שעשה הגנב. אפל סירבה להגיב לדיווח, ואילו גוגל מסרה שהיא מחויבת לפעול על פי צווי הרשויות, ומשתדלת לסנן ככל שניתן את הבקשות תוך שמירה על איזון עם פרטיות המשתמשים.

   

גוגל היא חברת האינטרנט שאוספת הכי הרבה מידע על משתמשים, אף יותר מפייסבוק - וחולשת על שירותים רבים, ממיפוי וניווט דרך מייל וגיבוי ועד לטלפונים עצמם ולדפדפני מחשבים. 90% מהחיפושים ברשת מתבצעים דרכה; אפילו מנוע החיפוש המוגדר כברירת מחדל על ידי אפל בדפדפן הבית שלה, ספארי, הוא של גוגל, והאחרונה משלמת על כך מיליארדי דולרים בשנה ליצרנית האייפון.

 

 

 

לעומתה, אפל תמיד נעמדה על רגליה האחוריות בכל הנוגע לפרטיות הגולשים - ואף נקלעה ב-2016 לעימות עם ממשלת ארה"ב על מדיניות ההצפנה שלה; בכל השקה של מוצר וחשיפה של שירותים היא מקפידה לציין שאינה אוספת מידע על המשתמשים או מעבירה אותו לצד שלישי. אמנם לא כל המידע מכל האייפונים זמינים לגוגל - אך מספיק שהמשתמש התקין אפליקציה או שירות של ענקית האינטרנט על מכשירו כדי שיהיה חשוף לגישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x