$
חדשות טכנולוגיה

מנכ"ל גוגל יגיע היום לפנטגון, להסביר על השת"פ עם סין בתחום ה-AI

גורמים במשרד ההגנה האמריקאים הביעו מורת רוח מכך שענקית הטכנולוגיה נטשה פרויקטים מול הצבא מטעמי אתיקה - אך עדיין מנהלת מיזמי בינה מלאכותית מול צבא סין. עדיין לא ברור אם הפגישה תוביל להטלת מגבלות על גוגל

רפאל קאהאן 13:1127.03.19

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי, ייפגש היום עם בכירי משרד ההגנה האמריקאי, במטרה להסביר על שיתופי הפעולה של החברה עם ממשלת סין בתחום הבינה המלאכותית.

 

 

לפי דיווח של סוכנות בלומברג, בפגישה בפנטגון ישתתף ראש המטות המשולבים, הגנרל ג'וזף דאנפורד - שמתח לאחרונה ביקורת על כך שגוגל עזבה פרויקט AI שביצעה מול ארה"ב, בעוד היא ממשיכה במיזמים שכאלה מול המעצמה היריבה. דאנפורד טען שמעבדת מחקר שהקימה גוגל בבייג'ינג ב-2017 מסייעת בעקיפין לצבא סין עצמו.

 

הגנרלים מחכים לפיצ'אי, עם שאלות קשות. הפנטגון הגנרלים מחכים לפיצ'אי, עם שאלות קשות. הפנטגון צילום: בלומברג

 

 

גורמים בפנטגון לא ראו בעין יפה את עזיבת הפרויקט בארה"ב, שבוצעה בשל לחץ פנימי בחברה; במסגרתו פותחה מערכת לזיהוי אובייקטים בידי מל"טים - כלי טיס שמשמשים גם לתקיפה. ריכוז הטענות נגד גוגל מתבצע למרות שגם מיקרוסופט וגם אמזון מחזיקות במעבדות מחקר בתחום משלהן בסין.

 

פיתוחי בינה מלאכותית הפכו לסוגיה פוליטית במאבק בין ארה"ב וסין, כשלאחרונה יתרון משמעותי בשל השקעה מתמשכת של הממשלה בתחום ואווירה אתית שמאפשרת פיתוח מהיר יותר ועם פחות מגבלות. גוגל, שרוצה להתרחב בסין וליהנות מן הפירות הללו, מוגבלת; בצדמבר האחרון נאלצה להודות שפיתחה במשך מספר שנים מנוע חיפוש מצונזר שהותאם לפעול תחת כללי הצנזורה של בייגי'נג. פיצ'אי אף ספג על כך ביקורת רבה בהופעתו מול הקונגרס והסנאט.

 

סונדאר פיצ'אי מעיד בקונגרס האמריקאי סונדאר פיצ'אי מעיד בקונגרס האמריקאי צילום: מתוך שידור חי של ועדת המשפט של הקונגרס האמריקאי

 

 

כעת נראה שמעבדת המחקר של גוגל הפכה לאתר שפועל לפיתוח יוזמות "חינוכיות", חוויית משתמש ופיתוח של טכנולוגיית למידת המכונה Tensorflow של גוגל, כך לפי האתר שלה. למידת מכונה היא אכן חלק מתחום הבינה המלאכותית כך שמהבחינה הזו הטענות של הפנטגון נראות על פניו נכונות - אך לא ברור אם אכן יש כאן ניסיון להגביל את גוגל, או רק לשדר אזהרות.

 

 

 

בתוך כך, הודיעה גוגל שהיא מצטרפת ליוזמת חברות כגון פייסבוק או אוניברסיטת סטנפורד שהקימו מועצות חיצוניות לבקרת אתיקת פיתוחי AI. המועצה של גוגל תנתח פיתוחי זיהוי פנים, לימוד מכונה ושימוש הוגן בבינה מלאכותית. חברי המועצה מגויסים ברובם מתחומי האקדמיה וכוללים גם מומחים בטכנולוגיה אך גם בתחומי הפילוסופיה, מדעי החברה ורוח.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x