$
חדשות טכנולוגיה

מתקפה חזיתית של אפל על ספוטיפיי בתגובה לתלונה

מפעילת הסטרימינג התלוננה על אפל לנציבות האיחוד האירופי בטענה כי היא מנצלת את השליטה באפסטור לפגוע בתחרות; ענקית הטכנולוגיה טענה מנגד כי ספוטיפיי רוצה ליהנות מכל יתרונות האפסטור, מבלי לתרום שום דבר לקידומה

עומר כביר 15:0015.03.19
ספוטיפיי רוצה ליהנות מכל יתרונות האפסטור, מבלי לתרום שום דבר לקידומה – כך תוקפת אפל בתגובה לתלונה שהגישה מפעילת שירות הסטרימינג לנציבות האיחוד האירופי, בטענה שענקית הטכנולוגיה מנצלת את שליטה באפסטור כדי לפגוע בתחרות.

 

 

 

בתלונה שהגישה ספוטיפיי השבוע טענה החברה שאפל מפרה את חוקי ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי בגלל מגבלות שהיא מטילה על פעילות אפליקציות באפסטור. לדבריה, אפל מקשה על שירותים בתשלום לצבור נתח שוק ללא שימוש בשירות התשלומים של החברה, ממנו גוזרת אפל עמלה של עד 30% על כל עסקה. זאת, בין השאר, באמצעות איסור על הפניית משתמשים לרכישת מנוי בפלטפורמה אחרת או גביית מחיר נמוך יותר בעת רכישת המנוי מחוץ לאפסטור.

 

 

לטענת ספוטיפיי, אפל דחתה כמה פעמים עדכוני אבטחה לאפליקציה שלה ואף איימה להסיר אותה מהאפסטור, מסיבות אנטי-תחרותיות. "אפליקציות צריכות להתחרות על בסיס איכותן, לא על בסיס מי שולט באספטור", אמר היועץ המשפט של ספוטיפיי, הורשיו גוטיארז, לוול סטריט ג'ורנל. "מרגע שאפל הפכה לא לרק לספקית פלטפורמה, אלא גם למתחרה ישירה, התמריץ שלהם לפגוע בשירותים יריבים כמו ספוטיפיי נעשה גדול יותר ותכוף יותר".

 

טענה לפגיעה בתמלוגי היוצרים

בתגובה נרחבת שפרסמה דוחה אפל את הטענות בצורה גורפת ותוקפת את ספוטיפיי. "אחרי שהשתמשה באפסטור במשך שנים כדי להגדיל דרמטית את הפעילות העסקית שלה, ספוטיפיי מבקשת לשמור את כל יתרונות האקוסיסטם של האפסטור – כולל הכנסות ניכרות שהיא מקבלת מלקוחות אפל – בלי לתרום דבר", כתבה אפל, "במקביל, הם מפיצים את המוזיקה שאתם אוהבים תוך תשלום תמלוגים הולכים וקטנים לאמנים, מוזיקאים, וכותבים שיוצרים אותה".

 

אפל גם התייחסה לטענות ספיציפיות של ספוטפיי. בתגובה לטענה שלפיה היא חסמה עדכונים לאפליקציה כתבה אפל: "אישרנו והפצנו יותר מ-200 עדכונים בשם ספוטיפיי, שהורדו יותר מ-300 מיליון פעמים. הפעם היחידה שבה ביקשנו לבצע שינויים היתה כשספוטיפיי ניסתה לחרוג מהכללים שכל האפליקציות מצייתות להם".

 

טים קוק, אפל טים קוק, אפל

 

בתגובה לטענות שאפל מנעה מספוטיפיי גישה לפלטפורמות ומכשירים שונים מסרה אפל שבכמה הזדמנויות היא סייעה לספוטפיי לשלב את השירות שלה בפרוטוקולים ובפלטפורמות אחרות שלה, כמו סירי, CarPlay ואפל ווטש. "הטענות לגבי אפל ווטש מפתיעות במיוחד", הוסיפה החברה. "כשספוטיפיי הגישה אפליקציית אפל ווטש בספטמבר 2018, בחנו ואישרנו אותה באותו תהליך מהיר שלו זוכה כל אפליקציה אחר. למעשה, האפליקציה של ספוטיפיי לאפל ווטש נמצאת כרגע במקום הראשון בקטגוריית המוזיקה".

 

ספוטיפיי טענה עוד שה-30% שאפל גובה על רכישת אפליקציות או תשלומים בתוך אפליקציה הם נוהג מפלה שפוגע בה לרעה. אפל, בתגובה, ציינה שהיא לא גובה שום תשלום מאפליקציות חינמיות ולא לוקחת עמלה על הכנסות מפרסום, מכירות טובין פיזיים (כולל נסיעות בשירותים כמו אובר) או רכישות מוצרים דיגיטליים שבוצעו מחוץ לפלטפורמה שלה. העמלה נגבית רק על רכישות של שירותים דיגיטליים במערכת של אפל, ובמקרה של מנוי מתחדש יורדת ל-15% אחרי השנה הראשונה.

 

כן מציינת אפל שמרבית הלקוחות משתמשים באפליקציות חינמיות שלא מכניסות כסף לאפל, שמרבית לקוחות ספוטיפיי הגיעו באמצעות שיתופי פעולה עם ספקיות סלולר שלא מספקים שום הכנסה לאפל (אך מחייבים את ספוטיפיי להעביר עמלה לספקיות), ושגם עתה רק חלק זעיר מהמנויים בתשלום של ספוטיפיי מחויב בתשלום עמלה לאפל.

 

איפה הם בלעדינו

"אפל מחברת את ספוטפיי למשתמשים שלנו, אנחנו מספקים פלטפורמה שבה משתמשים יכולים להוריד את האפליקציה שלהם. אנחנו מספקים כלי פיתוח תוכנה קריטיים לפיתוח האפליקציה. אנחנו בנינו מערכת תשלומים מאובטחת – משימה לא קטנה – שמאפשרת למשתמשים לשם בבטחה. ספוטיפיי מבקשת לשמור את כל ההטבות האלו וגם 100% מההכנסות. ספוטיפיי לא היתה העסק שהיא היום בלי האקוסיסטם של האפסטור, אבל כעת הם מנצלים את הגודל שלהם כדי להימנע מלתרום לתחזוקת האקוסיסטם בשביל הדור הבא של היזמים. אנחנו חושבים שזה שגוי".

 

ענקית הטכנולוגיה גם תוקפת את הפרקטיקה העסקית של ספוטיפיי, ומאשימה את החברה בכך שהיא מנסה לעשות כסף על חשבון עבודתם יוצרים ואמנים. "רק השבוע, ספוטיפיי תבעה יוצרים אחרי שהחלטה של נציבות תמלוגי זכויות יוצרים חייבה אותה להגדיל תשלומי תמלוגים", גילתה אפל. "זה לא רק שגוי, זה מייצג צעד משמעותי ומזיק לאחורה בעבור תעשיית המוזיקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x