$
אינטרנט

מחקר: אלגוריתם הפרסום של פייסבוק מפלה על בסיס מגדר וגזע

במחקר בארה"ב שטרם עבר ביקורת עמיתים, נמצא שהאלגוריתם מפלה גם כשמפרסמים לא מנסים לטרגט קבוצות מסוימות כמו גברים, נשים, לבנים או שחורים

עומר כביר 08:5805.04.19
אלגוריתם הפרסום של פייסבוק מפלה על בסיס מגדר וגזע, גם כשמפרסמים לא מנסים לטרגט קבוצות על בסיס קטגוריות אלו - כך לפי מחקר שערכו חוקרים מאוניברסיטת נורת'איסטרן, אוניברסיטת קרולינה הדרומית וארגון Upturn.

 

במסגרת המחקר, שעדיין לא עבר ביקורת עמיתים, בדקו החוקרים האם פרסומות בתחום הנדל"ן והתעסוקה שכוללות תמונות או מילות מפתח מסוימות מוצגות יותר לקבוצה או למגדר מסוימים. לצורך כך נרכשו פרסומות בסך 8,500 דולר, שנחשפו למיליוני אנשים וקישרו לאתר חיפוש עבודה או נדל"ן אמיתיים. הפרסומות הוצגו עם טקסט, תמונה או מחירים שונים והחוקרים נתחו את הדמוגרפיה של הגולשים שהן הוצגו לה על בסיס מידע אנליטי שמספקת פייסבוק למפרסמים.

 

לדבריהם, פרסומות נדל"ן עם עם תמונה של משפחה לבנה, לדוגמה, הוצגו ליותר משתמשים לבנים מאשר שחורים. פרסומת לעבודה בתעשיית חטיבת העצים הוצגו לקהל ש-90% ממנו היו גברים, בעוד 85% מהמשתמשים שצפו בפרסומת למשרת קופאי בסופר היו נשים. זאת, מבלי שהפרסומת מוקדה במיוחד לגברים או נשים – ההבדל היחיד היה התמונות והטקסט.

פייסבוק פייסבוק צילום: depositphotos

 

 

החוקרים ציינו שהם לא יודעים למה קיבל האלגוריתם של פייסבוק את ההחלטות האלו. "יכולנו להגיד בביטחון שתוכן הפרסומת עצמה משפיעה מאוד על סוג האנשים שרואים אותה", אמר אהרון רייקה מ-Upturn ל-The Verge. "אבל אנחנו לא יכולים להגיד איך בדיוק החישובים האלו מבוצעים".

 

מפייסבוק נמסר בתגובה ל-The Verge: "אנחנו מתנגדים לאפלייה מכל סוג. הכרזנו על שינויים חשובים בכלי טרגוט הפרסומות שלנו ואנחנו יודעים שזה רק הצעד הראשון. אנחנו בוחנים את מערכת הצגת הפרסומות שלנו ועובדים עם מנהיגים בתעשייה, חוקרים ומומחי זכויות אזרח על הנושא הזה – ואנחנו בוחנים עוד שינויים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x