$
חדשות טכנולוגיה

דו"ח טכנולוגי

משרד השיכון האמריקאי: פייסבוק איפשרה אפלייה גזעית בתחום הדיור

הרשת החברתית הודיעה אמש שתאסור על פעילות עמודים שקוראים להפרדה בין לבנים ובני מיעוטים - אך עתה נודע שאיפשרה זאת בעצמה; מדוע צייץ הנשיא טראמפ שמנכ"ל גוגל לא עובד עבור צבא סין; ולמה נמאס למיקרוסופט ממתיחות האחד באפריל

ניצן סדן 15:1628.03.19

תיקונים בפייסבוק? חפשו מה עוד שבור

 

בכל שפייסבוק עושה שינוי שבאמת מועיל לאנושות, ולא רק למשקיעים שלה, שווה לבלוש לעומק ולהבין היכן נמצא האינטרס; עד כה, לא נמצאו פירורי אלטרואיזם על שולחנו של צוקרברג, והדוגמה הטרייה ביותר התפרסמה היום: אמש (ד') נודע שפייסבוק תעשה חיים קשים לגזענים וניאו נאצים, ולכל מי שקורא להפרדה על רקע גזע. בעוד מי שקורא לעליונות האדם הלבן צונזר גם בעבר ובצדק, יצטרף אליו עתה גם מי שסבור שיש אנשים שהפיגמנטציה שלהם עושה אותם שכנים לא רצויים. עד כה, התעלמה פייסבוק מדיבור שנאה שעסק בהפרדה, וראתה בו שיח פוליטי לגיטימי - טעון, גזעני, אולי מקומם - אבל לגיטימי. לא עוד: ההגדרה החדשה אומרת שעמודים וחשבונות שיקדמו אידיאולוגיית הפרדה ייחסמו כאילו קראו למלחמת גזע.

 

בשעות האחרונות צץ לו אותו אינטרס שהזכרתי: משרד הדיור והפיתוח העירוני בממשלת ארה"ב האשים את פייסבוק בהפרת חוקי דיור הוגן.

 

הפגנה נגד שנאה גזעית הפגנה נגד שנאה גזעית צילום: The Georgia Straight

 

 

הנהלת החברה נאשמת בכך שאיפשרה למפרסמי נדל"ן לקבוע מי ייחשף למוצר שלהם ומי לא, כדי לקבוע את ההרכב האתני של פרויקטי מגורים; למשל, יכל מפרסם להחליט שמשתמשים משכונת עוני או בני מיעוטים פחות מתאימים לפסיפס הבורגני שהוא מוכר לציבור - על אף שלפי חוק, מותר לכל אחד לגור בכל מקום. למשל, משתמשים שגילו עניין רב במיוחד בתרבות היספנית סומנו כבלתי רצויים.

 

בארצות הברית, בה היו פעם חוקי הפרדה גזעית דכאניים ביותר, מדובר בחטא של ממש: "פייסבוק מפלה נגד אנשים על בסיס זהותם ומקום מגוריהם", מסר שר השיכון בן קרסון בהודעה לעיתונות. "השימוש במחשב להגבלת בחירות הדיור של אדם יכול להוות אפלייה בדיוק כמו טריקת דלת בפרצופו". משרד השיכון הגיש כתב אישום אזרחי נגד החברה, ועדיין לא ברור לאילו סנקציות היא חשופה פה.

 

טראמפ ובן קרסון טראמפ ובן קרסון צילום: רויטרס

 

 

דובר פייסבוק הביע הלם ותדהמה מהתביעה, בטענה שמשרד השיכון כבר פנה אל החברה ומתבצעת עבודה בעניין התלונות האמורות; רק בשנה שעברה, נמסר, נוטרלו אלפי אפשרויות מיקוד מודעות כדי למנוע שימוש בלתי הוגן כמו הפרדה גזעית. לי זה נשמע מוכר: פייסבוק לא יודעת לנהל משברים, ואנו רואים זאת פעם אחר פעם: למשל, על פרשת קיימברידג' אנליטיקה ידעה ההנהלה כנראה שנים לפני חשיפתה - וכשבינה שאוטוטו יתפרסם הסיפור בכלי התקשורת, הצהירה רשמית שניתקה קשריה עם חברת הייעוץ הפוליטי הנכלולית, כאילו להקדים תרופה למכה.

 

כאמור, לא ידוע איזה מחיר ייגבה מהחברה על שאיפשרה הפרדה גזעית - ולא מן הנמנע שתצליח להתפתל ולחמוק מעונש ראוי. ואולם, כל סיפור כזה מנפח את הזעם הציבורי על החברה הזאת - ויום אחד הוא יתפוצץ בקול גדול, והמחוקקים יצטרכו להסיר את כפפות המשי ולחנך את פייסבוק בכוח.   

 

סונדאר והמלך

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הפתיע אמש כשסיפר שנפגש עם סונדאר פיצ'אי, אותו כינה "נשיא גוגל" (לא ברור אם בטעות או בכוונה), ובפגישה אושר לו שהחברה מחויבת לשתף פעולה עם צבא ארצות הברית ולא עם צבא סין. כן, הציוץ הזה היה נשמע לפני שנים ספורות כמו התחלה של סיפור בדיוני, אך אנו חיים בימים משונים. מה קרה פה בעצם?

 

כבוד הנשיא? פיצ'אי כבוד הנשיא? פיצ'אי צילום: בלומברג

 

 

פיצ'אי הגיע לפגישה בפנטגון, לאחר שגוגל הואשמה בשיתוף פעולה טכנולוגי עם ממשלת סין במסגרת מעבדת AI שהקימה בבייג'ינג עוד ב-2017. ראש המטות המשולבים, הגנרל ג'וזף דאנפורד, האשים את החברה לא מזמן בכך ששיתוף הפעולה הזה מועיל לצבא הסיני - בעוד בארה"ב העדיפה גוגל להתרחק ממיזמי AI צבאיים.

 

יש דברים בגו: באפריל שעבר זעמו עובדים בגוגל על שהחברה מסייעת לצבא האמריקאי לפתח אלגוריתמים לזיהוי עצמים עבור מל"טי צילום ותקיפה. לטענת המתכנתים, הם לא הגיעו לעבודה בגוגל כדי לייצר כלי נשק או רכיבים עבורם - ויכולות ראיית מכונה עלולות להפוך את הרובוטים המעופפים לקטלניים יותר. זעמם הפך למחאה נרחבת, וכמה אף התפטרו; גוגל ניסתה להרגיע אך הבינה שהמצב אבוד - ולכן נסגה מן הפרויקט. בפועל, הנסיגה הזו נועדה לנקות את המצפון הסן-פרנסיסקואי של העובדים ולא לפתור את הבעיה, שהרי הצבא יוכל פשוט לעבור לספק AI אחר וזה כנראה מה שקרה. לאחר המהלך הזה, ניסתה ההנהלה לצנן את זעמם של הגנרלים - בסופו של דבר, הצבא הוא לקוח מצוין שכל חברת הייטק תשמח להשיג. אבל זה לא עבד, והרמטכ"ל האמריקאי בכבודו ובעצמו התלונן שלא רק שגוגל לא מוכנה למכור את הידע שלה בבית - היא עוד הולכת ומוכרת אותו בבייג'ינג.

 

 

מל"ט תקיפה אמריקאי בפעולה מל"ט תקיפה אמריקאי בפעולה

 

 

אני לא יודע מה מפותח במעבדות של החברה בסין, והאם באמת יש לפיתוחים הללו קשר ליישומים צבאיים - אבל את הממשלה הרפובליקנית בוושינגטון זה לא מעניין; יש לה כאן הזדמנות לזעום על חברה ליברלית מקליפורניה, חברה שהואשמה בעבר בהטיה נגד עמדות רפובליקניות וצנזורה של קולות רפובליקניים (מפיצי קונספירציות וניאו-נאצים, אבל מקורבים לשלטון) - ואין סיכוי שהיא תתפספס. דונלד טראמפ נמצא במצב בעייתי מבחינת הדימוי הציבורי שלו; דו"ח חקירת מולר הפריך את החשדות בדבר שיתוף פעולה עם הרוסים, אך לא את החשדות לשיבוש הליכי משפט. בנוסף, ביקורת ניתכת על התהליך כולו, שכן הנשיא זוכה מכמה האשמות שגובו בעדויות מבלי שמישהו טרח בכלל להושיב אותו בחדר החקירות. גוגל, חברת טכנולוגיה בעלת עוצמה אדירה, שותה מידע פרטי ותדמיתה אולי טובה משל פייסבוק - אך הממשלה לא תתקשה לעורר זעם ציבורי עליה ולהצטייר כמי שמעמידה בשלשות את ענקי ההייטק, בטח כשהטריגר הוא הסוגיה הסינית.

 

הפגישה של הנשיא עם מנכ"ל גוגל לא היתה מתוכננת ובוצעה כניצול הזדמנות, ועל כן הפתיע טראמפ כשצייץ על סוגיית נאמנותה של גוגל. במדינות דמוקרטיות לא מדברים על נאמנות בהקשרים חיוביים, ולא מן הנמנע שדברי הנשיא הם בגדר איום מרומז. נראה אם אכן יתעורר לחץ ציבורי ואם תגלה גוגל מה היא עושה שם בסין, גם מחוץ לכותלי הפנטגון.  

 

קצרצרים

 

1. חברת דירוג האשראי האמריקאית אקוויפקס הודיעה שתתחיל למכור את מידע האשראי שבידיה לבנקים. יש לה מסד נתונים עצום, שלקוחות מקבלים כיום רק את השורה התחתונה שלו: הדירוג עצמו. שימוש במאגר יאפשר לבנקים לקבל תמונה מלאה יותר של כל בעל חוב, לווה, מועמד למשכנתא ועוד. אותי מעניין רק דבר אחד: איך הרגולטורים בארה"ב עוד מרשים לחברה הזאת להמשיך ולהתקיים, לאחר שדלף ממנה בשנה שעברהמידע פיננסי רגיש של כחצי מאוכלוסיית ארה"ב. כן, החברה העיפה את המנכ"ל, אבל עדיין מתנהלות נגדה תביעות ואחרי כשל קולוסאלי שכזה, אפשר היה לצפות שתוריד פרופיל בכל הנוגע לשיתוף מידע.  

 

 

תמכור מידע. אקוויפקס תמכור מידע. אקוויפקס צילום: רויטרס

 

 

2. גוגל חוטפת אש מכיוון בלתי צפוי: החברה, שמצטיירת כשיוויונית וליברלית ביותר, איבדה את הדירוג שלה אצל ארגון Human Rights Campaign, קבוצת זכויות הלהט"ב הגדולה ביותר בארצות הברית. הארגון מצא שגוגל לא מסירה אפליקציות שנועדו לקדם טיפולי המרה להומואים ולסביות, על אף תלונות גולשים והיגיון בריא; טיפולים שכאלה הוכחו כמסוכנים לבריאות הנפש וכגורמי נזקים עצומים - בעיקר לבני נוער. בשנה שעברה עמדה גוגל במקום הראשון, ועתה הוקפא הדירוג שלה עד שתעיף את האפליקציות האמורות, אשר שייכות לקבוצת חינוך נוצרית. אפל ומיקרוסופט, אגב, הסירו אותן כשזוהו.

 

 

 

3. מיקרוסופט אולי מפתחת דברים מגניבים, אבל אין לה תדמית של מקום מגניב - אולי בגלל סיפורים כמו זה: כריס קפוסלה, סמנכ"ל השיווק של החברה, הפיץ מייל פנימי בתפוצת התאגיד כולו ובו קרא לעובדים להימנע מתכנון והוצאה לפועל של מתיחות האחד באפריל. יום ההלצות העולמי בא עלינו לטובה בשבוע הבא, ולמיקרוסופט נמאס מהשטויות שמאפיינות אותו. "לפי מידע שבידינו, יש לתעלולים הללו השפעה חיובית מוגבלת ועלולים ליצור אפקט תקשורתי שלילי", כתב קפוסלה. "אני מעריך את זה שאנשים השקיעו זמן ומשאבים עבור הפעולות הללו, אך אני סבור שיש לנו יותר להפסיד מלהרוויח אם ננסה להיות מצחיקים ביום זה". בטח ממש כיף איתו במסיבות; לא אופתע אם מישהו יחליף לו את מקשי G ו-H במקלדת בליל ה-31 במרץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x