$
אינטרנט

טוויטר חסמה חשבונות כת סינית שניסתה להשפיע על הבחירות בישראל

החשבונות זוהו בעקבות פעילות פרויקט הבוטים הישראלי, וביניהם 80 חשבונות של הכת הנוצרית-סינית CAG שהפיצה חומרי תעמולה לטובת פוליטיקאים מהימין. בסך הכל, נחסמו במבצע זה כ-600 חשבונות פיקטיביים

עומר כביר 09:1108.04.19
טוויטר חסמה כ-600 חשבונות בעקבות התחקיר שחשף את פעילותה של רשת חשבונות מזויפים שפעלה לטובת ראש הממשלה נתניהו והליכוד ונגד מתנגדיהם – כך לפי דיווח של באזפיד ניוז. לדברי מקור, בין החשבונות שנחסמו נמנים כמה כמה עשרות חשבונות של הכת הנוצרית-סינית Church of Almighty God, שפעילותה אסורה בסין, שצייצו בעברית על הבחירות בישראל.

 

 

 

נעם רותם מפרויקט הבוטים הגדול, שהרשת נחשפה בעקבות פעילותו, דיווח בחשבון הטוויטר שלו כבר בינואר על חסימת 80 חשבונות של הכת. ואולם הדיווח עבר אז מתחת למכ"ם.

 

רשת החשבונות עשתה שימוש במאות חשבונות מזויפים שהפיצו שמועות, דיבה, פייק ניוז והכפשות באופן אנונימי ותחת זהויות ממוצאות, ללא קישור גלוי לליכוד. לפי הערכות, ל-130 אלף הציוצים שהפיצה הרשת הזו נחשפו יותר מ-2.5 מיליון גולשים. בשבוע שעבר דווח כבר שטוויטר חסמה 250 חשבונות מהרשת.

 

 

 

גם הסינים מתערבים בתעמולה. טוויטר גם הסינים מתערבים בתעמולה. טוויטר

 

 

לפי הדיווח של באזפיד, חשבונות הכת שנחסמו קידמו מסרים של פוליטיקאים מהימין, אם כי לא את נתניהו. מדובר בהתנהגות חריגה שכן מרבית התוכן בחשבונות, שעשו שימוש בשמות מזויפים, עסק בנושאי דת. הכת, שלה כמיליון מאמינים בכל העולם, מאמינה שנשמתו של ישו התגלגלה בגופה של יָאנְג שְׂיָאנְגְבִּין, אשתו של מייסד הכת שמתגוררת בקווינס.

 

מקור ידע בנושא אמר שהחשבונות של הכת נחסמו לאור התנהגות מתואמת של הפצת תוכן. לדבריו, הם אותרו בחיפושים אחרי ציוצים בעברית שנוצרו על ידי חשבונות מחוץ לישראל. "המלכה הדבורה יוצרת את הנראטיב והדבורים הפועלות מייצרות אינטראקציות עם הנרטיב הזה כדי לתת לו אמינות גדולה יותר", הוא אמר.

 

בינואר כתב רותם בטוויטר: "לפני מספר חודשים הבחנו בצביר חשבונות שקידם את 'כנסיית האל הכל יכול'. מדובר היה בכמה עשרות חשבונות שקידמו תכנים נוצרים בעברית, חלקם באופן אוטומטי, וההפעלה התבצעה לכאורה ממדינה זרה. מכיוון שהפעילות נראתה הזויה ותלושה, לא השקענו בהם יותר מדי, אך המשכנו לנטר אותם. לאחרונה שמנו לב שהרשת עברה מקידום תכנים ניטרליים ודתיים לקידום תכנים בעלי ציביון פוליטי ואנטי דמוקרטי, כשכאמור קהל היעד של הרשת היה משתמשים ישראלים. בשבוע שעבר ריכזנו את המידע ודיווח עם 82 חשבונות הועבר לטוויטר. הלילה 80 מהם נסגרו".

 

 

בשלב זה לא ברור למה חשבונות הכת כתבו מסרים על הבחירות בישראל, אך לאור העובדה שפעילותה אסורה בסין סביר שלא מדובר בפעילות מטעם ממשלת סין. פרופ' הולי פולק, היסטוריונית מאוניברסיטת ווסטרן וושיגנטון שחוקרת את CAG מ-2016, לא הופתע לשמוע שהכת פועלת בעברית. "חלק ניכר מהפעילות הבינלאומית של CAG מתבצעת באינטרנט", היא אמרה לבאזפיד. מטוויטר נמסר בתגובה רק שהחשבונות הושהו בגלל הפצת ספאם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x