$
אינטרנט

פייסבוק תצנזר ותחסום גולשים שקוראים להפרדה בין גזעית

מדובר בהקשחת נהלי הגבלת שיח השנאה ברשת החברתית; עד כה, תפסה פייסבוק את קריאות ההפרדה כשיח פוליטי לגיטימי. ואולם, התגברות מקרי האלימות על רקע גזעי ופעילות הניאו נאצים אילצה את החברה לנקוט עמדה

רפאל קאהאן 12:0328.03.19

פייסבוק הודיעה שתקשיח משמעותית את האיסורים על הפצת תוכן גזעני מטעם ארגוני ימין קיצוני שדוגלים בעליונות האדם הלבן. אמש (ד') מסרה שלצד קבוצות ניאו נאציות, יצונזרו ויוסרו גם קבוצות ותכנים שקוראים להפרדה בין גזעית ולעליונות של לאום אחד על אחר. מבחינת פייסבוק, מעתה ייחשבו פרסומים כאלה כשיח-שנאה.

 

 

הרשת החברתית מצנזרת מזה זמן רב פוסטים על עליונות לבנה, אך כאלה שקראו להפרדה בין שחורים ולבנים זכו להתעלמות בהנחה שמדובר בשיח פוליטי לגיטימי - במיוחד בארה"ב. ואולם, בשנים האחרונות ארעו מקרים בהם הקריאות להפרדה הובילו לאלימות מצד הניאו נאצים - ביניהם פיגוע הדריסה בשארלוטסוויל ב-2017 והפיגוע בכרייסטצ'רץ' מלפני שבועיים.

 

 

גזענות בפייסבוק? אין כניסה גזענות בפייסבוק? אין כניסה

 

 

כעת, כל מי שיחפש בפייסבוק תכנים על בסיס מונחי מפתח שמקושרים להפרדה בין גזעית יופנה מיידית לאתרים שמיועדים להתמודד עם התופעה. בין היתר יופנו לאתר המלכ''ר Life After Hate שמיועד לחנך ניאו-נאצים ולהחזיר אותם למוטב. Life After Hate הוקמה על ידי ניאו נאצים לשעבר ששיקמו את עצמם ויצאו ממעגל השנאה. לא ברור אם פייסבוק גם הוסיפה לתמיכה המורלית גם תמיכה כספית, אך מדובר בצעד שגם אם הוא סמלי הוא לפחות לכיוון הנכון.

 

 

לא ברור אם טוויטר תנקוט בצעד דומה; החברה נוטה להסיר תכנים מעוררי שנאה יותר בקלות, אך לא פעם נטען שהבחירה אילו תכנים לצנזר אינה אחידה בטוויטר, ולפעמים נותרים ציוצי שנאה באוויר על אף ריבוי תלונות גולשים. שלא כמו בפייסבוק, טוויטר לא מאפשרת לערוך פוסטים אלא רק למחוק אותם, ויתכן שזהו אחד המניעים למדיניות הצנזורה שלה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x