שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

בחירות 2019

פרשת החשבונות המזויפים: "נתניהו הביא לבמה אדם שהשתמש בזהות בדויה"

לדברי ההאקר נעם רותם, שפעילותו הביאה לחשיפת הרשת, אומר ל"כלכליסט": "הרשת שזוהתה ע"י פרויקט הבוטים הורכבה מאנשים אמיתיים ומחשבונות מזויפים שהדהדו את דבריהם ושימשו כלי תקיפה נגד עיתונאים, פוליטיקאים, ואנשים אחרים"

עומר כביר 18:5201.04.19

פעיל הטוויטר, שראש הממשלה בנימין נתניהו הציג כעדות לכך שלא מופעלת לטובתו ולטובת הליכוד רשת חשבונות מזויפים, פעל בעצמו תחת זהות בדויה והשתמש בה לתקוף גולשים רבים – כך אומר ל"כלכליסט" ההאקר נעם רותם, שפעילותו הביאה לחשיפת הרשת.

 

 

הרשת, שנחשפה במסגרת תחקיר פרויקט הבוטים הגדול של רותם ויובל אדם, עשתה שימוש במאות חשבונות טוויטר מזויפים שהפיצו שמועות, דיבה, פייק ניוז והכפשות באופן אנונימי ותחת זהויות ממוצאות, ללא קישור גלוי לליכוד. זאת במטרה לסייע לליכוד ולנתניהו ולפגוע במתחריו.

 

"זוהו בוודאות יחסית גבוה 400 חשבונות, ואנחנו מאמינים שיש עוד כמה מאות שמעורבים, אבל לא יכולים לנקוב במספר מדויק", אמר רותם ל"כלכליסט". לפי הערכות, ל-130 אלף הציוצים שהפיצה הרשת הזו נחשפו יותר מ-2.5 מיליון גולשים.

 

האקר נעם רותם האקר נעם רותם צילום: עמית שעל

 

נתניהו: "זו עוד עלילת שווא"

 

היום בצהריים (ב') מסר נתניהו הצהרה לתקשורת ובה הכחיש את ממצאי התחקיר: "זו עוד עלילת שווא. הם לקחו 'פייק תחקיר', שעשה אגב ארגון שמאל בתמיכת סורוס, והראו שהתמיכה בליכוד ברשת היא בכלל לא תמיכה של אנשים, היא תמיכה של בוטים. לא של אנשים אמיתיים, של רובוטים". בדברים אלו, נתניהו מסלף במכוון את ממצאי התחקיר של רותם ואדם. בשוב שלב לא טענו השניים שמדובר ברשת בוטים, כלומר חשבונות שמופעלים בצורה אוטומטית, אלא ברשת של חשבונות מזויפים שמופעלים על ידי אנשים בשכר, כאשר כל אדם מפעיל במקביל כמה חשבונות.

 

נתניהו הוסיף: "כמעט כל הדוגמאות, אולי כבר כולן, הספיקו להתגלות כאנשים אמיתיים. יש להם שם, יש להם פנים, יש להם משפחות, והכי גרוע, יש להם דעות משלהם, אנשים עצמאיים! אף אחד מהם הוא לא פייק, כולם אנשים אמתיים". ראש הממשלה ממשיך כאן במלאכת הסילוף. ראשית, זוהו ברשת יותר מ-400 חשבונות – רק מאחורי מיעוט מהם זוהו מפעילים אנושיים. ושוב, בשום שלב לא נטען שאין אנשים אמיתיים מאחורי החשבונות, אלא שאלו פועלים בזהויות בדויות ומפעילים כמה חשבונות במקביל.

 

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה גם הציג את אחד ממפעילי אותם חשבונות – גיורא. "הוא קורא לעצמו ברשת קפטן ג'ורג'", אמר נתניהו. "תגיד גיורא אתה איש אמיתי? אתה רובוט? אתה בוט? איזה שקר! הנה גיורא בפניכם, קפטן ג'ורג', גם בן משפחה שלו נמצא כאן. זה פשוט לא יאומן הדבר הזה. הנה האמת! גיורא אומר מה שהוא חושב, גיורא אומר מה שהוא רוצה, אף אחד לא מפעיל אותו, זה פשוט שקר אחד ענק".

 

רותם: "טענות נתניהו אינן רלוונטיות"

 

בשיחה עם "כלכליסט" שב והדגיש רותם שטענות נתניהו שלפיהן לא מדובר ברשת בוטים אינן רלוונטיות כלל לממצאי התחקיר. "הרשת שזוהתה על ידי פרויקט הבוטים הורכבה, כפי שנכתב בבירור, מאנשים אמיתיים ומחשבונות מזויפים שהדהדו את דבריהם ושימשו כלי תקיפה נגד עיתונאים, פוליטיקאים, ואנשים אחרים", הוא אמר.

 

לגבי גיורא שהציג נתניהו הוסיף רותם: "טוב לראות שנתניהו הביא לבמה אדם שתחת זהות בדויה תקף משתמשי רשת רבים ואף קרא לגנץ פדופיל. עכשיו כשזהותו נחשפה בטוחני שהוא יוכל לעמוד מאחורי דבריו בפנים גלויות".

 

בנוגע לטענת נתניהו שלפיה לבני גנץ ויאיר לפיד יש "צבא של בוטים ברשת שמכפישים כל הזמן את הליכוד, אותי ומפלגתי", אמר רותם שלא הצליח לזהות פעילות שכזו. "במהלך אחד ההאקתונים הושבנו מישהו שיחפש אקטיבית רשתות מצד שמאל, ומה שמצאנו היה קטן מכדי להיות בעל משמעות כלשהי", הוא אמר. "זה לא אומר שאין, רק שאנחנו לא הצלחנו למצוא. מצאנו פעילות סביב כל מיני מפלגות, אבל אי אפשר באמת לקרוא לזה "רשת", אלא כמה חשבונות בודדים שפועלים 'מטעם'".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x