שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעופה וחלל

פורצי הדרך

סוף למטוסי הריסוס? מל"ט ישראלי יפזר חומרי הדברה בשדות

טקטיקל רובוטיקס ואדמה חשפו גרסה חקלאית לקורמורן - כלי טיס ייחודי בעל פוטנציאל גדול בתחום התעופה העירונית. הגרסה האמורה תוכל להוזיל עלויות עבור חקלאים, ולהציל חיי אדם; ריסוס מאויש הוא מקצוע מסוכן ביותר

חזי שטרנליכט וניצן סדן 12:1325.03.19

החברות הישראליות טקטיקל רובוטיקס ואדמה חשפו פיתוח יצירתי: אג-קורמורן (Ag-Cormorant), רובוט מעופף יוצא דופן לריסוס יבולים. ריסוס בקנה מידה נרחב הוא מלאכה מסובכת, שלעיתים קרובות ניתן לבצע כמו שצריך רק מהאוויר.

 

 

מדובר במלאכה מסוכנת ביותר; טייסי ריסוס נדרשים לטוס מאוד נמוך ולתמרן בזריזות ורבים מהם מתרסקים בכל שנה ברחבי העולם; אין נתונים מדויקים, אך ב-2016 נהרגו כ-78 טייסי ריסוס בארה"ב לבדה ומקרי המוות השנתיים בתאונות ריסוס מוערכים במאות.

 

 

 

הפיתוח של שתי החברות נשען על הקורמורן של טקטיקל, כלי טיס שממריא ונוחת אנכית ונשען על שני רוטורים שמכונסים בתוך גופו. לאג-קורמורן יש שורת יתרונות על פני מטוס ריסוס רגיל: הוא יוכל להוזיל עלויות תפעול וביטוח בשל היותו בלתי מאויש, לבצע ריסוס מדויק יותר בשל היכולת לטוס לאט בגובה נמוך ולתמרן בקלות בין מכשולים, ניתן להוביל אותו בין שדות ומתחמי ריסוס במשאית כך שאין עלויות הטסה בין איזורי עבודה, וביכולתו לבצע ריסוס גם בשעות הלילה, מה שמאפשר המשך עבודה בשדה בשעות היום.

 

 

האג-קורמורן האג-קורמורן צילו: יחצ

 

 

יתרון משמעותי נוסף הוא היכולת לפעול ללא שדות תעופה; בגלל שהמדחפים מחופים, אין סכנה של פגיעה פיזית בסובבים או צורך במשטח המראה מיוחד. האג-קורמורן יוכל לשאת מטען של 500 ק"ג, ולשמש גם במשימות אחרות ככיבוי אש. בשלב זה, נמצא הכלי בשלבי בדיקת היתכנות.

 

 

 

תצורת הקורמורן תוכל להוות בסיס למשפחה חדשה של כלי טיס - מפיתוחי אמבולנס מעופף אוטונומי ליישומים צבאיים ואזרחיים, ועד לפיתוחי תעופה עירונית כמוניות מעופפות. המדחף המכונס יאפשר הפעלה ממנחתים עירוניים קטנים, והכלי גם שקט ביחס למטוסים ומסוקים, מה שמצמצם הפרעות סביבתיות. שוק התעופה העירונית צובר תאוצה במהירות, ופיתוחי מוניות מעופפות למיניהם מוצגים בתערוכות רכב ותעופה כאחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x